Μυρίζει «τριφύλλι» ενόψει ΑΠΟΕΛ

Η Ομόνοια κέρδισε στο ΓΣΠ τον Άρη με 3-0, «κτίζοντας» για πρώτη φορά σερί νικών

Τρείς πολύτιμους βαθμούς πήρε σήμερα στο ΓΣΠ η Ομόνοια απέναντι στον Άρη με 3-0, για τον αγώνα της 10ης αγωνιστικής.

Οι ποδοσφαιριστές του Μπέργκ δεν έκαναν τη μεγάλη προσπάθεια αλλά πήραν το ζητούμενο με δυο τέρματα των Τσέποβιτς (28’) και Λανγκ (45’) στο πρώτο ημίχρονο και ένα εύστοχο πέναλτι (97’) στο δεύτερο μέρος με τον Ντούριτς, απέναντι σε ένα μαχητικό Άρη που μπορούσε να πάρει κάτι από τον σημερινό αγώνα αλλά έμεινε στις χαμένες ευκαιρίες και στο ένα ακυρωθέν γκολ.

Ά Μέρος

Μεγάλο προβάδισμα πήρε η Ομόνοια από το πρώτο ημίχρονο απέναντι στον Άρη, αν και η ομάδα της Λεμεσού είχε τον έλεγχο της μπάλας στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δικαιούτο το κάτι παραπάνω.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους ποδοσφαιριστές του Λιάσου Λουκά να πιέζουν ψηλά και να μην αφήνουν την Ομόνοια να κατέβει προς την περιοχή και να δημιουργήσει ευκαιρίες. Μπορεί να είχε τη κατοχή, αλλά δεν κατάφερε κάτι αξιόλογο, μιας και δημιούργησε δύο αξιόλογες ευκαιρίες με τους Στεπίνσκι και Σιμιόν. Μόλις στο 4’ ο Στεπίνσκι μετά από σέντρα του Γιαγκό από δεξιά, έκανε το δυνατό σουτ καθώς βρισκόταν μέσα στη περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο έξω. Προς το τέλος του ημιχρόνου ο Σιμιόν πήγε να ξεγελάσει τον Ουζόχο με δυνατό σουτ έξω από τη περιοχή, κατέληξε όμως δίπλα από το δοκάρι.

Η Ομόνοια για το πρώτο περίπου 20λεπτο δεν έγινε καθόλου απειλητική και δεν δημιούργησε ευκαιρίες. Μπήκε όμως μπροστά στο σκορ στο 28’ μετά από εκτέλεση πέναλτι του Τσέποβιτς, με τον Φράνγκο να ανατρέπει τον Γκόμεθ μέσα στη περιοχή. Προηγήθηκαν διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Λοΐζου λίγα δευτερόλεπτα πρίν. Πήραν τα πάνω τους μετά την επίτευξη του γκολ οι «πράσινοι» της Λευκωσίας και έγιναν πιο απειλητικοί, με προϋποθέσεις για ακόμη ένα τέρμα. Αυτό ήρθε στο 45+2’ μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέτσιακς, ο Βανά απέκρουσε αλλά στη σωστή θέση βρισκόταν ο Λάνγκ που με κοντινή κεφαλιά έκανε το 2-0 και έστειλε την ομάδα του με προβάδισμα δύο τερμάτων στα αποδυτήρια.

Β’ Μέρος

Ο Άρης ήταν αυτός που είχε τις μεγάλες ευκαιρίες στο δεύτερο μέρος αλλά και πάλι δεν κατάφερε να βάλει κάποιο τέρμα για να μπει ξανά στο παιχνίδι και να μπορέσει να διεκδικήσει κάτι από αυτό.

Στο 58’ ο Στεπίνσκι βρήκε στόχο στη εστία του Ουζόχο αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού βρισκόταν σε θέση οφ-σαιντ. Ο Πακέ έκανε τη σέντρα στη περιοχή, ο Στεπίνσκι τη πρώτη κεφαλιά που βρήκε τα πόδια του Σπόλιαριτς, έκανε την ασσίστ πίσω στον Πολωνό και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά λίγα λεπτά μετά ακυρώθηκε. Συνέχισε όμως να απειλεί με τον ίδιο παίχτη μετά από δυνατό σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Ουζόχο.

Η Ομόνοια και σε αυτό το ημίχρονο δεν έκανε τίποτα το αξιόλογο, με τη πρώτη ευκαιρία να έρχεται στο 83’ με τον Κίκο να επιχειρεί τη σέντρα-σουτ από δεξιά αλλά η μπάλα πήγε πάνω από την εστία του Βανά. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 97’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντούριτς. Ο Σίλντενφελντ ανέτρεψε τον Κακουλλή μέσα στη περιοχή και ο κύριος Νικολάου υπέδειξε απευθείας την άσπρη βούλα.

Είχε τις ευκαιρίες ο Άρης απείλησε αρκετά την Ομόνοια αλλά δεν πήρε αυτό που του άξιζε στο σημερινό παιχνίδι, νίκη βαθμολογικής ανάσας για τους περσινούς πρωταθλητές που ανεβαίνουν στην 5η θέση με 13 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά από τον Άρη στους 6 βαθμούς.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ομόνοια (Μπέργκ): Ουζόχο, Σέχου, Γιούστε (22' Λάνγκ), Χούμποτσαν, Λέτσιακς, Μιξ, Γκόμεθ, Τζιωνής (66' Ζαχαρίου), Λοΐζου (80' Ντούριτς), Παπουλής (80' Κίκο), Τσέποβιτς (45' Κακουλής)

Άρης (Λουκά): Βανά, Σπόλιαριτς (70' Σικόρσκι), Στεπίνσκι, Καζού (45' Ντελμίρο), Φράγκος, Γιαγκό, Κβάσουκ (45' Πακέ), Σίλντενφελντ, Ρονκάλια (62' Μπράουν), Μπαμπίκα, Σιμιόν (62' Ραντούτ)

Σκόρερ: 28' Τσέποβιτς (πεν), 45' Λάνγκ, 97' Ντούριτσ (πεν) /-

Κίτρινες: 38' Παπουλής, 83' Γκόμεθ / 82' Μπαμπίκα