Νέα Σαλαμίνα-Ομόνοια 1-1: Φιλική ισοπαλία στο «Αμμόχωστος»

Τα γκολ σημείωσαν οι Σάκκης και Σιαθάς

Ισόπαλο 1-1 τέλειωσε το φιλικό στο «Αμμόχωστος» ανάμεσα στη Νέα Σαλαμίνα και την Ομόνοια. Ο Χένινγκ Μπεργκ έδωσε χρόνο συμμετοχής στους ποδοσφαιριστές που δεν αγωνίστηκαν στο χθεσινό παιχνίδι με την ΑΕΛ.

Η Ομόνοια προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με ωραίο πλασέ του 18χρονου αμυντικού Αχιλλέα Σάκκη, ο οποίος πραγματοποίησε το ανεπίσημο του ντεμπούτο με την πρώτη ομάδα. Στο 65’ οι «ερυθρόλευκοι» έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με σουτ του Σιαθά ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Στα θετικά του σημερινού αγώνα για την Ομόνοια καταγράφεται η επανεμφάνιση των Τζιωνή και Παναγή, οι οποίοι επέστρεψαν και κατέγραψαν την πρώτη τους συμμετοχή μετά τον τραυματισμό που είχαν.

Το φιλμ του φιλικού:

Tέλος αγώνα, Νεά Σαλαμίνα - Ομόνοια 1-1.

87' Πολύ καλή επέμβαση του Παναγή σε τετ-α-τετ.

85'  Χριστοφόρου αντί Χαραλάμπους.

79' Ζευκής αντί Κακουλλή Α.

78' Απόκρουση του Παναγή σε σουτ που έγινε από το ύψος της περιοχής.

67' Κεφαλιά του Κωνσταντίνου έπειτα από κόρνερ, μόλις έξω η μπάλα.

65' ΓΚΟΛ, 1-1.  Ισοφαρίζει η Σαλαμίνα με σουτ του Σιαθά εκτός περιοχής.

64' Αλλαγή για την Ομόνοια. Κωνσταντίνου αντί Σάκκη.

60' Δείτε στο slideshow πλούσιο φωτορεπορτάζ από το παιχνίδι.

58' Απόκρουση του Παναγή σε σουτ που έκανε ο Κωστή.

56' Πλασέ από τον Σίμπσον, ψηλά άουτ τη μπάλα.

51'Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια με τον Λοϊζου να δίνει τη θέση του στον Γιώργο Κακουλλή.

48' Ευκαιρία για τη Σαλαμίνα με κεφαλιά του Ελουντού, η μπάλα πέρασε έξω.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Ραμίρεζ αντί Μικού η μοναδική αλλαγή για την Ομόνοια.

46' Όλοι οι ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας που αγωνίστηκαν χθες βρίσκονται στο πέταλο μαζί με τον κόσμο της ομάδας.

45' Τέλος 1ου ημιχρόνου.

45' ΓΚΟΛ, 0-1. Ο Σάκκης έπειτα από σέντρα του Χαραλάμπους, με πλασέ στη κίνηση θα κάνει το 0-1 για την Ομόνοια.

42' Πάσα του Χαραλάμπους προς τον Κακουλλή, ο νεαρός επιθετικός έκανε το πλασέ από το ύψος του πέναλτι όμως απέκρουσε ο Βεσελόφσκι.

37' Σουτ εντός περιοχής από τον Κίνγκσλεϊ, η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Παναγή.

29' Ο Χριστοφή δίνει τη θέση του στον Λοϊζου.

25'Ωραίο κατέβασμα και σουτ από τον Μικού, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

13' Διπλή ευκαιρία για την Ομόνοια. Πρώτα ήταν το πλασέ του Μικού στο οποίο είπε όχι ο Βεσελόφσκι και στη συνέχεια ο Τζιωνής επιχείρησε σουτ εντός περιοχής στέλνοντας τη μπάλα λίγο έξω.

2': Σουτ του Κακουλλή από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε ο τερματοφύλακας.

1' Σέντρα στο φιλικό.

-20 Ο Νταβίντ Ραμίρες είναι στον πάγκο ενώ χθες δεν επαιξε λεπτό.

-30 Πρώτη εμφάνιση για τον Σάκκη ο οποίος είναι κεντρικός αμυντικός. Πρώτη εμφάνιση για τους Παναγή και Τζιωνή μετά τον τραυματισμό τους.

Οι ενδεκάδες των δυο ομάδων:

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Κορέια, Ζόρντι, Λαμπότ, Χριστοφόρου, Τσαμπούρης, Μαριάνοβιτς, Κωστή, Ελουντού, Σίμπσον.

Ομόνοια: Παναγή, Μανρίκε, Μαυρίας, Παναγιώτου, Σάκκης, Χαραλάμπους, Γκόμες, Τζιωνής, Χριστοφή, Κακουλλής, Μικού.