Μέτρησε από το ένα μέχρι το έξι… η Πάφος

Η ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη συνέτριψε την Καρμιώτισσα με 6-0

Στη τέταρτη της συνεχόμενη νίκη προχώρησε η Πάφος, η οποία ως τυπικά φιλοξενούμενη στο «Στέλιος Κυριακίδης» συνέτριψε την Καρμιώτισσα με 6-0. Το σκορ άνοιξε ο Πάντσεον (15’), ενώ ακολούθησαν τα τέρματα των Μέρφι (37’, 67’), Μπεριγκό (54’) και Τόρες (72’, 78’). Παίκτης του αγώνα ο Μέρφι, ο οποίος έκανε ένα αψεγάδιαστο παιχνίδι, σκοράροντας δύο τέρματα και δίνοντας μια ασίστ.

Καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Πάφος, ενώ με δέκα ποδοσφαιριστές ολοκλήρωσε τον αγώνα η Καρμιώτισσα, λόγω αποβολής του Καψού (30’), με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Με αυτό το αποτέλεσμα το συγκρότημα του Στηβ Κωνσταντινίδη έφτασε τους 48 βαθμούς και ανέβηκε στη κορυφή του δευτέρου γκρουπ, αφήνοντας στο μείον δύο το ΑΠΟΕΛ. Στο βυθό της βαθμολογίας παρέμεινε η Καρμιώτισσα, που συνεχίζει να μετρά 23 βαθμούς και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου η νέα σεζόν θα τη βρει στη δεύτερη κατηγορία.

Αφεντικό του αγώνα από τα πρώτα κιόλας λεπτά, φρόντισε να γίνει η Πάφος, η οποία πήρε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και «σφυροκοπούσε» την εστία του Κίττου, με σκοπό ένα γρήγορο γκολ.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε μόλις στο 5’, όταν ο Κβίντα έκανε τη σέντρα στη περιοχή, όπου ο Μέρφι δεν βρήκε καλά τη μπάλα και την έστειλε έξω.

Η Καρμιώτισσα απάντησε στις καλές στιγμές τρία λεπτά αργότερα, με ένα μακρινό σουτ του Νεοφύτου, όμως ο Ρούτκο έπεσε και μπλόκαρε.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και στο 12’, ο Πάνιτς με κεφαλιά εντός περιοχής, ανάγκασε τον Κίττο σε μια εντυπωσιακή επέμβαση. Το επόμενο λεπτό, ο Αουρέλιο έκανε τη σέντρα στη περιοχή, όπου ο Μπεργικό από πλεονεκτική θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Οι προσπάθειες της Πάφου απέφεραν καρπούς στο 15’, όταν μετά από σέντρα του Μπεριγκό στη περιοχή, ο Κίττος απομάκρυνε εκεί που ήταν μόνο ο Πάντσεον, ο οποίος με δυνατό συρτό σουτ εντός περιοχής, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 30’ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Καψού, με απευθείας κόκκινη κάρτα. Ο διαιτητής έδειξε αρχικά κίτρινη κάρτα, όμως μετά από υπόδειξη του VAR, είδε ξανά τη φάση και αποφάσισε να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή της Καρμιώτισσας.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το γήπεδο κατηφόρισε ακόμη περισσότερο προς τη περιοχή του Κίττου, με την Πάφο να πιέζει ασφυκτικά για περισσότερα γκολ.

Το 2-0 έγινε στο 37’, όταν ο Μπεριγκό με μια κάθετη πάσα λίγο πίσω από το χώρο του κέντρου, έδωσε στον Μέρφι, ο οποίος έφυγε στη πλάτη της άμυνας και αφού πέρασε τον Κίττο, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 44’ ο Μπεριγκό έδωσε εκ νέου στον Μέρφι, που προσπάθησε να νικήσει τον Κίττο από διαγώνια θέση, όμως ο τερματοφύλακας της Καρμιώτισσας κατάφερε να διώξει σε κόρνερ.

Η τελευταία φάση του ημιχρόνου ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεών, με πρωταγωνιστή και πάλι τον Μέρφι, ο οποίος στο τετ-α-τετ με τον Κίττο, έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του αντίπαλου κίπερ.

Το 0-2 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να υπερέχουν και να πιέζουν για περισσότερα γκολ.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 49’, όταν ο Πάντσεον σούταρε εκτός περιοχής, όμως ο Κίττος έπεσε και μπλόκαρε.

Ο χορός των τερμάτων στην επανάληψη ξεκίνησε στο 53', όταν ο Μπεριγκό έδωσε αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα του, έπειτα από πάσα πάρε-βάλε του Πάντσεον.

Στο 67’ ο πολύ γρήγορος Μέρφι, έφυγε ξανά στη πλάτη της άμυνας, πάτησε περιοχή και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση, σκοράροντας το τέταρτο σημερινό τέρμα της ομάδας του και το δεύτερο προσωπικό.

Στη συνέχεια, ανέλαβε δράση ο Τόρες, ο οποίος σημείωσε τα επόμενα δύο τέρματα της Πάφου, αλλά και του αγώνα.

Συγκεκριμένα, στο 73’, ο Αργεντίνος σκόραρε με το κεφάλι έπειτα από στημένη φάση, ενώ στο 78’, ο Μέρφι έδωσε στον Τόρες, ο οποίος από πολύ κοντά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Highlight: Η τρομερή εμφάνιση του Μέρφι, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ, σημείωσε μια ασίστ και γενικότερα δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα.

Καρμιώτισσα (Γ. Ποντικός): Κίττος, Ρόμο (74' Γενεθλίου), Σάσι Ι. (46' Ντουάρτε), Χριστοφή (61' Σουμπουνού), Πέρεζ, Σάββα (46' Κωμοδίκης), Χατζηβασίλης (61' Χέρσκοβιτς), Χρίστου, Καψός, Ρέινολντς, Νεοφύτου.

Πάφος (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σαίθ, Κβίντα, Μπεριγκό (60' Τόρες), Μέρφι, Φουρ, Αουρέλιο (60' Βαλεριάνος), Αραγιούρι (46' Αντωνίου), Καμπράλ, Πάνιτς (70' Σπόντας), Πάντσεον (60' Κουζίκ).

Σκόρερ: - / 15' Πάντσεον, 37', 67' Μέρφι, 53' Μπεριγκό, 71', 78' Τόρες.

Κίτρινες: 33' Χατζηβασίλης / 47' Πάνιτς.

Κόκκινες: 30' Καψός / -

Διαιτητής: Κωνσταντίνος Φωτίου.