Ομόνοια: Το οξύμωρο μιας πικρής ήττας

Έχασε στην καλύτερη της εμφάνιση

Πέτρος Παπαγιώργης

Ενώ ο Λιθουανός ρεφ ήταν έτοιμος να σφυρίξει τη λήξη του χθεσινού αγώνα περιλαμβανομένων και των δυο λεπτών των καθυστερήσεων, ο Μάλεν σκόραρε για δεύτερη φορά (σκόραρε και στο 40’) και γκρέμισε την κοπιώδη και αξιέπαινη προσπάθεια της Ομόνοιας διαμορφώνοντας το 1-2.

Οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην έδρα τους σε αγώνα όμιλων ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το γκολ τους (Ζιόρντι Γκόμεθ στο 29’ με σουτ - ποίημα από το σπίτι του… στην Ισπανία...56 μέτρα απόσταση από το τέρμα!) είναι από χθες το γκολ που σημειώθηκε από την πιο μακρινή απόσταση στην ιστορία του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ορισμός του… άχαστου

Πέραν του γκολ στο φινάλε, υπήρξαν άλλα δύο γεγονότα που σημάδεψαν το αποτέλεσμα. Ο Μίκαελ Ντούρις έχασε στο 47’ …αδιανόητη ευκαιρία για γκολ (ο ορισμός του... άχαστου γκολ), επήλθε αδράνεια στις καθυστερήσεις του αγώνα, ήλθε το γκολ και το «τριφύλλι» δέχθηκε την ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ.

Η Ομόνοια δέχτηκε στην πρώτη της ήττα στη φάση των ομίλων τη βραδιά που πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση. Για ένα σαρανταπεντάλεπτο ήταν φανταστική. Ηταν ομάδα πέραν των Κυπριακών ορίων. Δεν ήταν στο επίπεδο αυτό στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η συνολική παρουσία της ομάδας παίρνει τη ψηλότερη βαθμολογία από κάθε άλλη φετινή.

Η Ομόνοια του πρώτου ημιχρόνου, ήταν ομάδα υπόδειγμα. Απέναντι σε μια Αϊντχόφεν που παρά τις απουσίες που είχε, μπήκε στο γήπεδο για να σκοράρει από νωρίς, δίνοντας ανάλογο ρυθμό στο ματς, δεν… κιότεψε. Στάθηκε όχι αξιοπρεπώς, αλλά εξαιρετικά στο γήπεδο και ανασταλτικά και δημιουργικά. Η αντίπαλος δεν έκανε τις ευκαιρίες που επιδίωξε, ενώ δυσκολεύτηκε αμυντικά από την Ομόνοια που έβγαινε συχνά στην επίθεση από τις δυο πτέρυγες κυρίως, είτε με το Μποτεάκ, είτε με το Λέζιακς. Η Ομόνοια είχε ένταση και σφυγμό στο παιχνίδι της, «έβγαλε» αρκετά τρεξίματα, πίεσε οι παίκτες της κέρδισαν μάχες στο κέντροκαι κρατησε την πάγια της αγωνιστική ισορροπία.

Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε, όμως η Ομόνοια συνέχισε να διατηρεί ανάστημα. Ηταν μέσα στο παιχνίδι και το διεκδικούσε με την ποιοτικότατη αντίπαλο όμως να χάνει τις καλές ευκαιρίες. Το γκολ ήλθε, όπως ήδη αναφέρθηκε από αμυντική ολιγωρία στην τελευταία φάση με το Χένινγκ Μπεργκ να δηλώνει στενοχωρημένος ότι ζήτησε να κάνει αλλαγή λίγο πριν σημειωθεί, όμως ο διαιτητής δεν επέτρεψε την αλλαγή και ακολούθησε η φάση με το γκολ.»

Είναι όντως οξύμωρο. Η Ομόνοια γνώρισε την πρώτη εντός έδρας ήττα στην Ευρώπη, στο ματς που έκανε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση. Απέναντι στην κατά τη γενική εκτίμηση, καλύτερη ομάδα που έχει αντιμετωπίσει στη μέχρι τώρα πορεία της.