Εθνικός-Ομόνοια 0-2: «Πράσινο» και το τρίτο

Τρία στα τρία στα φιλικά για την ομάδα του Μπεργκ

Την τρίτη της νίκη στους ισάριθμους, φιλικούς αγώνες που έδωσε κατά την περίοδο της καλοκαιρινής της προετοιμασίας πήρε η Ομόνοια, που επικράτησε με 0-2 σε βάρος του Εθνικού στο Δασάκι.

Παπουλής και Κακουλλής σημείωσαν τα γκολ (πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο 20λεπτο μάλστα) για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, που έδωσε χρόνο συμμετοχής σε 22 ποδοσφαιριστές.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Εθνικό να δείχνει πιο ορεξάτος στα πρώτα λεπτά και να χάνει την πρώτη ευκαιρία στο 5’ με τον Ηλία, όμως αυτό δεν κράτησε πολύ. Ο Παπουλής με ωραία ενέργεια και υπέροχο πλασέ έδωσε προβάδισμα στην Ομόνοια στο 10’ κι απ’ εκεί και πέρα, η συνέχεια ήταν δικιά της. Στο 18’ βρήκε δεύτερο γκολ με πλασέ του Κακουλλή μετά από ωραία κάθετη του Μποτεάκ και μέχρι να κλείσει το ημίχρονο έφτιαξε κι άλλες καλές φάσεις μέσα στην αντίπαλη περιοχή, έχοντας ως κύριο «άξονα» δημιουργίας την αριστερή πτέρυγα, χάρη στα αδιάκοπα ανεβοκατεβάσματα του Λέσιακς. Κορυφαία εξ αυτών το δοκάρι του Γκόμες στο 22’, ενώ πολύ απειλητική ήταν κι αυτή του Τιάγκο στο 42’ μετά από ωραία συνεργασία με τον Κακουλλή.

Το παιχνίδι κύλησε σε πιο αργό τέμπο στο δεύτερο μέρος. Η Ομόνοια δεν εμφανίστηκε όσο επιθετική ήταν στο πρώτο μέρος, είχε ωστόσο δύο καλές στιγμές στο πρώτο δεκάλεπτο με Κακουλλή και Ντάρμπισαϊαρ. Ο Εθνικός απάντησε στο 70’, όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Κυριακίδη, ενώ στο 78’ οι Ντάρμπισαϊαρ, Κούσουλος και Παναγιώτου είδαν τις διαδοχικές τους προσπάθειες να σταματάνε στον τερματοφύλακα του Εθνικού. Ίδια ήταν η κατάληξη στο σουτ του Τζιωνή στο 83’, με αποτέλεσμα το 0-2 να μείνει ως το τέλος.

Συνθέσεις

Εθνικός: Στρατηλάτης, Κυπριανού, Χριστοφή, Ντεϊβίσον, Περατικός, Χουντόμπιακ, Κκολός, Μωυσέως, Παπαγεωργίου, Μ. Ηλία, Χαραλάμπους.

Ομόνοια: Φαμπιάνο (59' Κυριακίδης), Μαυρίας (59' Περέιρα), Λούφτνερ (59' Χούμποτσαν), Λανγκ (59' Παναγιώτου), Λέζιακς (59' Λοΐζου), Ζ. Γκόμεθ (46' Κούσουλος), Β. Γκόμες (46' Κίκο), Τιάγκο (59' Χαραλάμπους), Μποτεάκ (59' Σάββα), Παπουλής (46' Τζιωνής), Κακουλλής (Ντάρμπισαϊαρ).