Ομόνοια: Καν' το όπως πέρσι (vid)

Ο... φάρος και οι επιστροφές

Η Ομόνοια αντιμετωπίζει την Κυριακή (1/10, 19:00) στην Περιστερώνα την Δόξα για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τους πράσινους να θέλουν να επιστρέψουν στις νίκες μετά από δύο σερί ισοπαλίες. Το «τριφύλλι» ουσιαστικά καλείται να κάνει ότι έκανε και την περσινή σεζόν στο στάδιο της Δόξας, όταν στην πρώτη του επίσκεψη εκεί κέρδισε με 2-0.

Αυτό που κάνει εντύπωση είναι ότι οι δύο ομάδες συναντήθηκαν πέρσι την ίδια ακριβώς μέρα (1η Οκτωβρίου) και τότε με τον Νιλ Λένον στον πάγκο η Ομόνοια απέδρασε με το τρίποντο. Για τους πράσινους σκόραρε ο Μπρούνο Φελίπε στο 43ο λεπτό ενώ ο Ρομάν Μπέζους με ωραία προσπάθεια διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Με... φάρο αυτή τη νίκη το «τριφύλλι» επιστρατέυει στην Περιστερώνα για να πάρει άλλη μια νίκη στο στάδιο «Κατωκοπιά Επιστροφή - Γλάυκος Κληρίδης».  Ο Σωφρόνης Αυγουστή ξέρει πόσο σημαντική θα είναι πιθανή νίκη, με την ομάδα να βγάζει βελτίωση παιχνίδι με παιχνίδι και να παραμένει αήττητη στο πρωτάθλημα.

Ο Κύπριος τεχνικός θα έχει στη διάθεση του τους Σιπριάνο, Σίμιτς και Μπασιρού οι οποίοι εξέτισαν την ποινή τους. Οπότε αναμένεται ότι θα υπάρξουν αλλαγές στην ενδεκάδα σε σύγκριση με το παιχνίδι με τον Άρη.

Ο Κύπριος κόους έδειξε πάντως ότι δίνει ευκαιρίες σε όλους, μοιράζοντας λεπτά στους ποδοσφαιριστές του με στόχο άπαντες να είναι έτοιμοι όταν χρειαστούν.