Διπλό στο 95' με δράστη τον Μάιντεβατς!

Έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του στο τελευταίο λεπτό του αγώνα!

Μεγάλη νίκη στο τελευταίο λεπτό για τον Εθνικό που επικράτησε του Ολυμπιακού με 1-2 στο Μακάρειο Στάδιο για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Το σκορ άνοιξε η ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους με το πολύ ωραίο γκολ του Παπαγεωργίου στο 72', ωστόσο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν ένα δεκάλεπτο μετά με τον Κοστόβ. Ωστόσο, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Μάιντεβατς στο ντεμπούτο του έδωσε στην νέα του ομάδα το τρίποντο.

Μόλις στο 8ο λεπτό ο Εθνικός έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, ο Ηλία βγήκε σε τετ α τετ όμως δεν κατάφερε να περάσει τον Μιχαήλ και να πλασάρει.

Στο 27’ ο Ολυμπιακός απείλησε με το δυνατό διαγώνιο σουτ του Κα το οποίο αποκρούστηκε από τον Μπογκατίνοφ. Στη συνέχεια από το κόρνερ του Γκουστάβο, ο Σωτηρίου έπιασε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 34’ ο Ουαλί βρέθηκε μόνος με τον Μιχαήλ και έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού έσωσε την ομάδα του. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Ζαχαρίου έκανε το πλασέ εντός περιοχής, ο Μπογκατίνοφ όμως έδιωξε με το πόδι.

Με σουτ των Κα και Ζαχαρίου απείλησε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός, ωστόσο ο Μπογκατίνοφ απέκρουσε και στις δυο περιπτώσεις.

Στο 72ο λεπτό ο Εθνικός άνοιξε το σκορ. Μετά από ωραίο συνδυασμό η μπάλα στρώθηκε στον Παπαγεωργίου που με δυνατό σουτ έκανε το 0-1 για την ομάδα του Ηλία Χαραλάμπους.

Ωστόσο το προβάδισμα του Εθνικού κράτησε μόλις ένα δεκάλεπτο καθώς ο Ολυμπιακός με το γκολ του Κοστόβ μετά το γύρισμα του Σάλι ισοφάρισε σε 1-1. Την τελευταία λέξη στον αγώνα είχε ο Μάιντεβατς που έκανε το 1-2 στο 95ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ολυμπιακός: Μιχαήλ, Κωνσταντινίδης (Κυριάκου 23'), Μάντζης (Πεχλιβάνης 74'), Γκουστάβο (Κοστόφ 74'), Κα, Σαντάνα (Σάλι 58'), Μανρίκε, Ζαχαρίου (Φαν Κέσελ 58'), Ανδρέου, Σωτηρίου, Νάνι

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ουάλι, Περατικός, Μ.Ηλία (Μάιντεβατς  59'), Παπαγεωργίου, Ντεϊβίσον, Χουντόμπιακ (Μιγκελίτο 59'), Ζάκπα (Ντόλεζαλ 65'), Γκόρουπετς, Χριστοφή, Σάβιτς

Σκόρερς: Κοστόφ / Παπαγεωργίου, Μάιντεβατς

Κίτρινες Κάρτες:  Μανρίκε, Νάνι, Σάλι / Περατικός, Γκόρουπετς