Μέσα σε δύο λεπτά τα είδαμε όλα!

ΕΝΠ και Ολυμπιακός μοιράστηκαν βαθμούς και εντυπώσεις

Ισόπαλες με 1-1 εξήλθαν ΕΝΠ και Ολυμπιακός στο "Τάσος Μάρκου" στην πρεμιέρα των πλέι οφ του δεύτερου γκρουπ. Μέσα σε δύο λεπτά, οι Κοφί και Βαρέλα σκόραραν και διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα. Στους 23 οι γηπεδούχοι, στους 25 οι φιλοξενούμενοι.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, έχοντας τις πρώτες δύο πολύ καλές ευκαιρίες του παιχνιδιού. Στο 9’, η κεφαλιά του Αζουλάο από την σέντρα του Κα έφυγε μόλις άουτ, ενώ ο Ακόστα στο 21’, έχασε ανεπανάληπτη διπλή ευκαιρία για να βάλει μπροστά την ομάδα του στο σκορ. Απέφυγε τον Κλέιμαν, έκανε το πλασέ που απομάκρυνε ο Μπάλαζιτς αρχικά, ενώ ο Μπαρμπόσα απομάκρυνε προ της γραμμής τέρματος το νέο πλασέ του Ακόστα. Στο 33’, χάθηκε νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, αφού το πλασέ του Αζουλάο από την κάθετη πάσα του Κα, χτύπησε στο δοκάρι και έφυγε άουτ. Λίγο αργότερα, ο τερματοφύλακας της ΕΝΠ απέκρουσε με διπλή προσπάθεια το πλασέ του Κυριάκου. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να κυριαρχούν, όμως το αποτέλεσμα να μένει στην ισοπαλία χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ανεβάζουν ρυθμό και να ψάχνουν το γκολ. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν πρώτοι και πάλι, όταν ο Αζουλάο βρήκε τον Κοφί, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ σε κενή εστία! Στο 64’, όμως, η συνεργασία Κα και Κοφί είχε ευτυχή κατάληξη. Ο δεύτερος με πλασέ έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με 0-1. Στην επόμενη φάση, όμως, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν. Ο Μπάλαζιτς με κεφαλιά βρήκε τον Βαρέλα στην περιοχή, ο οποίος με πλασέ ισοφάρισε. Μέχρι το τέλος, και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, το οποίο δεν ήρθε και η ισοπαλία με 1-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Από πλευράς της ΕΝΠ, ο σκόρερ μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε το γκολ στην μοναδική καλή ευκαιρία της ομάδας του στο παιχνίδι. Από πλευράς των φιλοξενουμένων ο Κα και ο Αζουλάο ήταν μια διαρκής απειλή.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ

Από τους γηπεδούχους, όλη η ομάδα υστέρησε σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια. Από πλευράς Ολυμπιακού δεν υπήρχε κάποιος που να υστέρησε.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Μουλαζίμης, Στάροκιν, Μαϊσουράντζε, Κοσμά (70' Αγκίρι), Ριέρα, Ουντότζι (59' Βαρέλα), Θεοδώρου, Σαντίκ (77' Ρουσιάς)

Ολυμπιακός: Βελλίδης, Νάνι, Σαμπίνια, Ψάλτης, Ακόστα, Οικονομίδης, Βινίσιους, Κοφί (75' Ντουβεντρού), Κα (90' Ροτζέριο), Αζουλάο (85' Αγιτέ), Κυριάκου

Σκόρερ:  66' Βαρέλα/ 64' Κοφί

Κίτρινες: Κοσμά, Σαντίκ/ Κυριάκου, Ακόστα