Τα wonderkids είναι εδώ!

Πήρε το ζητούμε και πλησίασε κορυφή

Εύκολο απόγευμα για την Ομόνοια που κατάφερε να κερδίσει την ΕΝΠ με 3-0. Η ομάδα του Γιανέφσκι βρήκε μια δυο ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά τους πράσινους και δίκαια γνώρισε την ήττα από μια ανώτερη Ομόνοια.

Ά Ημίχρονο

Πολύ δυνατά μπήκε στην αναμέτρηση η Ομόνοια, καθώς μόλις στο 6΄ λεπτό καταφέρνει να σκοράρει με τον Ντάρπισαιαρ. Ο Μποτεάκ συνδυάστηκε εξαιρετικά με τον Ακιντόλα, με τον Νιγηριανό να πατάει περιοχή να σερβίρει άψογα στον Άγγλο που μπροστά σε κενή εστία δεν αστοχεί και κάνει το 1-0.

Η Ομόνοια έλεγχε τον αγώνα με την μοναδική της ουσιαστική ευκαιρία να την κάνει στο 17΄ μετά από λάθος του Λάνγκ. Ο αμυντικός της Ομόνοιας, δίνει πίσω στο Παντιλίμον αλλά δεν υπολόγισε σωστά με τον Ουντόζι να επωφελείται, να βγαίνει μονός με τον Παντιλίμον αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε εξουδετερώνεται εύκολα από τον τερματοφύλακα των «πρασίνων».

Στην συνέχεια οι «πράσινοι» χωρίς υπερβολή εγκαταστάθηκαν στην περιοχή της ΕΝΠ, χάνοντας την μια ευκαιρία μετά την άλλη. Η πιο τρανταχτή, ήταν αυτή στο 26΄, με τον Λούφτνερ να κάνει το σουτ έξω από την περιοχή σε πρώτο χρόνο, ο Κλέιμαν αποκρούει ασταθώς και ο Ακιντόλα με δυνατό βολέ σημαδεύει το κάθετο δοκάρι.

Το ημίχρονο βρήκε την Ομόνοια με το υπερ της 1-0, ωστόσο αν κρίνουμε από την παρουσία της, το αποτέλεσμα την αδικεί καθώς θα μπορούσε να σκοράρει και περισσότερα γκολ.

΄Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η ΕΝΠ, προχωράει σε διπλή αλλαγή κάτι που φάνηκε να την βοήθησε, καθώς έδωσε περισσότερη διάθεση στην ομάδα. Το πολύ καλό ξεκίνημα που έκανε η ΕΝΠ  αποδεικνύεται  στο 56΄, με τον Ουντόζι να κάνει ένα πολύ δυνατό σουτ που αναγκάζει τον Παντιλίμον σε μια εντυπωσιακή απόκρουση.

Η φάση με τον Ουντόζι, ήταν και η μοναδική για την ΕΝΠ, που στην συνέχεια οπισθοχώρησε με την Ομόνοια να ελέγχει πλήρως τον αγώνα. Οι «πράσινοί» είχαν την κατοχή της μπάλας και απειλούσαν με οργανωμένες επιθέσεις, χωρίς να κινδυνεύουν σε καμία περίπτωση από την ομάδα του Γιανέφσκι.

Στο 80΄ ο Ακιντόλα κέρδισε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, ο Μποτεάκ εκτελεί και σημαδεύει το κάθετο δοκάρι, με την μπάλα να στρώνεται στον Κούσουλο που με κοντινό πλασέ ευκολύνει το ήδη εύκολο έργο της Ομόνοιας κάνοντας το 2-0.

Το κεράσι στην τούρτα έρχεται στο 90΄, με τον Λοίζου, που με μια καταπληκτική ενεργεία αδειάζει τους παίχτες της ΕΝΠ και με ένα μακρινό σουτ διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Διακριθέντες: Εξαιρετικό παιχνίδι από τον Ακιντόλα που ήταν ο παίχτης που από το πρώτο λεπτό μέχρι 83΄ που αποχώρησε έκανε αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο.

Πολύ καλή παρουσία και αρκετά υποσχόμενη, από τον Λοίζου, που αντικατέστησε τον Ακιντόλα και μέσα σε επτά περίπου λεπτά κατάφερε να σκοράρει ένα πανέμορφο γκολ.

Ομόνοια: Παντίλιμον, Λανγκ, Λούφτνερ, Λέζιακς, Μαυρίας, Κούσουλος, Γκόμες, Τιάγκο, Ακιντόλα (83'Λοΐζου), Μποτεάκ (90+1'Χαραλάμπους), Ντάρμπισαϊρ (85'Κακουλλής)

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόζα, Σπόλιαριτς, Ριέρα, Ουντότζι (74'Κολοκούδιας), Αγκίρι (46'Κοσμά), Θεοδώρου, Ρουσιάς (46'Σαντίκ)

Σκόρερ: Ματ , Κούσουλος, Λοίζου /-

Κίτρινες Κάρτες: Μαυρίας, Ακιντόλα / Σταρόκιν, Σπόλιαριτς, Κοσμά, Μπαρμπόζα, Μουλαζίμης