Ομόνοια: Έκανε απλώς δουλειά της

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αλλά σήμερα η εικόνα δεν ήταν καλή, με το «τριφύλλι» να δίνει γήπεδο στον Άρη μετά το 2-0

Το ζητούμενο επήλθε σήμερα για την Ομόνοια. Με 3-0 κέρδισε τον Άρη στο ΓΣΠ για τη δέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Δεύτερη σερί νίκη για πρώτη φορά στη φετινή αγωνιστική περίοδο για την ομάδα τησ Λευκωσίας και συνέχεια στη βαθμολογική άνοδο με την εγκατάσταση στην έκτη θέση με Πάφος FC και ΑΠΟΕΛ (επόμενος αντίπαλος).Και τα τρία γκολ ήλθαν από στατικές φάσει. Δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι των Τσέποβιτς (25’) και Ντούρις (90+6’), και το τελείωμα από κοντά του Λανγκ, μετά από την εκτέλεση φάουλ του Λέτσιακς, (45+2’).

Στο 25’ ο Γκόμεθ κέρδισε πέναλτι ύστερα από ανατροπή στην περιοχή από τον Φράγκο. Ανέλαβε ο Τσέποβιτς την εκτέλεση και σκόραρε.

Στο 45+2’ ο Λέτσιακς εκτέλεσε φάουλ στην εστία, απέκρουσε ο Άλβες και στην επαναφορά ο Λανγκ πλάσαρε (2-0). Ηταν το πρώτο γκολ του Μαγυάρου στην Ομόνοια.

Στο 6’ των καθυστερήσεων ο Κακουλής , μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Σίντενφελντ και κέρδισε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Ντούρις ( 3-0).

Η θετικότητα του αποτελέσματος έχει και μια άλλη πτυχή. Συνεχίζεται το κτίσιμο ενός σερί που είναι βαθμολογικά αναγκαίο για το άμεσο μέλλον.

Είπαμε πολλάκις ότι αν κρίνουμε ένα ματς από το αποτέλεσμα τότε η κρίση είναι ρηχή. Η εκτίμηση για ένα ποδοσφαιρικό παιχνίδι –σωστή η όχι- δέον να είναι ολοκληρωμένη

Από το αποτέλεσμα μπορεί να είναι ευχαριστημένη η Ομόνοια, αλλά δεν μπορεί να είναι ευχαριστημένη από την εικόνα που παρουσίασε. Το 3-0 δεν λέει την αλήθεια. Ο Άρης είχε θετική παρουσία, έχων 51 τοις εκατό κατοχή της μπάλας και 11 τελικές προσπάθειες. (Η Ομόνοια είχε 5). Είχε και σουτ του Στεπίνσκι στο δοκάρι (69).

Στο πρώτο μέρος η Ομόνοια χωρίς να λειτουργεί με επικινδυνότητα στις επιθέσεις της, (είχε τρεις τελικές), σκόραρε δις. Στην επανάληψη όμως έδωσε χώρο και δικαίωμα στον ικανό και απαιτητικό Άρη να κρατήσει τη μπάλα, να δημιουργήσει και να ελπίζει σε διαφοροποίηση των δεδομένων. Οι παίκτες της ομάδας της Λεμεσού βλέποντας την Ομόνοια να οπισθοχωρεί, βγήκαν μπροστά και ζήτησαν το γκολ.

Έδωσε γήπεδο

Όταν είσαι η πρωταθλήτρια ομάδα και αγωνίζεσαι με νεοφώτιστη ομάδα που, ναι, έχει καλή εικόνα φέτος, αλλά από το 1954 μέχρι σήμερα έχει να επιδείξει μόνο μια νίκη σε βάρος σου στο ΓΣΠ, σε δε εκτόπισμα δεν υπάρχει καμία σύγκριση και προηγείσαι με 2-0 στο ημίχρονο, είτε πιέζεις ακόμη περισσότερο για να μην αφήσεις καμία ελπίδα, είτε κάνεις προσεκτική διαχείριση έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού. Η Ομόνοια δεν έκανε ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Λειτούργησε με φοβία! Λες και είχε μπροστά της τον Άγιαξ της αρχής της δεκαετίας του 70! Έδωσε μέτρα στον αντίπαλο και κατά συνέπεια έλεγχο του παιχνιδιού! Ούτε ο ίδιος ο αντίπαλος δεν περίμενε τέτοιο ...δώρο. Έδειξε όμως… ακατάδεκτος.

Τρεις αλλαγές πραγματοποίησε ο Χένινγκ Μπεργκ σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του με τον Εθνικό, με τους Ουζόχο, Χούμποτσαν και Γκόμεθ, να παίρνουν τις θέσεις των Παναγή, Λανγκ και Μπασιρού.

Ο Χένινγκ Μπεργκ παρέταξε την ακόλουθη ενδεκάδα για τον σημερινό αγώνα: Ουζόχο, στο τερμα στη άμυνα από δεξιά προς αριστερά οι Σέχου, Γιούστε, Χούμποτσαν, Λέτσιακς, στα χαφΝτίσκερουντ , Γκόμεθ, Παπουλής πιο μπροστά στην επίθεση αριστερά ο Τζιωνής, δεξιά ο Λοΐζου, και κορυφή ο Τσέποβιτς.

Στο 20’ ο Γιούστε αποχώρησε τραυματίας και μπήκε στη θέση του ο Λανγκ. Στ ο 46’ ο Κακουλλής άλλαξε τον Τσέποβιτς Στο 65΄ ο Ζαχαρίου πήρε τη θέση του Τζιωνή. Κίκο και Ντούρις μπήκαν στο 80’ στη θέση των Παπουλή και Λοϊζου.

Με πρόβλημα τραυματισμού αποχώρησε από το παιχνίδι ο Έκτορ Γιούστε.Ο Ισπανός κεντρικός αμυντικός φάνηκε να αντιμετωπίζει μυϊκό πρόβλημα και ως εκ τούτου στο 22’ της αναμέτρησης ο Χένινγκ Μπεργκ έβγαλε εκτός τον έμπειρο ποδοσφαιριστή, για να περάσει στη θέση του ο Άνταμ Λανγκ.

Ο Φουάντ Μπασιρού έχει υποστεί θλάση οπίσθιων μηριαίων κατά τη διάρκεια των αγωνιστικών του υποχρεώσεων με την εθνική Κομόρων. Εκτιμάται ότι θα παραμείνει εκτός αγωνιστικής δράσης για περίπου 10 μέρες.

Τώρα η Ομόνοια βλέπει Καραμπάχ. Το ντέρμπι ας περιμένει...