Βροχή τα γκολ... νικητής ο Ολυμπιακός

Η ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς κέρδισε με 4-3 την ΠΑΕΕΚ

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην ΠΑΕΕΚ με 4-3 σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του Β’ γκρουπ. Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 1-0 και στην επανάληψη επιτεύχθηκαν έξι τέρματα. Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με δέκα ποδοσφαιριστές.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά από την αρχή της αναμέτρησης και μέχρι το 3’ δημιούργησε δύο τελικές προσπάθειες με τον Τιάγκο.

Στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα, ο Μακρής έκανε το γύρισμα και ο Βραζιλιάνος μέσα από την περιοχή έκανε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από την εστία. Δύο λεπτά αργότερα, σε μια πανομοιότυπη φάση, ο Μανρίκε έκανε το γύρισμα και ο Τιάγκο από κοντά έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μαυρομούστακου.

Στο 10’, ο Στέφανος Χαραλάμπους βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα της ΠΑΕΕΚ αλλά το πλασέ του πέρασε έξω. Ουσιαστικά μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι κατέγραψαν τρεις πολύ καλές τελικές προσπάθειες.

Στο 22’, οι γηπεδούχοι εξαργύρωσαν την υπεροχή τους και άνοιξαν το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο. Ο Βραζιλιάνος ήταν αρκετά δραστήριος και άξιζε να σκοράρει ένα γκολ.

Πέντε λεπτά αργότερα, οι «μαυροπράσινοι» έφτασαν μια ανάσα και από δεύτερο γκολ. Μετά από φάση διαρκείας, ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ αλλά ο Φραγκέσκου έσωσε την ομάδα του διώχνοντας πάνω στη γραμμή.

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να είναι καλύτερος και στο 34’ απείλησε με τον Ανδρέα Μακρή το σουτ του οποίου κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Αυτή ήταν και η τελευταία προσπάθεια του μεσοεπιθετικού του Ολυμπιακού καθώς στο 42’ αποβλήθηκε ορθά μετά από παρέμβαση του VAR.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε στο 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι στις αρχές της επανάληψης μετά από ανατροπή του Κα από τον Κωμοδίκη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο αρχηγός της ομάδας, Βαγγέλης Κυριάκου ο οποίος ήταν εύστοχος και κατάφερε να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του στο 51’.

Στο 62’ ο Κα κουβάλησε την μπάλα, πέρασε και τον Μαυρομούστακο και σκόραρε από πολύ πλάγια θέση κάνοντας το 3-0.

Η ΠΑΕΕΚ μείωσε στο 65’ με ωραίο διαγώνιο σουτ του Βαρέλα, οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι τέσσερα λεπτά προηγουμένως.

Στο 70’, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Φραγκέσκου.

Δύο λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έκανα το 4-1 με τον Κα. Ο μέσος του Ολυμπιακού έκανε το σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα δίκτυα.

Η ΠΑΕΕΚ το πίστεψε και έφτασε μια ανάσα από το να φύγει με βαθμολογικό κέρδος από το ΓΣΠ. Στο 78’ ο Κούρος έκανε το 4-2 με απευθείας εκτέλεση φάουλ και στο 90’ ο Βαρέλα το 4-3 με κοντινό σουτ. Η ομάδα της Κερύνειας το πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε να ισοφαρίσει.

Παρά το γεγονός ότι το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο, το θέαμα ήταν αρκετά πλούσιο με τα γκολ και τις φάσεις να πέφτουν βροχή.

Ολυμπιακός (Τούτιτς): Μολ, Μποβέδα, Μακρής, Μανρίκε (38' Σαμπίνια), Ευτυχίδης (45' Σάλι), Σάββα (45' Πεχλιβάνης), Ντιανιέ, Νάνι, Κυριάκου, Τιάγκο (77' Χριστοδούλου), Χαραλάμπους (45' Κα)

ΠΑΕΕΚ (Προκοπίου): Μαυρομούστακος, Ορ (61' Μπάμπιτς), Ενόχ (61' Βαρέλα), Χαραλάμπους, Αριστοτέλους, Παττίχης (45' Καϊμόλεν), Κωμοδίκης (75' Ράμος), Καπαρτής, Αμερόνγκεν (45' Νεοφύτου), Κούρος, Φραγκέσκου

Σκόρερ: 22' Τιάγκο, 51' Κυριάκου, 72', 62' Κα / 65' Βαρέλα, 78' Κούρος, 90' Μπάμπιτς

Κίτρινες κάρτες: 61' Κυριάκου / 21' Αριστοτέλους, 61' Φραγκέσκου

Αποβολές: 42' Μακρής / 70' Φραγκέσκου

Διαιτητής: Κυριάκος Αθανασίου

VAR: Δημήτρης Κουμή