Ομόνοια-ΑΕΛ: Το κάρφωσε... και της έμεινε (vid)

Το γκολ του Ματ στο 3...ήταν τελικά αρκετο

Ο Ματ Ντάρπισαϊαρ έκανε από νωρίς τη δουλειά του και αυτό της έφτανε! Η Ομόνοια πανηγύρισε μια πάρα πολύ σημαντική νίκη με 1-0 απέναντι στη μαχητική ΑΕΛ.

Μπορεί οι πράσινοι να μην έδωσαν στον κόσμο την εμφάνιση που θα ήθελε να δει, όμως είχε την ουσία και πήρε τους βαθμούς. Το γκολ της νίκης από τον Ντάρπισαϊαρ θα έπρεπε να ακυρωθεί για οφσάιντ, σε μια γενικότερα κακή διαιτησία.

Η ΑΕΛ το πάλεψε όμως δεν κατάφερε να πετύχει ένα γκολ και να αλλάξει τα δεδομένα. Στάθηκε όμως καλά στα πόδια της και πίεζε μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Οι πράσινοι δεν θα μπορούσαν να φανταστούν καλύτερο ξεκίνημα στον αγώνα. Με το καλημέρα ο Ματ Ντάρπισαϊαρ άνοιξε το σκόρ στο 3’. Εκτελέστηκε φάουλ με σέντρα από τον Ζόρντι, έγινε μια πισινή κεφαλιά η οποία βρήκε τον Άγγλο στο δεύτερο δοκάρι και την έστειλε στα δίκτυα. Το γκολ θα έπρεπε να ακυρωθεί αφού ο σκόρερ βρισκόταν σε θέση οφσάιντ.

Στο 13’ και στο 20’ η ΑΕΛ είχε δύο τελικές προσπάθειες με τα σουτ των Γερολέμου και Κυριάκου αντίστοιχα να είναι άστοχα.

Στο 25’ σε μια φοβερή φάση με μια άψογη μπαλία του Μποτεάκ προς τον Τιάγκο, ο Βοζίνια βγήκε εκτός περιοχής και κέρδισε τη μάχη. Στη διεκδίκηση ο Βοζίνια έσπρωξε αρκετά τον μεσοεπιθετικό της Ομόνοιας.

Στο 30’ ο Μποτεάκ στέλνει την μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βοζίνια και χάνει μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το 2-0. Στο επόμενο λεπτό ο ίδιος παίκτης έκανε τη σέντρα, ο Ντάρπισαϊαρ την κεφαλία όμως μάζεψε ο Βοζίνια σταθερά.

Στο 34’ η Ομόνοια χάνει την πιο κλασική ευκαιρία για να διπλασιάσει τα γκολ της. Μετά από μια τέλεια αντεπίθεση, ο Τιάγκο πέρασε την παράληλη πάσα προς τον Ντάρπισαϊαρ όμως από κοντά ο Βοζίνια αρνήθηκε στον Άγγλο το δεύτερο προσωπικό γκολ.

Δεν υπήρχε κάτι αξιοσημείωτο στο τελευταίο 10λεπτο και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το 1-0.

Νωρίς στην επανάληψη η ΑΕΛ βρίσκει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της μέχρι τώρα στον αγώνα. Ο Κάρλος με κεφαλιά σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι μετά από εκτέλεση φάουλ του Αγκάνοβιτς.

Η ΑΕΛ ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα του Β μέρους. Στο 57’ ο Γερολέμου έκανε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα πέρασε για λίγο έξω.

Ο Γερολέμου έκανε ένα χέρι στο 61’, δόθηκε το φάουλ. Θα μπορούσε να δεχτεί την δεύτερη κίτρινη κάρτα. Αμέσως μετά έφυγε από τον αγώνα και τον αντικατέστησε ο Γκαζαριάν.

Στο 74’ ο Τεσέιρα κάνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ και η μπάλα πάει πάνω από τα δοκάρια.

Καλό σουτ του Γκαζαριάν στο 83,. αποκρούει ο Φαμπιάνο σε κόρνερ.

Τεράστια φάση στην αντεπίθεση για την Ομόνοια στο 84’! Απίστευτη ενέργεια του ταχύτατου Κακουλλή, δοκίμασε το πλασέ απόκρουσε όμως ο Βοζίνια. Στη συνέχεια ο Μποτεακ δοκίμασε και ο Ζντρασκόφσκι έκοψε πάνω στη γραμμή.

Διακρίθηκε: Ο Μποτεάκ από πλευράς Ομόνοιας ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο. Η υπόλοιπη ομάδα όμως υστερούσε επιθετικά. Ο Κακουλλής έκανε μια ενέργεια τρομερή ενέργεια όταν πέρασε στο παιχνίδι, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της Ομόνοιας στο Β μέρος. Η ΑΕΛ γενικότερα έκανε μια καλή προσπάθεια, δεν έβρισκε όμως την ουσία.

Κοουτσάρισμα:

Χένινγκ Μπέργκ (Ομόνοια): 4-2-3-1 για τον κόουτς των πρασίνων. Τέλεια ξεκίνησε ο αγώνας για την Ομόνοια. Παρ’ όλα αυτά μετά δεν είχε την παρουσία που θα ήθελε ο κόσμος της. Περίμενε για μεγάλο χρονικό διάστημα την ΑΕΛ να επιτεθεί.

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): Με 3-5-2 παράταξε την ομάδα ο κόουτς της ΑΕΛ. Άλλαξαν αμέσως τα πλάνα του με το γρήγορο γκολ της Ομόνοιας και η ομάδα έπρεπε να επιτεθεί. Δεν άλλαξε τον σχηματισμό παρά το ότι βρισκόταν πίσω στο σκορ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λάνγκ, Λέζιακς, Βίτορ, Ζόρντι, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ορτέγκα(80' Κακουλλής), Ντάρπισαϊαρ

ΑΕΛ: Βοζίνια, Τεϊξέιρα, Νταβόρ, Κάρλος(70' Μαρκόσκι), Αντωνίου, Μάε, Αγκάνοβιτς(83' Παντελή), Γερολέμου(62' Γκαζαριάν), Ράσο, Κυριάκου, Γουήλερ

Σκόρερς: 3' Ντάρπισαϊαρ/-

Κίτρινες Κάρτες: Ορτέγκα/Γουήλερ, Κάρλος, Γερολέμου