Ζωντανή για εξάδα... μέσω Λεμεσού!

Η Ομόνοια χάρις σε τέρμα των Μποτεάκ και Κακουλλή επικράτησε με 2-0 του Άρη

Η Ομόνοια επέστρεψε στις νίκες με μία σημαντικότατη νίκη. Μία επιτυχία που τής δίνει ελπίδες για εξάδα, αλλά η προσπάθεια συνεχίζει να μην εξαρτάται από τα πόδια των παικτών της, αλλά από τα αποτελέσματα της Πάφος FC. Οι περσινοί πρωταθλητές επικράτησαν με 2-0 του Άρη στο Τσίρειο στο… πέσιμο της αυλαίας της 21ης αγωνιστικής.

Οι πράσινοι της Λευκωσίας έγιναν η μοναδική μέχρι στιγμής ομάδα που κέρδισε αυτούς της Λεμεσού δύο φορές και πλησίασαν την 6η θέση στον έναν πόντο. Από την άλλη, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» παρέμεινε στην 4η θέση της βαθμολογίας, χάνοντας παράλληλα την ευκαιρία να ανέβει μόνη δεύτερη.

Πρώτο ημίχρονο

Έστω κι αν το 0-0 παραπέμπει σε παιχνίδι χωρίς ενδιαφέρον, το «λευκό» σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο μέρος του αγώνα στο Τσίρειο, δεν οδηγεί σε συμπέρασμα πως επρόκειτο για… κρύα κι άνοστη σούπα. Η Ομόνοια χωρίς να κυριαρχήσει ήταν πιο επιθετική με πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες, με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Ντίσκερουντ στο 5’ (έχασε κι άλλη σπουδαία ευκαιρία αργότερα). Ο Άρης έπαιξε πιο συντηρητικά, έδωσε χώρο στους φιλοξενούμενους, αλλά είχε τις δικές του καλές στιγμές με Στεπίνσκι και Μπογκνάρ. Η ουσία, όμως, ήταν… απούσα και ήταν φυσικό επόμενο να δύο ομάδες να οδηγηθούν «άσφαιρες» στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε «κομμένο και ραμμένο» στα μέτρα της Ομόνοιας η οποία άσκησε πίεση από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης και σε μία από τις προσπάθειές της, κέρδισε πέναλτι έπειτα από χέρι του Ντελμίρο προ της γραμμής του τέρματος, ανακόπτοντας σουτ του Ντίσκερουντ εντός επανορθωτικής. Η φάση καταγράφηκε στο 47’ και η απόφαση πάρθηκε στο 51’ έπειτα από αξιολόγηση από το VAR και τον Γιώργο Νικολάου στο on field review. Ο Μποτεάκ ήταν αυτός που εκτέλεσε στο 52’ εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

Ο Άρης είχε κάποιες καλές στιγμές στη συνέχεια, αλλά δεν φαινόταν να μπορεί να φθάσει στην ισοφάριση, εν αντιθέσει με την Ομόνοια που ευτύχισε στο 90' + 1 να τελειώσει με την υπόθεση νίκη, όταν ο Κακουλλής έξυπνα ανάμεσα σε δύο αμυνόμενους παίκτες της Λεμεσιανής ομάδας, πλάσαρε πάνω από τον τερματοφύλακα Άλβες και διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν το αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Άρης (Λιάσος Λουκά): Άλβες, Γιαγκό, Ντελμίρο, Σίλντενφελντ, Σιμιόν (59' Γιαμπλόνσκι), Μπαμπίκα (87' Ιωσηφίδης), Μπράουν (87' Κβάσιουκ), Γκαρθία (59' Μπρόρσον), Μπογκνάρ, Πακέ, Στεπίνσκι (75' Σικόρσκι).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Ντίσκερουντ, Μπασιρού, Μποτεάκ (70' Λοΐζου), Λοβέρα (70' Κίκο), Παπουλής, Μάταβζ (70' Κακουλλής).

Στάδιο: Τσίρειο.

Σκόρερ: 53' πεν. Μποτεάκ, 90' + 1 Κακουλλής.

Κίτρινες: 51' Ντελμίρο (3η), 79' Γιαγκό / 24' Μποτεάκ, 56' Μπασιρού (3η), 61' Παπουλλής, 77' Κακουλλής.