Ό,τι δεν λύνεται... κόβεται απ' τον Τσέποβιτς

Πάτησε ξανά κορυφή το «τριφύλλι»

Σε παιχνίδι που έγινε στο «Τάσος Μάρκου» για την 21η αγωνιστική, η Ομόνοια κέρδισε την Ένωση με 1-0. Τον «γόρδιο δεσμό» έκοψε ο Τσέποβιτς (80’), ο οποίος βρήκε δίκτυα στη πρώτη του εμφάνιση ως βασικός με τους «πράσινους».

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ομόνοια έφτασε τους 43 βαθμούς και ανέβηκε έστω και προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας, καθώς το «τριφύλλι» έδωσε ένα ματς περισσότερο από τους ανταγωνιστές του. Στην 11η θέση με 21 βαθμούς παρέμεινε η Ένωση, η οποία έχασε για πρώτη φορά εντός του 2021.

Α΄ Ημίχρονο

Ανώτερη στο πρώτο ημίχρονο η Ομόνοια, αφού οι «πράσινοι» κράτησαν περισσότερο μπάλα και έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Η Ένωση έβγαινε μπροστά κυρίως με αντεπιθέσεις, ενώ από ένα σημείο και έπειτα αρκέστηκε σε παθητικό ρόλο.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα σημειώθηκε μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης, όταν μετά από όμορφη εναλλαγή της μπάλας μεταξύ των ποδοσφαιριστών των «πρασίνων», ο Μποτεάκ έδωσε στον Τιάγκο, ο οποίος από καλή θέση εντός περιοχής έκανε το σουτ, όμως ο Γκαντσέφσκι απόκρουσε.

Στο 4’ η Ένωση ισοφάρισε στις ευκαιρίες, με ένα σουτ του Φελίπε εκτός περιοχής. Μπλόκαρε ο Φαμπιάνο.

Στο 16’ είχαμε νέα καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με άστοχο σουτ του Τσέποβιτς εντός περιοχής, ενώ στο 19’ ήταν η σειρά του Σέχου να αστοχήσει. Ο Νιγηριανός μετά από σέντρα του Λέζιακς, έπιασε τη κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι. Επίσης στο 26’ ο Τιάγκο με δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Γκατσέφσκι, έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

Στο 31’ ήταν η σειρά των γηπεδούχων να φανούν απειλητικοί με ένα άστοχο και αδύναμο σουτ που έκανε ο Θεοδώρου εκτός περιοχής.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Παπουλής με νέο σουτ εκτός περιοχής, ανάγκασε τον Γκατσέφσκι να διώξει με δυσκολία σε κόρνερ, ενώ ο τερματοφύλακας της παραλιμνίτιτικης ομάδας απάντησε αρνητικά και στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τιάγκο.

Το 0-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο δεύτερο, η Ομόνοια απείλησε την εστία του Γκατσέφσκι μόλις στο 2’ του ημιχρόνου. Μετά από σέντρα του Μποτεάκ στην περιοχή, ο Παπουλής έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας της Ένωσης απόκρουσε.

Επίσης οι «πράσινοι» συνέχισαν να υπερέχουν στην κατοχή της μπάλας και να πιέζουν για να ανοίξουν το σκορ. Άξιο αναφοράς ότι στο 54’ ο Μπεργκ πέρασε στο παιχνίδι τον Ντούρις, κρατώντας εντός τον Τσέποβιτς, με αποτέλεσμα το «τριφύλλι» να αγωνίζεται με δύο επιθετικούς.

Η επόμενη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 56’, όταν μετά από γύρισμα του Παπουλή στη περιοχή, ο Λοίζου έκανε το σουτ και έστειλε τη μπάλα έξω.

Στη συνέχεια η Ένωση κέρδισε κάποια μέτρα και απείλησε με δύο σουτ του Φελίπε, τα οποία όμως δεν ανησύχησαν ιδιαίτερα τον Φαμπιάνο.

Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» ανέβασαν εκ νέου στροφές και άσκησαν ασφυκτική πίεση στον αντίπαλο τους, με σκοπό βέβαια να ανοίξουν το σκορ.

Στο 64’ καταγράφηκε μια άστοχη κεφαλιά του Ντούρις, ενώ ο Παπουλής με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 72’, ανάγκασε τον Γκαντέφσκι να διώξει με γροθιές.

Τον «γόρδιο δεσμό» έκοψε στο 80’ ο Τσέποβιτς. Ο Γκόμες έπιασε τη κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στον Τσέποβιτς, ο οποίος από πολύ κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 0-1. Το κόρνερ κέρδισε για τους φιλοξενούμενους ο Λοίζου, ο οποίος από πλάγια θέση, εντός περιοχής, έκανε το σουτ και ο Γκαντσέφσκι έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 89’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για να κάνουν δύο τέρματα τους, αφού ο Λοίζου με σουτ εκτός περιοχής είδε τη μπάλα να κτυπά στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκαντσέφσκι και να περνά έξω.

Σπουδαία ευκαιρία για να «κλέψει» τον βαθμό της ισοπαλίας έχασε η Ένωση στο 91’, με τον Φαμπιάνο να αποκρούει το σουτ που έκανε ο Μπαλοτέλι εντός περιοχής.

Highlight: Η απόκρουση του Φαμπιάνο στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΕΝΠ (Α. Φερέρ): Γκαντσέφσκι, Κυριάκου, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράτζε, Πανός (46' Κοσμάς), Μουλαζίμης (91' Ουντόζι), Φελίπε, Ενγκό, Ντένινγκ (84' Μαρκόφσκι), Θεοδώρου (77' Μπαλοτέλι).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λέζιακς, Σέχου, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Γκόμεθ, Γκόμες, Παπουλής, Μποτεάκ (54' Ντούρις), Τιάγκο (54΄Λοίζου), Τσέποβιτς (91' Κούσουλος).

Σκόρερ: - / 80' Τσέποβιτς

Κίτρινες: 58' Φελίπε, 70' Ενγκό, 92' Μπαρμπόσα / 43' Λέζιακς.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.