Με αβαντάζ Μπεζούς στη χώρα των Βίκινγκς (vid)

Βρήκε ξανά δίχτυα ο Ουκρανός και έδωσε μικρό προβάδισμα πρόκρισης στην Ομόνοια

Με «μπροστάρη» τον Ρόμαν Μπέζους (1-0) η Ομόνοια πήρε το προβάδισμα και πηγαίνει στην Δανία για να υπερασπιστεί το υπέρ της προβάδισμα. Ο Ουκρανός ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού» με το 6ο του φετινό γκολ σε τρεις αγώνες χάρισε ακόμη μια ευρωπαϊκή νίκη στην ομάδα του.

Α Μέρος

Οι Δανοί μπήκαν στον αγώνα προσπαθώντας να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Το πρώτο δεκάλεπτο τους άνηκε ολοκληρωτικά καθώς δημιούργησαν τρεις τελικές προσπάθειες προς την εστία.

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με τον Σισμίρ να κάνει το σουτ αλλά ο Φαμπιανό να απεκρούει σταθερά. Ένα λεπτό αργότερα μετά απο ωραία ανάπτυξη απο τους φιλοξενούμενους ο Όλσον έκανε το πλασέ αναγκάζοντας τον τερματοφύλακα της Ομόνοιας να διώχνει πλάγια. Τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Σίσμιρ έκανε το πλασέ έξω απο την περιοχή αλλά και πάλι ο Φαμπιάνο απέκρουσε.

Στο 15ο λεπτό του αγώνα ο Σίμιτς «έκλεψε» τη μπάλα απο τους αμυντικούς της Μίντιλαντ και έδωσε τη πάσα στον Κακουλλή ο οποίος πλάσαρε αλλά ο τερματοφύλακας των Δανών απέκρουσε σε κόρνερ.

Έξι λεπτά αργότερα ο Σόρενσεν μέσα απο τη περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας φώναξε και πάλι παρών. Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγούστη στα επόμενα λεπτά κατάφερε να ισορροπήσει το ματς και να γίνεται ολοένα και πιο απειλητική.

Στο 34ο λεπτό μετά απο λάθος των αμυντικών της Ομόνοιας αλλά ο Σίσμιρ έκανε εντελώς άστοχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα ήταν σειρά των αμυντικών της Μίντιλαντ να κάνουν το λάθος στην άμυνα αλλά αυτή τη φορά ο Μπεζούς το εκμεταλλεύτηκε και με σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα της Μίντιλαντ. Έκτο γκολ σε τρεις αγώνες για τον ποδοσφαιριστβή του τριφυλλιού.

Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου με την Ομόνοια να πηγαίνει προηγούμενη με 1-0 επί της Μίντιλαντ.

Β Μέρος

Όπως στο πρώτο ημίχρονο οι Δανοί μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και πίεσαν για να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης.

Η Ομόνοια που έδωσε χώρους στους ποδοσφαιριστές της Μίντιλαντ έψαξε μέσω αντεπιθέσεων να απειλήσει την εστία των Δανών. Στο 55ο λεπτό ο Κακουλλής πήρε τη μπάλα απο πλάγια και με σουτ προσπάθησε να απειλήσει αλλά η μπάλα κάπου κτύπησε και πέρασε σε κόρνερ.

Ο τεχνικός του «τριφυλλιού» προχώρησε σε διπλή αλλαγή με σκοπό να φρεσκάρει την ομάδα του. Στον αγωνιστικό χώρο πέρασαν οι Λοίζου και Κούσουλος στη θέση των Σίμιτς και Κασάμα αντίστοιχα.

Οι «πράσινοι» στα επόμενα λεπτά του αγώνα προσπάθησαν να «σπάσουν» το ρυθμό των Δανών χωρίς να απειληθούν ιδιαίτερα. Οι ποδοσφαιριστές της Μίντιλαντ προσπάθησαν να απειλήσουν αλλά η ανασταλτική λειτουργία των ποδοσφαιριστών του Σωφρόνη Αυγουστή ήταν σχεδόν αλάνθαστη.

Στο 85ο λεπτό του αγώνα ο Χαραλάμπους έπεσε μέσα στη περιοχή της Μίντιλαντ με τον Νορβηγό διαιτητή να συνεχίζει τον αγώνα.

Στο 93ο λεπτό κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα οι Δανοί με τον Σόρυ Γκάπα απο πολύ κοντά να μην καταφέρνει με κεφαλιά να βρει στόχο.

Τρία λεπτά αργότερα ο Νορβηγός διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα με τον Σωφρόνη Αυγουστή και τους ποδοσφαιριστές του να πανηγυρίζουν ακόμη μια ευρωπαική νίκη χάρης στο γκολ του Μπέζους που εντυπωσιάζει με τις αποδόσεις του.

Ομόνοια (Σ. Αυγουστή): Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Λανγκ, Λέτσιακς, Κασάμα, Σίμιτς, Μπεζούς, Μπασιρού, Σεμέδο, Κακουλλής

Μίντιλαντ (Tόμασμπεργκ): Λεσλ, Ντάλσγκααρντ, Ίνγκασον, Ζουνίνιο, Παουλίνιο, Μαρτίνεζ, Όλσον, Σόρενσεν, Γκιγκόβιτς, Γκε-Σανγκ, Σίμσιρ

Σκόρερ: 38' Μπέζους /-

Κίτρινες: -/ 60' Γκε-Σανγκ