Ομόνοια-Δόξα 1-0: Ο Φώτης την «ομόρφυνε» (vid)

Με γκολ του Ελλαδίτη, η Ομόνοια κέρδισε την Δόξα σε φιλικό αγώνα

Φιλικό «ξεμούδιασμα» με νίκη πέτυχε η Ομόνοια επί της Δόξας, στο πρώτο φιλικό παιχνίδι των δύο ομάδων, ενόψει της νέας σεζόν. Το γκολ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ, πέτυχε ο Φώτης Παπουλής στο 48’, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ανεπίσημο ντεμπούτο του.

Χρόνο συμμετοχής πήραν και αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές των «πρασίνων». Δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Βίτορ Γκόμες, για λόγους ξεκούρασης. Ντεμπούτο με την φανέλα της Ομόνοιας, πραγματοποίησε και ο Κίκο.

Αναλυτικά η εξέλιξη του αγώνα, όπως μεταδόθηκε από την ιστοσελίδα μας:

90' Τέλος του αγώνα. Η Ομόνοια παίρνει την φιλική νίκη.

89΄ Μπήκε ο Παπουλής στην περιοχή, κάνει το πλασέ, ο Γιούτριτς βάζει το πόδι του και ανακόπτει την μπάλα

88' Ο Κυριακίδης αποκρούει εντυπωσιακά σουτ του Μιχαήλ σε κόρνερ!

85' Μπαλιά του Παπουλή στον Χαραλάμπους, αυτός κάνει το σουτ, η μπάλα φεύγει ψηλά

82' Ο Ζευκής στην θέση του Ματ Νταρμπισάϊρ

80' Μπαλιά του Μαυρία στον Ματ, αυτός βρίσκει το δοκάρι από κοντινή απόσταση!

67' Παρακολουθούμε ένα ανοικτό παιχνίδι χωρίς σκοπιμότητες

64' Ο Βενιζέλος στη θέση του Κούσουλου. Άλλος ένας νεαρός στην ενδεκάδα της Ομόνοιας

62' Παράλληλη μπαλιά του Ματ προς τον Τζιωνή, ο νεαρός Κύπριος έστειλε την μπάλα άουτ σε κενή εστία!

60' Αλλαγές εκανε και η Δόξα στην επανάληψη, με τους Παρασκευά, Εγγλέζου, Μιχαηλίδη, Φασουλιώτη και Γιούτριτς να παίρνουν χρόνο συμμετοχής

56' Η Ομόνοια δείχνει αλλαγμένη προς το καλύτερο στο 2ο ημίχρονο, με τις αλλαγές που έγιναν

55' Ωραίο σουτ του Νταρμπισάιρ, η μπάλα άουτ από την εστία της Δόξας

53' Πλασέ του Τζιωνή από μπαλιά του Μποτεάκ, η μπάλα μόλις άουτ

51΄ Εκτός αποστολής ο Βίτορ Γκόμες για την Ομόνοια, για λόγους ξεκούρασης

50' Εκτέλεση φάουλ του Μποτεάκ, κεφαλιά του Λούφτνερ, η μπάλα άουτ.

48' 1-0 η Ομόνοια με το πρώτο ανεπίσημο γκολ του Φώτη Παπουλή. Φάση διαρκείας, με τον Ελλαδίτη να εκμεταλλεύεται το λάθος των αμυντικών της Δόξας και από κοντά να ευστοχεί με πλασέ!

46' 10 αλλαγές στο δεύτερο ημίχρονο από τον Χένινγκ Μπεργκ. Η ενδεκάδα της Ομόνοιας είναι η εξής: Κυριακίδης, Μαυρίας, Κίκο, Παναγιώτου, Λούφτνερ, Χαραλάμπους, Κούσουλος, Τζιωνής, Μποτεάκ, Παπουλής και Νταρμπισάιρ.

46΄ Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

45' Τέλος ημιχρόνου

44' Καλό σουτ του Κωμοδίκη εντός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Φαμπιάνο

41' Ο Γκόμεθ κάνει το σουτ από πολύ μακριά, η μπάλα χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και απομακρύνεται!

40' Κάθετη του Λέσιακς στον Τιάγκο, αυτός κάνει το πλασέ, όμως ο Σισκόφσκι τον προλαβαίνει και αποκρούει

38' Πρώτη εμφάνιση για τον Φαμπιάνο, μετά τις 15 Ιανουαρίου και στον αγώνα με τον Ερμή

36' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Λοΐζου, η μπάλα λίγο άουτ από την εστία της Δόξας

35΄ Σουτ του Τιάγκο από το κέντρο, η μπάλα πολύ μακριά από την εστία

34' Η Δόξα δείχνει πολύ καλά στοιχεία, μέχρι στιγμής

32΄Πολύ καλό σουτ του Χαραλάμπους, ο Φαμπιάνο σώζει εντυπωσιακά σε κόρνερ!

29' Πρώτη αλλαγή για τη Δόξα. Ο Χαραλάμπους μπήκε στη θέση του Τραϊτσέφσκι.

25' Επαναρχίζει το παιχνίδι

23' Διάλειμμα για νερό

22' Ψηλοκρεμαστό σουτ του Κάρλος από πολύ μακριά, η μπάλα λίγο άουτ από την εστία του Φαμπιάνο

18' Μπαίνει ο Λοΐζου στην περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρεται και πάει σε κόρνερ

15' Διεξάγεται ένα ανοικτό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με τις δύο ομάδες να παραμένουν στο 0-0.

12' Μπαλιά του Σάββα προς τον Τιάγκο στην περιοχή, ο Βραζιλιάνος δεν κατάφερε να σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα, με εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα της Δόξας

9'Ευθύβουλο δυνατό σουτ εκτός περιοχής από τον Μπόλιεβιτς, η μπάλα λίγο έξω.