Ομόνοια-Ολυμπιακός 1-1: Πιάστηκε στη «φάκα»

Ο Πάμπος Χριστοδούλου υποχρέωσε την Ομόνοια στην πρώτη της εντός έδρας απώλεια.

Στο ισόπαλο 1-1 έμεινε το Λευκωσιάτικο ντέρμπι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 7ης αγωνιστικής. Ο Ολυμπιακός ανάγκασε την Ομόνοια να σκοντάψει για 3ο συνεχόμενο αγώνα. Οι πράσινοι δεν εντυπωσίασαν σήμερα και πιθανότατα δεν άξιζαν κάτι περισσότερο. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να παίξει στα ίσα και πήρε παλικαρίσια έναν βαθμό.

Ισορροπημένο το πρώτο τέταρτο του αγώνα χωρίς κάποια ιδιαίτερη φάση για γκόλ. Στο 18’ ο Κατελάρης δοκίμασε το πόδι του από μακριά, με τον Κίρεφ να αποκρούει σταθερά. Στο 20’ ο Ολυμπιακός έφτιαξε μια φάση μετά από γέμισμα του Κίκο που βρήκε το κεφάλι του Σαμπίνια όμως η μπάλα κατάληξε αουτ. Στο 32’ ο Λέζιακς έκανε την σέντρα, βρήκε τον Μποτεάκ που με το κεφάλι έστειλε την μπάλα ψηλά. Το επόμενο τέταρτο δεν έφερε κάτι το αξιοσημείωτο, γενικά οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα, όμως χωρίς την ουσία. Στο τελευταίο λεπτό ο Αγιτέ έκανε ένα δυνατό σουτ με τη μία, η μπάλα όμως πέρασε ξανά πάνω από τα δοκάρια. Χωρίς κλασική φάση το πρώτο μέρος, με την Ομόνοια να μην ικανοποιεί τις χιλιάδες φίλους της που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Με το καλημέρα στο Β μέρος η Ομόνοια ανοίγει το σκορ. Ο Τιάγκο με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 1-0 στο 47’. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανέβει και να δημιουργήσει φάσεις. Στο 60’ κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα μετά από μια όμορφη ανάπτυξη, όταν ο Ντουβεντρού πέρασε στον Ζαχαρίου που ψύχραιμα εκτέλεσε τον Φαμπιάνο και ισοφάρισε σε 1-1. Στο 63’ αποβλήθηκε ο βοηθός του Πάμπου Χριστοδούλου, Πολυκάρπου για διαμαρτυρίες. Σκληρές μονομαχίες είχαμε στη συνέχια του αγώνα με τις δύο ομάδες να ψάχνουν αμφότερες το γκολ της νίκης. Στο 82’ το επόμενο σουτ, με τον Κά να δοκιμάζει το πλασέ εκτός περιοχής και τη μπάλα να πάει λίγο πάνω από τα δοκάρια. Το αμέσως επόμενο λεπτό οι φιλοξενούμενοι χάνουν μεγάλη ευκαιρία με τον Μπιλάλ να φεύγει πίσω από την πλάτη της άμυνας, να κάνει το σουτ αλλά να στέλνει τη μπάλα λίγο έξω. Η Ομόνοια δυσκολευόταν μετά την ισοφάριση να φτιάξει σοβαρές ευκαιρίες για γκολ. Στα εναπωμείναντα λεπτά δεν είχαμε κάποια ιδιαίτερη φάση, έτσι οι δύο πρωτευουσιάνοι μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Διακρίθηκε: Ο Τιάγκο άνοιξε το σκορ ενώ η ομάδα του δυσκολευόταν αρκετά. Από τον Ολυμπιακό ο Ζαχαρίου ήταν για άλλη μια φορά εξαιρετικός και πέτυχε και το γκολ της ισοφάρισης.

Κοουτσάρισμα:

Χένινγκ Μπέργκ (Ομόνοια): 4-2-3-1 για τον Μπέργκ. Η Ομόνοια προσπαθούσε να κυκλοφορήσει όμως ο Ολυμπιακός στεκόταν πολύ καλά. Στο Β μέρος μετά την ισοφάριση δεν κατάφερε να δημιουργήσει καλές ευκαιρίες για να πάρει τη νίκη.

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): Με 4-2-3-1 παράταξε την ομάδα του και ο Πάμπος, που για ακόμα μια φορά δεν μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να αμυνθεί, αλλά για να παίξει στα ίσα. Η ομάδα του πήρε παλικαρίσια τον ένα βαθμό.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λούφτνερ, Λάνγκ, Λέζιακς, Κατελάρης, Γκόμεζ, Τιάγκο, Εζρά(46' Ορτέγκα), Μποτέακ(79' Χριστοφή), Ντάρπισαϊαρ

Ολυμπιακός: Κίρεφ, Ψάλτης, Σαμπίνια, Σιντιμπέ, Κίκο, Οικονομίδης, Βινίσιους, Ζαχαρίου, Μπιλάλ(88' Μπιλάλ), Ντουβεντρού(80' Κά), Αγιτέ(68' Αζουλάο)

Σκόρερς: 47' Τιάγκο/60' Ζαχαρίου

Κίτρινες Κάρτες: Ντάρπισαϊαρ/Σαμπίνια