Ομόνοια... Λαός...; (vid)

Πράσινος σίφουνας στο Αμμόχωστος πέρασε και έκατσε κορυφή...

Σαν σίφουνας πέρασε η Ομόνοια από το «N. Papas Group – Αμμόχωστος Επιστροφή», καθώς επικράτησε της Σαλαμίνας με 0-3 στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA.

Τα γκολ για την ομάδα του Χένινγκ Μπεργκ σημείωσαν οι Ορτέγα, Γκόμεθ και Μποτεάκ και πλέον με αυτή την νίκη είναι μόνη πρώτη στην βαθμολογία μετά την ήττα της Ανόρθωσης.

Στο 2ο λεπτό ο Ορτέγκα βρέθηκε στο έδαφος εντός περιοχής και παρόλο που υπήρχε επαφή με τον Τσαμπούρη, εντούτοις δεν δόθηκε κάτι για τους πράσινους.

Στο 14’ είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στον αγώνα, με τον Μποτεάκ ο οποίος έκανε το σουτ εκτός περιοχής, δεν απείλησε όμως την εστία του Βεσελόφσκι.

Στο 21΄ η Σαλαμίνα έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ρέινολντς, ο οποίος έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά για λίγο δεν βρήκε εστία.

Ότι δεν έκανε η Σαλαμίνα, το έκανε η Ομόνοια δύο λεπτά αργότερα με τον Ορτέγκα ο οποίος με δυνατό σουτ από τα δεξιά εντός περιοχής έκανε το 0-1.

Στο 33’ η Ομόνοια απείλησε με τον Τιάγκο αλλά ο Βεσελόφσκι πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση καθώς ήταν σε κίνηση. Ωστόσο, ένα λεπτό αργότερα σε μια ασυνεννοησία της άμυνας των γηπεδούχων, ο Γκόμεθ έκλεψε, μπήκε στην περιοχή και με υποδειγματικό πλασέ έκανε το 0-2.

Με σουτ του Ντάρμπισαϊαρ εν κινήσει ξεκίνησε το 2ο ημίχρονο, με τον επιθετικό των πρασίνων όμως να μην βρίσκει την εστία του Βεσελόφσκι.

Στο 54’ ο Τισντέλ έκανε το σουτ εντός περιοχής, ωστόσο ο Φαμπιάνο δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και μάζεψε εύκολα την μπάλα. Στο 65’ η Ομόνοια απείλησε με το μακρινό σουτ του Τιάγκο αλλά ήταν πολύ άστοχο.

Στο 68’ ο Σιαθάς βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά το σουτ που έκανε έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Φαμπιάνο.

Στο 73’ μετά από νέο λάθος στην άμυνα των ερυθρόλευκων, ο Γκόμεθ έδωσε στον Μποτεάκ κι αυτός από κοντά πλάσαρε τον Βεσελόφσκι για το 0-3.

Στο 84’ Ο Μίκου μόνος απέναντι στον Κίσσα, προσπάθησε να κρεμάσει τον κίπερ της Σαλαμίνας, η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Διακρίθηκαν: Εξαιρετική εμφάνιση για τους πρασίνους, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, ξεχώρισαν οι Γκόμεθ και Μποτεάκ, ειδικά ο 2ος ήταν κυριολεκτικά παντού σήμερα.

Απογοήτευσαν: Μέτριο παιχνίδι από τον Ντάρμπισαϊαρ ο οποίος μάλιστα δέχθηκε κάρτα και θα χάσει το επόμενο ματς με την ΑΕΚ. Κακό ματς από τον Βεσελόφσκι, φέρει ευθύνη στα 2 από τα 3 γκολ που δέχθηκε η ομάδα του.

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι (Κίσσας 80'), Σαν Ρομάν, Λαμπό, Τσαμπούρης, Φουστάρ, Κορέια, Ρέινολντς, Κωστή, Ελουντού, Τινστέλ (Σιαθάς 63'), Κίνγκσλεϊ (Σίμπσον 82')

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Λανγκ, Λούφτνερ (Χούμποτσαν 80'), Μαυρίας, Λέζιακς, Γκόμεθ, Γκόμες, Ορτέγα (Κακουλλής 74'), Τιάγκο, Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ (Μίκου 80')

Σκόρερς: -/ Ορτέγα, Γκόμεθ, Μποτεάκ

Κίτρινες Κάρτες:  -/ Μποτεάκ, Ντάρμπισαϊρ