Αλκή - Πάφος 2-3: «Δραματικό» βήμα παραμονής με Ντόβμπνιακ

Στο +6 από την επικίνδυνη ζώνη η Παφιακή ομάδα, στο +1 πλέον η «Αθάνατη»

Μεγάλο παιχνίδι με μπόλικες συγκινήσεις ήταν το σημερινό στο «N. Papas Group - Αμμόχωστος-Επιστροφη» όπου η Πάφος, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Β΄ φάσης του πρωταθλήματος, πήρε την νίκη με 2-3 στις καθυστερήσεις κόντρα στην Αλκή. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 12΄ με τον Ιβάν Κάρλος, για να ανατρέψει στη συνέχεια τα δεδομένα η Πάφος με τα τέρματα των Νέμετς 75΄και Ράσιτς στο 80΄.

Η «Αθάνατη» κατάφερε να απαντήσει πέντε λεπτά αργότερα με τον Ακόστα, όμως ο Ντόβμπνιακ φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Στο 95ο λεπτό πέτυχε το νικητήριο τέρμα διαμορφώνοντας το τελικό 2-3. Μετά το σημερινό αποτέλεσμα η Πάφος απομακρύνθηκε 6 βαθμούς από την 10η θέση και την ΕΝΠ, αφήνοντας την Αλκή στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: 4 Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι συνέβη στο 4ο λεπτό και ανήκε στην Αλκή. Οι γηπεδούχοι έκλεψαν την μπάλα έξω από την αντίπαλη περιοχή και ο Σπόλιαριτς έκανε την λόμπα πάνω από τον Μολ αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας. Ένα λεπτό αργότερα ήρθε η απάντηση της Πάφου. Ο Ράκελς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά ο Πάρντο μάζεψε σταθερά. Αυτή που κατάφερε να ανοίξει το σκορ, ωστόσο ήταν η Αλκή. Στο 12΄ σε μία πάρα πολύ γρήγορη αντίδραση από φάση άμυνας σε επίθεση, ο Σπόλιαριτς έδωσε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Ιβάν Κάρλος που πέρασε τον Μολ και πλάσαρε για το 1-0! Στην συνέχεια η Πάφος συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας, χωρίς ωστόσο να μπορεί να γίνει απειλητική. Στο 27΄ ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε απευθείας το φάουλ αλλά η μπάλα πήρε πορεία αρκετά ψηλά από την εστία. Στο 32΄ η Πάφος είχε την καλύτερη στιγμή της μέχρι εκείνο το σημείο. Οι γηπεδούχοι απομάκρυναν με το κεφάλι και στην επαναφορά ο Ζίβουλιτς έπιασε καλό σουτ με την μία, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Εφτά λεπτά αργότερα ο Σπόλιαριτς, με εκτέλεση φάουλ, έστειλε την μπάλα στο κεφάλι του Ιβάν Κάρλος, αλλά η προσπάθεια του τελευταίου έφυγε εκτός εστίας.

Β΄ Ημίχρονο: Χρειάστηκε να περάσει σχεδόν ένα δεκάλεπτο για να δούμε τις πρώτες φάσεις στην επενάληψη. Αρχικά στο 54ο λεπτό ένα επικίνδυνο σουτ από τον Ακόστα εκτός περιοχής, μάζεψε σε δεύτερο χρόνο ο Μολ. Ένα λεπτό αργότερα η Πάφος βρήκε καλή φάση. Ο Ανγκούλο σύγκλινε εντός περιοχής και έκανε το φαλτσαριστό πλασέ, αλλά αυτό έφυγε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πάρντο. Στο 67΄ ο Σπόλιαριτς εκτέλεσε από πλάγια θέση εντός περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Στη συνέχεια, η Πάφος βρήκε τρία σουτ μεταξύ του 70ου και του 73ου λεπτού. Αρχικά, μετά από γρήγορη αλλαγή της μπάλας αυτή είχε τελικό αποδέχτη τον Νέμετς που έπιασε το σουτ εντός περιοχής αλλά μάζεψε σταθερά ο Πάρντο. Αργότερα, ένα σουτ του Ανγκούλο κατέληξε στην αγκαλιά του Πάρντο, ενώ ένα ακόμη, στο 73΄, πέρασε χαμηλά εκτός εστίας. Στο 76΄ η Πάφος έφτασε τελικά στην ισοφάριση με καρφωτή κεφαλιά του Ράσιστς, έπειτα από σέντρα στην περιοχή. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νέμετς με εξαιρετική κίνηση χωρίς μπάλα, δημιούργησε χώρο για τον εαυτό του, δέχτηκε την κάθετη πάσα και πλάσαρε εύστοχα τον Πάρντο φέρνοντας τα πάνω κάτω και το 1-2 στο παιχνίδι. Στο 85΄ οι ποδοσφαιριστές της Αθάνατης συνδυάστηκαν ωραία πριν η μπάλα στρωθεί στον Ακόστα που με χαμηλό σουτ στην γωνία έκανε το 2-2. Στο 94΄ ο Ηλία πήρε την κεφαλία στο 2ο δοκάρι αλλά αυτή κατέληξε αδύναμα στα χέρια του Μολ. Ωστόσο, η τελευταία λέξη στο ματς δεν είχε έρθει ακόμη. Στο 95ο λεπτό ο Ντόβμπιακ πήδησε στο 2ο δοκάρι και έστειλε σε 2ο χρόνο την μπάλα στα δίκτυα για το 2-3!

