Πράσινο έλκηθρο στη κορυφή!

Χριστούγεννα... στην κορυφή για τους «πράσινους»

Σπουδαία νίκη για την Ομόνοια καθώς επικράτησε της ΑΕΚ με 3-2 στο ΓΣΠ στα πλαίσια της 14ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA. Το σκορ άνοιξε πολύ νωρίς ο Γκόμεθ με εκτέλεση πέναλτι, ενώ η ΑΕΚ με σουτ του Γκαρσία ισοφάρισε σε 1-1. Δεν πρόλαβε να ισοφαριστεί και ο Κακουλλής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Ομόνοια, ενώ με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Τιάγκο έκανε το 3-1. Η ΑΕΚ μείωσε στο τέλος με τον Κάσες, ωστόσο δεν ήταν αρκετό.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησε το ντέρμπι η Ομόνοια. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Λέζιακς έκανε το διαγώνιο σουτ, ο Τόνιο έδιωξε και η μπάλα έφτασε στα πόδια του Γκόμεθ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Τρουγιόλς και από τα 11 βήματα ο αρχηγός των πρασίνων σήμερα έκανε το 1-0.

Στα επόμενα λεπτά, η Ομόνοια είχε τον έλεγχο του αγώνα, χωρίς όμως να απειλεί ή να απειλείται. Στο 19’ ο Χέφελ επιχείρησε μακρινό σουτ, δίχως αντίκρισμα.

Στο 21’ ο Ορτέγα βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, αλλά δεν βρήκε εστία και έτσι η μπάλα πέρασε εκτός.

Στο 32’ ο Γκαρσία έβγαλε ωραία κάθετη πάσα προς το μέρος του Ιωάννου, αυτός γύρισε και αμέσως με δυνατό σουτ ισοφάρισε σε 1-1, σκοράροντας για πρώτη φορά φέτος.

Δεν πρόλαβε καλά καλά η ΑΕΚ να μπει ξανά στο παιχνίδι και 4 λεπτά μετά την ισοφάριση, η Ομόνοια διπλασίασε τα γκολ της με τον Κακουλλή. Ο Τιάγκο έδωσε κάθετη πάσα στον Λέζιακς, αυτός την γύρισε προς το μέρος του Κακουλλή ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 2-1 και σκόραρε το πρώτο του φετινό γκολ.

Στο 42’ οι της Ομόνοιας συνδυάστηκαν και πάλι πολύ ωραία, με τον Λέζιακς να κάνει το γύρισμα και τον Ορτέγα να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά.

Όπως στο 1ο ημίχρονο, έτσι και στο 2ο η Ομόνοια ξεκίνησε με γκολ. Αρχικά από την σέντρα του Μποτεάκ, ο Κακουλλής έκανε το γυριστό, ο Τόνιο απέκρουσε ασταθώς και ο Τιάγκο από κοντά έκανε το 3-1.

Στο 62’ από την φοβερή κάθετη πάσα του Ορτέγα, ο Κακουλλής έκανε το πλασέ αλλά ο Τόνιο έσωσε την εστία του. Στο 67’ ο Μποτεάκ επιχείρησε μακρινό σουτ, η μπάλα κάπου κόντραρε και πήγε σε κόρνερ.

Στο 73’ ο Τιάγκο έδωσε στον Κακουλλή, αυτός μόνος απέναντι από τον Τόνιο έκανε το πλασέ, αλλά βρήκε το δοκάρι και έχασε την ευκαιρία για ένα δέυτερο προσωπικό γκολ.

Στο 80’ ο Χέφελ εκτέλεσε πολύ ωραία το φάουλ, ο Φαμπιάνο έδιωξε και στην επαναφορά ο Κάσες με δυνατό σουτ μείωσε σε 3-2.

Παρ’ όλα αυτά δεν άλλαξε κάτι μέχρι τέλους και έτσι η Ομόνοια πήρε μια πολύ σημαντική νίκη.

Διακριθέντες: Εξαιρετικό ματς από τον Κακουλλής, πρώτη φορά βασικός, σκόραρε και το πρώτο του γκολ, μπορούσε κι άλλα αν ήταν πιο τυχερός. Είδαμε φοβερούς συνδυασμούς από τους «πράσινους», πρόσφεραν πολύ ωραίο θέαμα.

Απογοήτευσαν: Κακή ανασταλτική λειτουργία σε κάποια σημεία του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, δεν το πάλεψαν όσο θα έπρεπε, ενώ ο Τόνιο θα μπορούσε να είχε καλύτερη αντίδραση στο 3ο γκολ.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μαυρίας, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέτσγιακς, Γκόμες, Γκόμεθ, Μποτεάκ, Τιάγκο, Ορτέγα (Μίκου 70') (Χούμποτσαν 84'), Κακουλλής (Κούσουλλος 92')

ΑΕΚ: Τόνιο, Γκονζάλες, Μοισόφ, Πλάνας, Τρουγιόλς, Ιωάννου, Γκαρσία (Κάσες 69'), Σάστρε, Χέφελ, Τρισκόφσκι (Φιόλιτς 59'), Γιάννου (Κιβενί 78')

Σκόρερς: Γκόμεθ, Κακουλλής, Τιάγκο / Ιωάννου, Κάσες

Κίτρινες Κάρτες:  Ορτέγα / Τρουγιόλς, Γιάννου, Γκαρσία, Μοισόφ, Κάσες