Δόξα – Ομόνοια 0-2: Πήρε την ουσία και ανεβαίνει (vid)

Δίκαιη νίκη για τους «πράσινους»

Ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στο φετινό μαραθώνιο η Ομόνοια που επικράτησε άνετα της Δόξας μέσα στο Μακάρειο με 0-2.

Οι «πράσινοι» δεν εντυπωσίασαν με την παρουσία τους αλλά έδειξαν πως είναι ομάδα της ουσίας. Αν και στην αρχή της χρονιάς βέβαια οι ποδοσφαιριστές του Χένενγκ Μπεργκ έδειξαν πως έχουν ποιότητα στο παιχνίδι τους. Στα θετικά ήταν η καλή αμυντική λειτουργία που είχαν οι Λούφτνερ και Λανγκ ενώ ο Ουζόχο όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρόν.

Το χορό των τερμάτων για την φετινή χρονιά άνοιξε ο Ματ Ντάρμπισαϊαρ που σκόραρε το 50ο του τέρμα με την Ομόνοια ενώ το τελικό 0-2 διαμόρφωσε ο Μποτεάκ με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Δόξα στο πρώτο ημίχρονο προβλημάτισε με την παρουσία της αφού επιθετικά ήταν ανύπαρκτη. Στην επανάληψη όμως οι ποδοσφαιριστές του Λούκα Χατζηλούκα ανέβασαν στροφές χωρίς όμως καταφέρουν να σκοράρουν το τέρμα που θα τους έβαλε έφερνε το ματς στα ίσα. Κόντρα στην ροή του αγώνα δέχτηκε και το δεύτερο τέρμα και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Τα πρώτα λεπτά του ημιχρόνου ήταν αναγνωριστικά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να κάνουν το παιχνίδι της με την Ομόνοια να τα καταφέρνει καλύτερα από την Δόξα. Οι «πράσινοι» ήταν η ομάδα που κρατούσε την μπάλα, έλεγχε τον αγώνα αλλά χωρίς να βρει την φάση που θα έβαζε δύσκολα στον Γκρέμπσλ. Στο 13ο λεπτό είχαμε την πρώτη απειλή από πλευράς Ομόνοιας. Ο Ντάρμπισαϊαρ έκανε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή μετά την σέντρα του Ορτέγα με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Δόξας. Στο 21ο λεπτό ο Μποτεάκ έκανε το πλασέ μετά την εκπληκτική πάσα του Ορτέγα με τον Γκρεμπσλ να σταματά την μπάλα. Ως μη γενόμενη ωστόσο ήταν φάση αφού ο Γάλλος ήταν σε θέση οφ σαιντ. Στο 24ο λεπτό ο Γκόμεθ έκανε την σέντρα λίγο έξω από την περιοχή βρίσκοντας τον Ντάρμπισαϊαρ με εκπληκτικό τρόπο. Ο Άγγλος έκανε την κεφαλιά νικώντας τον Γκρεμπσλ που έχασε τον βηματισμό του στην προσπάθειά του να αποκρούσει την μπάλα. Η Δόξα που ανέβασε στροφές μετά το τέρμα που δέχτηκε βρήκε την πρώτη της καλή στιγμή με τον Κάρλος που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Ομόνοιας. Το πλασέ του επιθετικού της Δόξας ωστόσο πέρασε πάνω από την εστία του Ουζόχο. Η Ομόνοια έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα και πάλι με τον Ντάρμπισαϊαρ. Στο 42ο λεπτό οι Ορτέγα και Τιάγκο άλλαξαν όμορφα την μπάλα με τον τελευταίο να δίνει την μπάλα στον Ντάρμπισαϊαρ που έκανε το πλασέ και τον Γκρεμπσλ να τον σταματά.

