Ήττα για τις «ρεζέρβες»

Η Ζαλαγκερζέγκι νίκησε την Ομόνοια που κατέβηκε με πολλές αλλαγές σε σχέση με το ματς κόντρα στον Ολυμπιακό

Φιλική ήττα με 0-1 από την ουγγρική Ζαλαγκερζέγκι δέχτηκε η Ομόνοια στο «Αμμόχωστος», στο δεύτερο φιλικό που έδωσε μέσα σε ένα διήμερο (είχε προηγηθεί αυτό κόντρα στον Ολυμπιακό Πειραιώς).

Ο Χένινγκ Μπεργκ δεν έδωσε χρόνο συμμετοχής σε κανέναν από τους βασικούς του στο ματς του Ρέντη, δίνοντας την ευκαιρία, αντιθέτως, σε όλους τους υπόλοιπους να αγωνιστούν και να παραμείνουν σε εγρήγορση.

Η Ομόνοια ξεκίνησε «μουδιασμένα» το παιχνίδι και χρειάστηκε χρόνο μέχρι να βρει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο του «Αμμόχωστος». Η ΖΤΕ το εκμεταλλεύτηκε, άνοιξε το σκορ μόλις στο 6’ με κεφαλιά του Μπαμπάτι και μέχρι το ημίωρο ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα στο γήπεδο. Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου, ωστόσο, η Ομόνοια ανέβασε στροφές και στα τελικά του στάδια, σε διάστημα μερικών λεπτών (και πιο συγκεκριμένα σε 42’ και 44’ αντίστοιχα) απείλησε σοβαρά την αντίπαλη εστία σε δύο περιπτώσεις. Ο τερματοφύλακας των Ούγγρων, ωστόσο, σταμάτησε το εκτός περιοχής σουτ του Λοΐζου και την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κίκο και κράτησε το προβάδισμα της ομάδας του μέχρι το φινάλε του 45λεπτου.

Οι φάσεις στο δεύτερο μέρος ήταν ακόμα λιγότερες. Οι Ούγγροι απείλησαν στο 65’ και το 89’ με δύο σουτ που εξουδετέρωσε ο Κυριακίδης στις φάσεις που ξεχώρισαν, όμως το 0-1 που είχε διαμορφωθεί από νωρίς παρέμεινε ως το τέλος, από τη στιγμή που δεν μέτρησε και το γκολ του Ζευκή στις καθυστερήσεις αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Ομόνοια: Κυριακίδης, Περέιρα, Βενιζέλου, Παναγιώτου, Κίκο, Κούσουλος, Χαραλάμπους, Σάββα, Τζιωνής, Λοΐζου και Ντάρμπισαϊαρ.

ΖΤΕ: Ντέμτζεν, Μπομπάλ, Βας, Μπέτι, Σάνκοβιτς, Τσέπε, Κουν, Κονίβες, Γκεργκένι, Ντρακόνερ.