Κοουτσάρισμα:

Σακκάς (Αλκή): Με την ίδια ενδεκάδα, αυτήν που οδήγησε την Αλκή στην μεγάλη νίκη επί της ΕΝΠ την προηγούμενη εβδομάδα, και σύστημα 4-2-3-1 άρχισε τον σημερινό αγώνα ο Κύπριος τεχνικός. Η «Αθάνατη» σκόραρε νωρίς, έδωσε την κατοχή της μπάλας στην αντίπαλό της και μέχρι το ημίχρονο στάθηκε πολύ καλά αμυντικά, καθώς δεν επέτρεψε να απειληθεί. Η εικόνα, ωστόσο, δεν συνεχίστηκε στο Β΄ μέρος με αποτέλεσμα η Πάφος να βρει αρκετές φάσεις και να φτάσει τελικά στην νίκη.

Κόπιτς (Πάφος): Χωρίς κάποια αλλαγή, σε σχέση με τον τελευταίο αγώνα της ομάδας του κόντρα στον Ερμή στον οποιό η Πάφος επιβλήθηκε με 4-1, και σε σχηματισμό 4-4-2 κατέβασε την ομάδα του ο τεχνικός των φιλοξενουμένων. Παρά την υπεροχή στο κράτημα της μπάλας που είχε στο Α΄ μέρος, δεν δημιούργησε τους κενούς χώρους που ήθελε. Στην επανάληψη παρουσιάστηκε βελτιωμένη, έφτιαξε φάσεις και έφτασε τελικά σε μία μεγάλη νίκη.

Διακριθέντες:

Αλκή: Σπολιαριτς, Ιβάν Κάρλος και Ακόστα ήταν οι πιο δραστήριοι παίχτες από την πλευρά των γηπεδούχων οι οποίοι προσπάθησαν να απειλήσουν την Πάφο.

Πάφος: Εξαιρετική κίνηση του Νέμετς στο γκολ που πέτυχε ο ίδιος, δείγμα της αντίληψης που έχει.

Απογοητεύσαντες:

Αλκή: Για ακόμη ένα παιχνίδι η «Αθάνατη» πληγώθηκε από τα αμυντικά της κενά και τις στημένες φάσεις.

Πάφος: Λάθος απόφαση πήρε ο Μολ στην φάση του 12ου λεπτού που έφερε το γκολ των γηπεδούχων.

Διαιτησία: Χωρίς το μεγάλο λάθος η διαιτησία του Χρυσοβαλάντη Θεουλή. Οριακή και δύσκολη η φάση στο γκολ του Νέμετς στο 80΄.

Αλκή (Σακκάς): Πάρντο, Σερφά, Ιβάν Κάρλος (Ηλία 66΄), Μπελαμεϊρί, Χαρής (Φλώρες 87΄), Σπόλιαριτς, Χριστοφή, Τραϊτσέφσκι, Ακόστα, Κυπριανού, Τριμπό (Κωνσταντίνου 77΄).

Πάφος (Κόπιτς): Μολ, Μπαγκάρντ, Ντόρβμνια, Σιρόκ, Φιλιώτης, Ζίβουλιτς, Κουλς (Φόλμπρεχτ 69'), Ιμπραχίμ (Ράσιτς 45΄), Ράκελς (Λουλίνια 60΄), Νέμετς, Ανγκούλο.

Σκόρερ: Ιβάν Κάρλος (12΄), Ακόστα (85΄) / Ράσιτς (75΄), Νέμετς (80΄), Ντόρβμνια (95΄)

Κίτρινες κάρτες: Τριμπό, Μπελαμεϊρί / -

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή