Ομόνοια: Το στοίχημα του Σωφρόνη

Προσβλέπει σε μεγαλύτερα καλά διαστήματα

Στο 2-2 έμεινε η Ομόνοια στην χθεσινή αναμέτρηση κόντρα στον Άρη στο ΓΣΠ, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν «διπρόσωποι», πραγματοποιώντας ένα πολύ καλό Α’ μέρος και ένα κακό σχετικά Β’ ημίχρονο.

Στο πρώτο 45λεπτο η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και θα μπορούσε κάλλιστα να σκοράρει και δεύτερο γκολ, εάν υπήρχε καθαρό μυαλό. Αντ’ αυτού το «τριφύλλι» ισοφαρίστηκε από την ομάδα της Λεμεσού και πήγε στα αποδυτήρια με το 1-1.

Στην επανάληψη η εικόνα των «πρασίνων» δεν ήταν η ανάλογη καθώς ο αντίπαλος έλεγξε πλήρως το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στην Ομόνοια να απειλήσει σημαντικά την εστία του Βανά.

Έτσι ο Άρης μετουσίωσε την υπεροχή του σε γκολ και εκεί που όλα έδειχναν πως το συγκρότημα του Αυγουστή θα υποχρεωνόταν την πρώτη του ήττα στο φετινό πρωτάθλημα, ο Σεμέδο έσωσε την παρτίδα και διαμόρφωσε το τελικό 2-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Σε γενικό βαθμό η ομάδα της Λευκωσίας πραγματοποίησε μια αρκετά καλή εμφάνιση, ωστόσο προσβλέπει σε μεγαλύτερα καλά διαστήματα.

Είναι σημαντικό για μια ομάδα σαν το εκτόπισμα της Ομόνοιας να έχει διάρκεια στο παιχνίδι της και αυτό είναι που ψάχνει από τους ποδοσφαιριστές του ο Σωφρόνης Αυγουστή. Κατά γενική ομολογία ο Κύπριος τεχνικός έμεινε ευχαριστημένος από το χθεσινό ματς, παρόλα αυτά γνωρίζει καλά πως η ομάδα μπορεί και έχει την ποιότητα να αποδώσει καλύτερα.