Το τρένο τούμπαρε στον...Μαέ

Μετά από έξι νίκες συνεχόμενες οι της Ομόνοιας σταμάτησαν στην αήττητη σε Λεμεσό

Κωνσταντίνος Νικολάου

Στο μεγάλο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής ΑΕΛ και Ομόνοια εξήλθαν ισόπαλες 1-1. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Μαέ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Η Ομόνοια είχε ανοίξει το σκορ με τον Λοίζου (6’).

Η ομάδα της Λεμεσού ήταν αυτή που κρατούσε περισσότερο μπάλα και έψαχνε για μεγάλο διάστημα το γκολ της ισοφάρισης. Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν εξαιρετικά αλλά τελικά «λύγισαν» στις καθηστερύσεις.

Με αυτόν τον τρόπο η ΑΕΛ κράτησε το αήτητο της στο Τσίρειο και παρέμεινε στην κορυφή με 38 βαθμούς. Τους 36 βαθμούς έφτασε η Ομόνοια που έπιασε τον Απόλλωνα στη δεύτερη θέση. Υπενθυμίζεται ότι οι «κυανόλευκοι» της Λεμεσού αντιμετωπίζουν σήμερα τον Εθνικό.

Α΄Ημίχρονο

Στο πρώτο μέρος οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ υπερείχαν όσον αφορά την κατοχή της μπάλας, όμως η ουσία άνηκε στην Ομόνοια.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο έκτο λεπτό του αγώνα, με τον Λοίζου. Ο Λέζιακς έκανε το γέμισμα από τα αριστερά και ο νεαρός ποδοσφαιριστής, ανενόχλητος εντός περιοχής, με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στην συνέχεια οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο της μπάλας και έψαχναν να απειλήσουν με οργανωμένες επιθέσεις, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιτεθούν κυρίως με αντεπιθέσεις.

Στο 21’ καταγράφηκε η πρώτη τελική στον στόχο για τους γηπεδούχους, με ένα μακρινό αδύναμο σουτ του Αβραάμ. Τρία λεπτά αργότερα ο Μπάμπιτς πήρε εντός περιοχής από τον Ριέρα, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα όπως θα ήθελε.

Στο 33’ η Ομόνοια θα μπορούσε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γκόμεθ, από πλάγια θέση, όμως ο Βοζίνια έδιωξε με δυσκολία.

Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους έγινε ακόμη πιο απειλητική. Αρχικά ο Τόρες με σουτ εκτός περιοχής ανάγκασε τον Φαμπιάνο σε δύσκολη επέμβαση. Επίσης στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου, ο Ριέρα εκτέλεσε ένα φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο, η μπάλα έφτασε στον Μπάμπιτς, όμως ο Λέζιακς πρόλαβε τη τελευταία στιγμή και έδιωξε.

Άξιο αναφορά από το πρώτο μέρος είναι και ότι ο Αβραάμ αποχώρησε ως τραυματίας.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου

Β΄ Ημίχρονο

Από εκεί που έμεινε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε το δεύτερο, αφού η ΑΕΛ ήταν η ομάδα που κρατούσε περισσότερο μπάλα και προσπαθούσε να επιτεθεί με οργανωμένες επιθέσεις. Με αντεπιθέσεις συνέχισε να επιτίθεται η Ομόνοια.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο μέρος σημειώθηκε στο 53’, με ένα δυνατό άστοχο σουτ του Αντωνίου, λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή του Φαμπιάνο.

Στο 67’ οι γηπεδούχοι απείλησαν εκ νέου με σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, όμως ο Φαμπιάνο φώναξε και πάλι παρών.

Η ΑΕΛ συνέχισε να πιέζει για το γκολ της ισοφάρισης, όμως οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν εξαιρετικά.

Τελικά οι προσπάθειες των «γαλαζοκίτρινων» της Λεμεσού απόδωσε καρπούς με γκολ του Μαέ στο 90+2’. Ο επιθετικός της ΑΕΛ με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Highlight: Το γκολ του Μαέ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Μηνάς (81' Μάιντεβατς), Σάντος, Ράσο, Τεσείρα, Νταβόρ (81' Δ. Αβράμ), Ριέρα, Ντανίλο, Αβραάμ (31' Αντάμοβιτς), Τόρες, Μπάμπιτς (70' Μαέ).

Ομόνοια (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Χούμποτσαν, Λέζιακς, Κούσουλος, Γκόμεθ, Τζιωνής, Λοϊζου (50' Σέχου), Κακουλλής (50' Τιάγκο), Ντούρις (67' Ασάντε).

Σκόρερ: 90+2' Μαέ / 6' Λοίζου.

Κίτρινες: 67' Νταβόρ / 11' Λέζιακς, 54' Λανγκ.