Ξενέρωμα (vid)

Δεν πήρε καμιά ομάδα αυτό που καιγόταν για να πάρει

Ένα ντέρμπι με τα όλα του, δύο γκολ, αρκετή δύναμη, πάθος και ένταση. ΑΕΛ και Ομόνοια σφράγισαν την αποψινή αναμέτρηση με το τελικό 1-1. Καμιά από τις δύο ομάδες δεν ήθελε την ισοπαλία, όμως στο τέλος της μέρας ήταν το πιο δίκαιο αποτέλεσμα.

Α’ ημίχρονο

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς, με την Ομόνοια να είναι ελαφρώς καλύτερη. Η ΑΕΛ άρχισε να ανεβαίνει μετά το 10ο λεπτό.

Στο 11’ ένα πλασέ του Μαϊντεβατς, βρήκε έτοιμο τον Παντίλιμον να μπλοκάρει.

Στο 18’ μετά από μια φάση διαρκείας στην περιοχή της Ομόνοιας, ο Αντωνίου από δεξιά έκανε το παράλληλο γύρισμα εκεί που ο Μαΐντεβατς περίμενε εντός μικρής περιοχής και από κοντά πλάσαρε εύστοχα για το 1-0. Η Ομόνοια προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δυσκολευόταν στην δημιουργία φάσεων.

Το δεκάλεπτο 20 – 30 παρακολουθούσαμε ένα αργό ματς, καμία σχέση θα λέγαμε με τα πρώτα λεπτά, με την ΑΕΛ να έχει την υπεροχή αλλά να μην μπορεί να βρει τον Μάε.

Στο 35’ ο Μαϊντεβατς διείσδυσε στην περιοχή, σε μια ατομική ενέργεια, έκανε το σουτ μπαίνοντας στη περιοχή… ο Παντίλιμον μπλόκαρε ξανά.

Κόντρα σε όλους και σε όλα, εκεί που κανείς δεν το περίμενε μια κοφτερή μπαλιά του Λέζιακς βρήκε πανέτοιμο τον Μποτεάκ που με ηρεμία πλάσαρε σωστά με το αριστερό φέρνοντας το ματς στα ίσα.

Το 1-1 ίσως ήταν και το πιο δίκαιο για το πρώτο μέρος.

Μπήκαν αδύναμα και οι δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο, με πολλές λάθος πάσες. Στο 53’ φοβερό διαγώνιο σουτ του Μαέ, που σύγκλινε προς τα μέσα από αριστερά… ο Παντίλιμον απογειώθηκε αποκρούοντας με δυσκολία

Η Ομόνοια προσπαθούσε κυρίως από τα αριστερά, με τον Μποτεάκ να ηγείται των προσπαθειών αλλά η ΑΕΛ είναι πολύ καλά στημένα αμυντικά. Στο 64’ μια ατομική προσπάθεια του Ντάρμπισαιαρ δεν είχε αποτέλεσμα, η μπάλα μόλις έξω. Στο 70’ ο Ντάρμπισαιαρ βρέθηκε τετ α τετ με τον Βοζίνια, πήγε να τον κρεμάσει αλλά δεν τα κατάφερε καθώς η μπάλα έφυγε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στο δεκάλεπτο 70 – 80 η Ομόνοια πίεζε συνεχώς. Η ΑΕΛ φαινόταν κουρασμένη.

Στο 81’ η σέντρα σουτ του Τιάγκο δεν βρήκε αποδέκτη ενώ στο 84’ το σουτ του Μποτεάκ πέρασε ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

Στα τελευταία λεπτά η αγωνία ήταν στα ύψη… το τελικό 1-1 σφράγισε τις προσπάθειες και των δύο ομάδων.

Διακριθέντες: Από πλευράς ΑΕΛ μας εντυπωσίασαν οι δύο Κύπριοι, Μηνάς Αντωνίου και Χάρης Κυριάκου. Ανεβοκατέβαιναν συνεχώς τις γραμμές.

Απογοήτευσαν: Πολύ πίσω για τους γηπεδούχους ο Αντάμοβιτς και ο Μάε. Όσο αφορά την Ομόνοια μας απογοήτευσε στο δημιουργικό κομμάτι, φάνηκε η απουσία του Γκόμεθ.

ΑΕΛ: Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Ζντρακόφσκι, Αντάμοβιτς (Γκοντάλ 60'), Αντωνίου (Τόρες 80'), Μαέ, Αγκάνοβιτς, Ράσο, Χ.Κυριάκου, Μαΐντεβατς (Αβραάμ 70')

Ομόνοια: Παντίλιμον, Λούφτνερ, Β. Γκόμες, Κούσουλος, Μποτεάκ, Λέζιακς, Λανγκ, Ντάρπισάιαρ, Ακιντόλα, Μαυρίας, Τιάγκο

Κίτρινες Κάρτες: Αγκάνοβιτς , Ράσο, Μεντόγεβιτς // Λούφνερ