«Βασίλισσα» μπουρλοτιέρισσα!

Πλησίασε την κορυφή και έβαλε φωτιά στο πρωτάθλημα

Τεράστιας σημασίας νίκη για την Ομόνοια που επικράτησε της Ανόρθωσης με 1-0 στο ΓΣΠ για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA. Οι πράσινοι σκόραραν στην αρχή του 2ου ημιχρόνου με το αυτογκόλ του Ντούρις και κράτησαν το υπέρ τους σκορ μέχρι τέλους. Κακή η «Κυρία» με ελάχιστες φάσεις για γκολ, δεν εκμεταλλεύτηκε την απειρία του Κυριακίδη... Δεν δόθηκε ούτε μια κίτρινη κάρτα στο ντέρμπι!

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν απο την αρχή να κρατήσουν μπάλα και να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Πρώτο σουτ στο ματς ήταν για τους γηπεδούχους, με τον Γκόμεθ αλλά ήταν αδύναμο και πέρασε εκτός. Με μακρινές μπαλιές προσπάθησε να πιέσει η Ανόρθωση αλλά απομάκρυναν κάθε φορά οι αμυντικοί των πρασίνων. Στο 21’ η Ανόρθωση απείλησε για πρώτη φορά με το μακρινό σουτ του Μανθάτη, ωστόσο ο Κυριακίδης μάζεψε εύκολα.

Στο 28’ ο Γκαλίτσιος έβγαλε την σέντρα από την δεξιά με τον Ντούρις να πιάνει την κεφαλιά, ο Κυριακίδης όμως μάζεψε την μπάλα χωρίς να δυσκολευτεί.

Στο 44’ είδαμε την πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα, όταν από την εξαιρετική πάσα του Γκόμες, ο Τιάγκο έπιασε αμέσως το σουτ, αλλά απέκρουσε ο Λόρια.

Με τεράστια ευκαιρία για την Ομόνοια ξεκίνησε το 2ο μέρος με τον Γκόμεθ να πιάνει φοβερό σουτ και να αναγκάζει τον Λόρια σε εξίσου μεγάλη απόκρουση. Από την εκτέλεση κόρνερ του Γκόμεθ, ο Ντούρις έπιασε την κεφαλιά και άθελα του έκανε το 1-0 για την Ομόνοια.

Στο 65’ η Ομόνοια έφτασε κοντά σε 2ο γκολ όταν από την σέντρα-ξυράφι του Μαυρία, ο Ματ έκανε το πλασέ εν κινήσει αλλά βρήκε το οριζόντιο δοκάρι.

Τέσσερα λεπτά μετά η Ανόρθωση έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία, με τον Κατσαράβα ο οποίος έκανε την προβολή και ανάγκασε τον Κυριακίδη σε μεγάλη επέμβαση με το χέρι του.

Στα επόμενα λεπτά η Ανόρθωση προσπάθησε αρκετά να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η καλή αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας δεν της άφηνε και πολλά περιθώρια.

Στο 89’ ο Ματ βρέθηκε σε πολύ καλή θέση και έκανε το σουτ αλλά ανάγκασε τον Λόρια σε άλλη μια σπουδαία εμφάνιση. Δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Ομόνοια πήρε μια σπουδαία νίκη.

Διακρίθηκαν: Μεγάλο ματς από τους Γκόμεθ και Γκόμες, έκοβαν και έραβαν στο χώρο του κέντρου, τα έκαναν όλα, ήταν παντού. Φυσικά το ίδιο ισχύει και για τον Νταουσβίλι από πλευράς Ανόρθωσης. Θετικό ματς από τον Κυριακίδη, με σημαντική και καθοριστική επέμβαση σε προβολή του Κατσαράβα.

Απογοήτευσαν: Κακός ο Ντούρις, δεν μπήκε ποτέ στο ματς, ωστόσο έστρεψε τα βλέμματα πάνω του με αυτογκόλ που έκρινε εν τέλει το ματς...

Ομόνοια: Κυριακίδης, Λούφτνερ, Γκόμες, Χούμποτσαν, Γκόμεζ, Λέζιακς, Ορτέγα (Κακουλλής 63'), Λανγκ, Ντάρμπισαϊαρ (Κούσουλος 95'), Μαυρίας, Τιάγκο

Ανόρθωση: Λόρια, Γκαλίτσιος, Σίλντενφελντ, Βργκοτς, Σελίν, Αρτυματάς, Νταουσβίλι, Ράγιος, Μανθάτης (Σαντίκ 85), Καλτσάς (Βασιλακάκης 59'), Ντούρις (Κατσαράβα 59')

Σκόρερς: Ντούρις (αυτ.) /-