ΕΝΠ-Πάφος 1-1: Βυσσινί «χ»αμόγελα

Δεν ανέδειξε νικητή το παιχνίδι στο «Τάσος Μάρκου»

Ένα παιχνίδι με πολύ φτωχό θέαμα και στα δυο ημίχρονα, με τις δυο ομάδες να βρίσκουν λίγες ευκαιρίες. Είχαμε δυο γκολ μέσα σε ένα λεπτό στο πρώτο μέρος, τα οποία ήταν και τα μοναδικά. Είναι ένα αρκετά δίκαιο αποτέλεσμα , ωστόσο αν ο Μπεριγκό ευστοχούσε στο χαμένο πέναλτι ίσως η Παφιακή ομάδα έφευγε με το διπλό από το Παραλίμνι.

Ά Ημίχρονο

Το πρώτο μέρος στην αναμέτρηση ξεκίνησε με την ομάδα της Πάφου να έχει την κατοχή και να πολιορκεί την εστία του Κλείμαν, ωστόσο δεν έκανε την μεγάλή φάση.

Το παιχνίδι κυλούσε και στα πρώτα είκοσι λεπτά δεν είχαμε τίποτε το αξιόλογο, μέχρι που ο Δημήτρης Θεοδώρου, εκδηλώνει μια εξαιρετική αντεπίθεση για την ομάδα του, μπήκε μέσα στην περιοχή και με πλασέ κάνει το 1-0, στο 20΄.

Δεν έφτασαν να πανηγυρίσουν το γκολ και η Πάφος στο αμέσως επόμενο λεπτό παγώνει το Τάσος Μάρκου. Ο Σιρόκ κάνει την μακρινή μπαλιά στην περιοχή, ο Μπεριγκό υποδέχεται άψογα και με πλασέ νικάει τον Μπόρις Κλέιμαν.

Η συνέχεια του ημιχρόνου δεν μας επιφύλασσε την μεγάλη ευκαιρία, ωστόσο στο τελευταίο λεπτό, η Πάφος κερδίζει πέναλτι σε χέρι του Σπόλιαριτς στην περιοχή. Την εκτέλεση αναλαμβάνει ο Μπεριγκό, αλλά ο τερματοφύλακάς της Ένωσης κάνει μια εντυπωσιακή επέμβαση κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στον αγώνα.

΄Β Ημίχρονο

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση μπήκε πιο δυνατά δείχνοντας μεγαλύτερη διάθεση. Στο 48΄ κερδίζει ένα κόρνερ και στο ριμπάουντ είχε ένα καλό σουτ με τον Βαρέλα που καταλήγει λίγο έξω.

Η Πάφος μετά κέρδισε μέτρα και απειλούσε κυρίως από τα άκρα με ατομικές ενέργειες του πολύ δραστήριου Βα, ωστόσο τα γυρίσματα του στην περιοχή δεν κατάφεραν αξιοποιηθούν επαρκώς.

Στην συνέχεια του ημιχρόνου οι δυο ομάδες προσπαθούσαν περισσότερο να μην χάσουν πάρα να ρισκάρουν για σκοράρουν ένα τέρματά. Την μοναδική αξιόλογη ενεργεία την είχε η ΕΝΠ, μετά από ένα φάουλ του Βαρέλα, η μπάλα στρώνεται μπροστά στον Μπορπόσα, που κάνει το σουτ αλλά καταλήγει έξω.

Ήταν ενα αρκετά ισορροπημένο παιχνίδι και δίκαια μοιράζονται από ένα βαθμό οι δυο ομάδες, παρόλο που η Πάφος θα μπορούσε να φύγει με το τρίποντο, αν ο Μπεριγκό ευστοχούσε στο πέναλτι στο τέλος του πρώτου μέρους.

Διακριθέντες: Εξαιρετικός για ακόμα ένα παιχνίδι ο επιθετικός της Πάφου, Βα, κυρίως στο δεύτερο μέρος, που με τις ατομικές του ενέργειες κατάφερνε να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα της ΕΝΠ. Πολύ καλή εμφάνιση και για τον Μπεριγκό, που αν ευστοχούσε από την άσπρη βούλα θα ήταν το πρόσωπο του αγώνα.

Από την Ένωση πολύ καλό παιχνίδι έκανε ο Θεοδώρου, που κατάφερε να σκοράρει και το μοναδικό γκολ της ομάδας του. Από τους διακριθέντες είναι και ο Βαρέλα που ήταν από τις κύριες απειλές της άμυνας της Πάφου.

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Αμπαρτζουμιάν, Σταρόκιν, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Σπολιάριτς, Ριέρα, Αγκίρι(66' Κοσμά), Θεοδώρου(88' Ουντόζι), Βαρέλα, Ρουσιάς(60' Σαντίκ).

Πάφος: Ρούτκο, Αντωνίου, Αραγιούρι, Σιρόκ, Μπεριγκό, Βαλεριάνος, Μπεσάρα(81' Ανγκούλο), Βαλακάρι, Βα, Φόλπρεχτ(60' Πανός), Ράκελς(60' Νέμετς).

Σκόρερ: Θεοδώρου/ Μπεριγκό

Κίτρινες Κάρτες:Βαρέλα / Αντωνίου, Αραγιούρι