Μαγεία Γκόμεθ… παλικαρίσιος βαθμός

Ισόπαλη 2-2 εξήλθε με την Καραμπάχ η Ομόνοια, των αρκετών νεαρών… αλλά και των δέκα παικτών

Σπουδαίο αποτελέσματα, τηρουμένων των αναλογιών, πήρε η Ομόνοια η οποία στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου του Κόνφερενς Λιγκ, εξήλθε ισόπαλη 2-2 με την Καραμπάχ.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Ντούρις (43’), ο οποίος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα, ωστόσο οι Αζέροι κατάφεραν να ανατρέψουν τα εις βάρος τους δεδομένα με αυτογκόλ του Ψάλτη (49’) και τέρμα του Αντράντε (88’). Παρά ταύτα κι αφού μέχρι εκείνο το σημείο είχαμε δει ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις, δύναμη, αλλά και πάθος από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων, ο Γκόμεθ κράταγε το καλύτερο για το τέλος, καθώς ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του 90λέπτου έφερε το ματς στα ίσα με γκολ πίσω από το κέντρο!

Σημειώνεται επίσης ότι το «τριφύλλι» ολοκλήρωσε τον αγώνα με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κίκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα,

Με αυτό το αποτέλεσμα… η Καραμπάχ έπιασε τη Βασιλεία στην κορυφή του ομίλου με 11 βαθμούς, ενώ τρεις βαθμούς μετράει πλέον η ομάδα του Μπεργκ.

Α΄ Ημίχρονο

Παρά το εκτεταμένο rotation που πραγματοποίησε ο Χένινγκ Μπεργκ και την ευκαιρία που έδωσε σε αρκετούς νεαρούς για να πάρουν φανέλα βασικού, η Ομόνοια αμύνθηκε πάρα πολύ καλά, ενώ κατάφερε από μια στημένη φάση να κερδίσει το πέναλτι που είχε ως αποτέλεσμα να της δώσει προβάδισμα.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η Καραμπάχ άρχισε με επιθετική διάθεση τον αγώνα, ωστόσο οι «πράσινοι» κατάφεραν να κλείσουν σωστά τους χρόνους, μη επιτρέποντας στον αντίπαλο τους να γίνει επικίνδυνος.

Απόδειξη αυτού, το γεγονός ότι η πρώτη τελική των γηπεδούχων ήρθε στο 30΄, όταν Ζουμπίρ πήρε την μπάλα εντός περιοχής, πέρασε από δύο παίκτες, έκανε και το σουτ, αλλά η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης σούταρε εκτός περιοχής, αλλά ο Ουζόχο απόκρουσε.

Όσον περνούσε ο χρόνος, το «τριφύλλι» προσπαθούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες, βγαίνοντας μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ στο 36’ απείλησε για πρώτη φορά με άστοχο σουτ του Παναγιώτου εντός περιοχής, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μποτεάκ.

Στο 37’ σημειώθηκε η μοναδική στιγμή, όπου οι αμυντικοί της Ομόνοιας δεν αντέδρασαν σωστά, με τον Όζομπιτς να κάνει ανενόχλητος εντός της μικρής περιοχής κεφαλιά ψαράκι, ωστόσο ο Ουζόχο ήταν σωστά τοποθετημένος και απόκρουσε.

Εκεί που όλα έδειξαν ότι οι δύο ομάδες θα πάνε στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0, οι «πράσινοι» κέρδισαν πέναλτι, μιας και μετά από εκτέλεση κόρνερ του Χάμπου και αφού προηγήθηκε κεφαλιά του Παναγιώτου, ο Μπαιράμοφ έκανε χέρι εντός περιοχής. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Ντούρις, ο οποίος ευστόχησε.

Το τέρμα του Σλοβάκου επιθετικού έκανε τη διαφορά στο πρώτο μέρος.

Β΄ Ημίχρονο

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι άρχισαν αρκετά επιθετικά, με τη διαφορά ότι αυτή τη φορά ευτύχισαν να σκοράρουν.