Ένα πρώτο ημίχρονο που η Ομόνοια αν και δεν έπιασε ψηλά στάνταρ απόδοσης έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα και ήταν ομάδα που είχε τις φάσεις για να πετύχει και δεύτερο τέρμα. Από την άλλη η Δόξα αφυπνίστηκε μετά το τέρμα που πέτυχε κατάφερε να κερδίσει λίγα μέτρα στο γήπεδο χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει ουσιαστικά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Δόξα να παρουσιάζεται καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο. Οι ποδοσφαιριστές του Λούκα Χατζηλούκα προσπάθησαν να φτάσουν στο τέρμα που θα έφερνε το ματς στα ίσα. Στο 48ο λεπτό ο Μέσκα έκανε την μπαλιά από τα δεξιά με τον Καρλάο να παίρνει το κεφάλι και τον Ουζόχο να ήταν έτοιμος και μπλοκάρει την μπάλα. Στο επόμενο λεπτό ο Κάρλος πάτησε κάνοντας το πλασέ με τον Ουζόχο να πέφτει και να απομακρύνει την μπάλα σε κόρνερ. Στο 53ο λεπτό ο Κάρλος έκανε το πλασέ, στέλνοντας την μπάλα δίπλα από την εστία του Ουζόχο. Στο 56ο λεπτό και πάλι ο Κάρλος προσπάθησε να σκοράρει για την ομάδα του. Ο Βραζιλιάνος πάτησε περιοχή ωστόσο το πλασέ του δεν ήταν αρκετά καλό για να νικήσει τον Ουζόχο. Η Ομόνοια κόντρα στην ροή του αγώνα, όπου η Δόξα πίεζε για να φέρει το ματς στα ίσα έκανε το 0-2 και απλοποίησε τα πράγματα για την ομάδα του. Ο Μποτεάκ εκτέλεσε απευθείας το φάουλ που κέρδισε η ομάδα του με την μπάλα να κοντράρει και να αλλάζει τροχιά. Ο Γκρεμσπλ ήταν εκτός θέσης με την μπάλα να καταλήγει στα δίκτυα. Στο 71ο λεπτό ο Καρλάο έκανε το σουτ ωστόσο ο Ουζόχο ήταν σωστά στημένος στην εστία του και απέκρουσε την μπάλα.

Η Ομόνοια μετά και το δεύτερο τέρμα που πέτυχε αποτελείωσε ουσιαστικά την υπόθεση νίκη. Η Δόξα προσπάθησε μέχρι το τέλος για να σκοράρει το τέρμα που θα την έβαλε μέσα στο παιχνίδι χωρίς να το καταφέρει. Μια δίκαιη νίκη για την ομάδα του Χένινγκ Μπέργκ που πήρε αυτό που ήθελε και ξεκινά με τον καλύτερο τρόπο το πρωτάθλημα.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): 4-2-3-1 για τον Λούκα Χατζηλούκα. Η ομάδα του υστέρησε στο πρώτο ημίχρονο και δέχτηκε ένα τέρμα. Στην επανάληψη έκανε τις αλλαγές που έπρεπε με την ομάδα του να ανεβάζει στροφές. Το τέρμα του Μποτεάκ ήρθε κόντρα στην ροή του αγώνα και αποτελείωσε την ομάδα του.

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): 4-2-3-1 και ο τεχνικός της Ομόνοιας. Ξεκίνησε τον αγώνα με 8 νέους ποδοσφαιριστές. Έδειξε πολύ καλά σημεία σε αυτό το πρώτο παιχνίδι. Ας μην ξεχνούμε πως είναι αρχή της σεζόν με τις ομάδες να προσπαθούν να ρολάρουν.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ

Δόξα: Πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Κάρλος που ήταν ότι καλύτερο είχε να επιδείξει η Δόξα επιθετικά.

Ομόνοια: Εξαιρετικός στο χώρο του κέντρου ο Γιόρντι Γκόμεθ. Δεν χρειάζονται συστάσεις για τον Ισπανό. Η μαγική ασίστ που έδωσε στο πρώτο τέρμα έδειξε την ποιότητα του. Αμυντικά οι «πράσινοι» ήταν αρκετά καλοί με τον Ουζόχο να δηλώνει παρόν όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Δόξα: Χρειάζεται ακόμη παιχνίδια στα πόδια του ο Καρλάο. Ο επιθετικός της Δόξας δεν ήταν καθόλου καλός στον σημερινό αγώνα.