Ο... νόμος του Μέρφι απ' την ανάποδη!

Σπουδαία νίκη για την Πάφο με ήρωα τον Άγγλο!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι κυρίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Πάφος FC με ήρωα τον Μέρφι, πήρε μία πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στην Ένωση Νέων Παραλιμνίου με 2-1, στο… πέσιμο της αυλαίας της 24ης αγωνιστικής.

Όταν σε μια στιγμή εκνευρισμού λέμε την έκφραση: «Ό,τι μπορεί να πάει στραβά, θα πάει στραβά», δεν κάνουμε μόνο μια διαπίστωση αλλά επιβεβαιώνουμε άθελα μας τον περίφημο «Νόμο του Μέρφι». Φράσεις σαν αυτή χρησιμοποιούνται καθημερινά, σε αμέτρητες παραλλαγές, από ανθρώπους σε όλο τον κόσμο, που αποδίδουν κάθε έκφανση της ατυχίας στον πασίγνωστο νόμο. Για την Πάφο, ο νόμος αυτός λειτούργησε απ' την ανάποδη αφού αν και φλέρταρε με την γκέλα, εν τέλει κατάφερε να κερδίσει με τον δικό της Μέρφι και... όχι αυτόν της στρατιωτικής Ακαδημίας των ΗΠΑ το 1940.

Οι Παφίτες προηγήθηκαν με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο με τον Βάλακαρι (16’), οι Παραλιμνίτες ισοφάρισαν με τον ίδιο τρόπο στο 79’ με τον Ντένινγκ και εκεί που λειτούργησε ο… νόμος του Μέρφι, στο 88’ οι γηπεδούχοι έκαναν το 2-1 και πήραν ένα σπουδαίο τρίποντο. Πλέον, η ομάδα του Στιβ Κωνσταντινίδη ισοφάρισε τον Ολυμπιακό αλλά είναι στην 7η θέση με 28 πόντους αφού υπερτερεί στα μεταξύ των δύο ομάδων ματς, ενώ η Ένωση παραμένει 11η με 24 πόντους.

Παράλληλα, αυτή ήταν η πρώτη νίκη για την Πάφος FC, μετά από κάτι περισσότερο από ένα μήνα και πρώτη με τον Στιβ Κωνσταντινίδη στον πάγκο της. Μειώνοντας στο -1 από την πρώτη εξάδα, δικαιούται να έχει ελπίδες να εξασφαλίσει την 6η θέση στις εναπομείναντες δύο αγωνιστικές.

Στο πρώτο μέρος, η ομάδα η οποία άρχισε με απειλητικές διαθέσεις ήταν η Πάφος FC και αφότου απείλησε με τον Βάλακαρι μόλις στο 3’ και πίεζε, ήλθε το γκολ στο 16’ με εύστοχο κτύπημα πέναλτι του Φινλανδού παικταρά. Το πέναλτι σε βάρος των βυσσινί υποδείχθηκε ορθώς αφού ο Μπελόνε έκανε χέρι στον αέρα. Το παιχνίδι ήταν εξ αρχής δυνατό με πολλές μονομαχίες και μαρκαρίσματα και οι ευκαιρίες δεν είχαν την τιμητική τους. Άλλο τέρμα δεν επετεύχθη, ενώ η Ένωση κατέγραψε μονάχα δύο σχετικά καλές στιγμές με τον Λουσέρο, ο οποίος δεν ευστόχησε σε κάποια σουτ.

Πάνω-κάτω ο ρυθμός ήταν ίδιος και στην επανάληψη. Η Πάφος είχε την υπεροχή, την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, είχε καλές φάσεις με Μέρφι και Βάλακαρι, αλλά δεν κατάφερε να «ζευγαρώσει» το τέρμα της. Στο τελευταίο 25λεπτο της αναμέτρησης η ομάδα του Παραλιμνίου πίεσε, απείλησε σε κάποιες περιπτώσεις σοβαρά και έφθασε στην ισοφάριση πληρώνοντας με το ίδιο νόμισμα. Στο 75’ ο Αουρέλιο έκανε χέρι στην περιοχή μετά από προσπάθεια του Λουσέρο και στο 79’ ο Ντένινγκ, αφού εξετάστηκε και από το VAR η φάση και υποδείχθηκε πέναλτι, εκτέλεσε εύστοχα και ισοφάρισε σε 1-1.

Στη συνέχεια η Πάφος ξύπνησε, πίεσε μέχρι το τέλος του αγώνα και με τον Μέρφι στο 88’ μετά από μπαλιά του Αουρέλιο, πήρε αυτό που δικαιούτο, αφού σκόραρε με κεφαλιά ο Άγγλος και διαμόρφωσε το 2-1 που ήταν και το αποτέλεσμα.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Πάφος FC (Στιβ Κωνσταντινίδης): Ρούντκο, Αουρέλιο, Σάις, Άραγιουρι, Άλβαρες, Μέρφι, Φουρ (80' Ράκελς), Πάντσεον (90' + 2 Λελιούχιν), Βάλακαρι, Φυλακτού, Τόρες.

ΕΝΠ (Κάρλος-Άλος Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μπαρμπόσα, Μαϊσουράντζε, Μπάλαζιτς, Λουσέρο, Ντένινγκ, Μπάρνι, Κοσμά (64' Φελίπε), Θεοδώρου, Μπελόνε (64' Λοτσώνης), Ενγκό (72′ Ουντόζι).

Σκόρερ: 16' (πεν.) Βάλακαρι, 88' Μέρφι / 79' (πεν.) Ντένινγκ.

Κίτρινες: 43' Αουρέλιο, 51' Άλβαρες, 80' Βάλακαρι / 24' Ενγκό, 25' Μπαρμπόσα, 45' + 1 Μπάρνι, 49' Κοσμά, 58' Μπελόνε, 90' Κοτσώνης.