Πάφος F.C. - ΕΝΠ 0-2: Διπλό παραμονής και βλέπει... ντέρμπι με Αλκή!

Πολύ μεγάλη νίκη για την ομάδα του Κοσμά

Τεράστιας σημασίας νίκη για την ΕΝΠ καθώς επικράτησε της Πάφου με 0-2 στο Στάδιο ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ για την 9η Αγωνιστική της 2ης Φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για την Ένωση σημείωσαν στις αρχές του 2ου ημιχρόνου οι Αντωνίου και Πίττας. Παρόλο που η Ένωση παραμένει στην προτελευταία θέση, με την Δόξα στους 35 βαθμούς, εντούτοις εάν νικήσει την Αλκή στο Τάσος Μάρκου θα παραμείνει στην κατηγορία.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Στην Πάφο άνηκε η πρώτη στιγμή στο παιχνίδι και συγκεκριμένα στον Ράκελς ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κλέιμαν μάζεψε εύκολα. Στο 8ο λεπτό ο Φόλπρεχτ έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά στο πρώτο δοκάρι και ο Ράσιτς έστειλε για πολύ λίγο την μπάλα έξω. Στο 18ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ για την Ένωση, ο Ουντότζι έκανε το τακουνάκι αλλά ο Πέτρου μάζεψε εύκολα. Στο 30’ η Πάφος έφτασε κοντά στο γκολ με τον Ράσιτς ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση αλλά δεν βρήκε καλά την μπάλα και έτσι σπατάλησε την ευκαιρία που του δόθηκε. Στη συνέχεια το θέαμα έγινε πολύ μέτριο με αποτέλεσμα να μην δούμε κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Ένωση στο δέυτερο ημίχρονο καθώς ο Ντόβπνια ανέτρεψε τον Βαλλιάνο μέσα στην περιοχή, με αποτέλεσμα ο Αντωνίου να νικήσει τον Πέτρου από τα έντεκα βήματα και να κάνει το 0-1. Σαν να μην έφταναν όλα αυτά η Ένωση έφτασε και σε δεύτερο γκολ. Αρχικά ο Βαλλιάνος έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, ο Πέτρου απέκρουσε και στην επαναφορά της φάσης ο Πίττας με σουτ έκανε το 0-2. Στο 70΄ η Πάφος έφτασε κοντά στο να μειώσει στο σκορ με τον Ζαχαρίου αλλά ο οποίος αν και υπό πίεση πλάσαρε έξω και ενώ ο Κλέιμαν βρισκόταν εκτός θέσης. Στο 85’ ο Νέμετς έπιασε την κεφαλιά και ανάγκασε τον Κλέιμαν σε πολύ ωραία επέμβαση, στην τελευταία καλή στιγμή της αναμέτρησης.

Διακριθέντες:

Πάφος: Κανείς δεν ξεχώρισε για την Πάφο σε μια αρνητική για αυτούς μέρα.

ΕΝΠ: Πολύ καλή απόδοση έπιασε ο Πίττας, ο οποίος σκόραρε και το γκολ με το οποίο σφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Αρκετά καλός και ο Μαϊσουράντζε στο χώρο του κέντρου.

Απογοήτευσαν:

Πάφος: Σε κακή μέρα βρέθηκαν οι επιθετικοί της ομάδας, καθώς σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες για κάποιο γκολ. Επίσης η απερίσκεπτη ενέργεια του Ανγκούλο άφησε την ομάδα του με 10 ποδοσφαιριστές.

ΕΝΠ: Κανείς δεν υστέρησε από πλευράς Ένωσης.

Κοουτσάρισμα:

Πάφος (Κόπιτς): Πολύ κακή εμφάνιση για την ομάδα του, θα μπορούσε να είχε καλύτερη απόδοση, ούτως ώστε να έχει κάποιο κέρδος από το παιχνίδι.

ΕΝΠ (Κοσμά): Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα του, πλέον κοιτάζει το νέρμπι παραμονής με την Αλκή.

Διαιτησία (Κυριάκος Χριστοδούλου): Δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερες δυσκολίες.

Πάφος:  Πέτρου, Σιρόκ (Λελιούκιν 35'), Χολτ, Ντόβπνια, Φιλιώτης, Φόλμπρεχτ, Κουλς, Ανγκούλο, Ράκελς (Λουλίνια 61'), Νέμετς, Ράσιτς (Ζαχαρίου 68').

ΕΝΠ: Κλέιμαν, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Αγγελή, Βαλλιάνος, Ενόχ, Μαϊσουράτζε (Κοσμά 74'), Ουντότζι (Φυτανίδης 63'), Αντωνίου, Πίττας, Γκοζλάν (Κολοκούδιας 82').

Σκόρερς: -/ Αντωνίου, Πίττας

Κίτρινες Κάρτες:  Ράσιτς, Ντόβπνια, Κουλς / Μαϊσουράτζε, Αγγελή

Κόκκινες Κάρτες: Ανγκούλο /-

Διαιτητής: Κυριάκος Χριστοδούλου

Πάφος FC: Τελευταία Ενημέρωση