Μπεριγκό, Βα, Βαλακάρι... τής πέρασαν θηλιά

Νίκη για την Πάφο με 3-0 απέναντι στην Νέα Σαλαμίνα

Πολύ σημαντική νίκη για την Πάφο καθώς επικράτησε της Νέας Σαλαμίνας με 3-0 στο «Στέλιος Κυριακίδης» για την 4η αγωνιστική της β' φάσης του πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Μπεριγκό και Βα από το πρώτο ημίχρονο και ο Βαλακάρι στο τέλος. Με την νίκη της αυτή η Πάφος πάει στους 39 βαθμούς, ενώ οι ερυθρόλευκοι παραμένουν στους 32.

Με τον ιδανικότερο τρόπο ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι καθώς ο Μπεριγκό με άψογο τελείωμα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Φυλακτού και έκανε το 1-0 μόλις στο 7ο λεπτό.

Στο 26’ η Πάφος διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Βα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Χριστοφόρου και κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο 56’ ο Βα σε θέση βολής επιχείρησε το σουτ, ο Σεργίου έβαλε την κόντρα σωτήρια και έτσι παρέμεινε το 2-0. Στο 68’ η Σαλαμίνα απείλησε με κεφαλιά του Ντανίλο, έδιωξε όμως δύσκολα σε κόρνερ ο Ρούτκο. Στο 93' ο Βαλακάρι διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Δεν άλλαξε κάτι μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και έτσι η Πάφος πήρε τους τρεις βαθμούς.

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα (Βαρέλα 46'), Βα (Πάντσεον 63'), Μπεριγκό, Φούρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (Τόρες 37'), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πιάνιτς

Νέα Σαλαμίνα: Βεσελόφσκι, Σεργίου, Βαρέλα, Ντανίλο, Μουστιβάρ (Λεμέσιος 62'), Ντουβεντρού (Κρεάν 62'), Οσέι (Σιαθάς 62'), Νικολάου (Μπρένο 46'), Χριστοφόρου, Κμοβς, Κονφέ

Σκόρερς: Μπεριγκό, Βα / -.

Κίτρινες Κάρτες:  Αραγιούρι, Αουρέλιο, Παντσεον / -.