Πιο συγκεκριμένα, στο 48’ ο Όζομπιτς σούταρε εκτός περιοχής και ανάγκασε τον Ουζόχο να πέσει και να διώξει σε κόρνερ, όμως ένα λεπτό αργότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ που ανέλαβε ο 30χρονος μεσοεπιθετικός, ο Ψάλτης έπιασε την κεφαλιά και άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Το αυτογκόλ του Κύπριου διεθνούς είχε ως αποτέλεσμα η Καραμπάχ να γίνει ακόμη πιο επικίνδυνη, ωστόσο η ομάδα που είχε την επόμενη καλή στιγμή ήταν η Ομόνοια, με σουτ του Λοίζου εντός περιοχής, αλλά ο Μαγκομεντάλιεφ έδιωξε σε κόρνερ. Στην επόμενη φάση, οι «πράσινοι» έχασαν κλασική ευκαιρία. Ο Παναγιώτου έπιασε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, στρώνοντας την μπάλα στον Ντούρις, ο οποίος σούταρε από το ύψος του πέναλτι, όμως αντίπαλος ποδοσφαιριστής έδιωξε πάνω στην γραμμή.

Στο 58’ ήταν η σειρά της Καραμπαχ να απειλήσει, με τον Κάντι να σουτάρει εντός περιοχής και να στέλνει την μπάλα μόλις έξω.
Δύο λεπτά μετά ο Κακουλλής έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία για την ομάδα του. Συγκεκριμένα, ο Κύπριος διεθνής έφυγε στην πλάτη της άμυνας, αλλά στο τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ, νικητής αναδείχθηκε ο δεύτερος.

Παράλληλα, στο 65’ ο διαιτητής ακύρωσε σωστά γκολ των γηπεδούχων, διότι ο Ουατζί, που παρεμπόδισε τον Ουζόχο να αποκρούσει, ήταν σε θέση οφσάιντ.

Ακριβώς στην επόμενη στιγμή, οι φιλοξενούμενοι έμελλε να μείνουν με δέκα ποδοσφαιριστές, αφού ο Κίκο δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα, για αντικανονικό μαρκάρισμα στον Κάντι.

Ο Κακουλλής έχασε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 68’, καθώς μετά από σέντρα που βγήκε απ’ την άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα του, πέρασε δύο αμυντικούς της Καραμπάχ, πραγματοποίησε ακόμη μια ντρίμπλα στη συνέχεια, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε λίγα μέτρα εκτός περιοχής δεν ήταν καλό.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και αφού η μπάλα μετά το ανάποδο του Όζομπιτς πέρασε πάνω από τα δοκάρια και ο Ουζόχο μπλόκαρε στο σουτ του Ζουμπίρ… στο 88’ κατάφεραν να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα. Ο Αντράντε σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα βρήκε στον Γκόμεθ, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίκτυα.

Το παιχνίδι όμως δεν τελείωσε εκεί, διότι ένα λεπτό μετά, ο Γκόμεθ είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός εστίας, σούταρε πίσω από το κέντρο και κατάφερε να σκοράρει, διαμορφώνοντας με αυτόν τον εντυπωσιακό τρόπο το τελικό 2-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Καραμπάχ (Γκουρμπάνοφ): Μαγκομεντάλιεφ, Χουσείνοφ, Μεντβέντεφ, Μεδίνα, Μπαϊράμοφ, Γκαράγιεφ, Αντράντε, Όζομπιτς, Κάντι, Ζουμπίρ, Ουατζί (69' Σειντάεφ).

Ομόνοια (Μπέργκ): Ουζόχο, Κίκο, Λανγκ, Παναγιώτου, Ψάλτης, Χάμπος (63' Μιξ), Ασημένος (63' Γκόμεθ), Ζαχαρίου (79' Χούμποτσαν), Μποτεάκ (46' Λοίζου), Ντούρις (69' Λέτσιακς), Κακουλλής.

Σκόρερ: 49' Ψάλτης (αυτογκόλ), 88' Αντράντε / 43' Ντούρις (πέναλτι), 89' Γκόμεθ.

Κίτρινες Κάρτες: 32' Κάντι / 32' Ντούρις, 32' Κίκο, 76' Μιξ.

Κόκκινες Κάρτες: - / 66' Κίκο.

Διαιτητής: Μόρτεν Κροχ.