Της γκρέμισε το όνειρο στο 92'

Στάθηκαν άτυχοι οι «πράσινοι» με γκολ στις καθυστερήσεις

Ήττα σοκ για την Ομόνοια στις καθυστερήσεις καθώς ηττήθηκε με 1-2 από την PSV στο κεκλεισμένων των θυρών ΓΣΠ για την 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Οι πράσινοι προηγήθηκαν με την γκολάρα του Γκόμεθ ο οποίος σκόραρε πίσω από την μεσαία γραμμή, ωστόσο οι Ολλανδοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τον Μάλεν. Εκεί που όλα έδειχναν... ισοπαλία εμφανίστηκε και πάλι ο Μάλεν στο τέλος να χαρίσει την νίκη στους Ολλανδούς.

Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Στο 7ο λεπτό είδαμε την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι, με τον Ντούρις να πιάνει ολομόναχος την κεφαλιά από την σέντρα του Λέζιακς, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Μβογκό.

Στο 11’ είδαμε το πολύ καλό σουτ του Μποτεάκ εκτός περιοχής, η μπάλα όμως πέρασε εκτός. Στο 15’ ο Μαντουέκε με κούρσα μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ, εκεί όμως βρισκόταν ο Λανγκ ο οποίος απέτρεψε την παραβίαση της εστίας της ομάδας του.

Στο 29’ η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με ένα απίστευτο γκολ από τον Γκόμεθ. Συγκεκριμένα οι πράσινοι κέρδισαν φάουλ πίσω από το κέντρο κι ο αρχηγός το εκτέλεσε άμεσα, πιάνοντας στον ύπνο τον αντίπαλο τερματοφύλακα, σκοράροντας ένα από τα γκολ της σεζόν!

Στο 40’ οι Ολλανδοί βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης με το κοντινό πλασέ του Μάλεν ο οποίος νίκησε τον Φαμπιάνο για το 1-1.

Στο 48’ η Ομόνοια σπατάλησε τεράστια ευκαιρία καθώς ο Μβογκό έδωσε λάθος πάσα στον Ντούρις, ο φορ των πρασίνων πλάσαρε λίγο έξω από τη μικρή περιοχή όμως η μπάλα έφυγε έξω. Στο 64’ η PSV απείλησε με τον Μαξ του οποίου το σουτ πέρασε εκτός.

Στο 67’ Ο Μάλεν εντός περιοχής, έκανε το σουτ όμως ο Λέζιακς έβαλε την κόντρα και η μπάλα πήγε σε κόρνερ. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, χωρίς όμως να ιδιαίτερα απειλητικοί για την εστία του Φαμπιάνο.

Στο 81’ η Ομόνοια είχε μια καλή προϋπόθεση με τον Κακουλλή να μην κάνει το γύρισμα αφού τον πρόλαβε ο Μποσκάλι προτού γίνει απειλητικός. Στο 84’ ο Φαμπιάνο πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Μάλεν.

Δευτερόλεπτα πριν το τελευταίο σφύριγμα ο Μάλεν βρέθηκε απέναντι από τον Φαμπιάνο κάνοντας το 1-2 που ήταν και το τελικό σκορ

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Γκόμεθ, Παπουλής (Ασαντέ 80'), Βίτορ, Τζιωνής, Μποτεάκ (Κακουλλής 80'), Ντούρις

PSV: Μβογκό, Μαξ, Μποσκάλι, Τεζέ, Χένριξ, Τομάς, Σανιαρέ, Γκέτσε, Μαντουέκε, Μάλεν, Ιχατάρεν

Σκόρερς: Γκόμεθ / Μάλεν

Κίτρινες Κάρτες:  Γκόμεθ, Ασάντε / Τομάς, Τεζέ