Πάφος FC-Εθνικός: Πήραν αυτό που άξιζαν

Οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από ένα βαθμό στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στο ισόπαλο 1-1 έμειναν Πάφος FC και Εθνικός Άχνας. Ένα δίκαιο αποτέλεσμα βάση της εικόνας του αγώνα. Και οι δύο ομάδες είχαν τα καλά και τα κακά τους διαστήματα. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη κατοχή, στο δεύτερο ημίχρονο όμως ο Εθνικός ανέβηκε και δημιούργησε και αυτός τις δικές του ευκαιρίες.

Σκόρερ για την Πάφος FC ο Ράσιτς, ενώ για τον ΕΘνικό Άχνας άνοιξε το σκορ ο Γκουντόμπιακ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Συνεχίζουν τα θετικά αποτελέσματα για την Ομάδα του Γιώτη Εγκωμίτη, ενώ η Πάφος φεύγει απογοητευμένη από τον σημερινό αγώνα.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά του αγώνα με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον δικό τους ρυθμό. Καμία ομάδα δεν μπήκε διατεθειμένη να ρισκάρει και προτίμησαν να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες τους. Στο 11’ είχαμε την πρώτη σημαντική φάση με τον Βα να κάνει το σουτ, τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει σε πρώτη φάση και τον Κυπριανού εν τέλει να απομακρύνει σε πλάγιο. Η επόμενη καλή ευκαιρία ήταν ξανά για την Πάφο στο 22’, όταν ο Βα έκανε την σέντρα από δεξιά με τον Ράσιστς να πιάνει την κεφαλιά και τον Μπογκατίνοφ να αποκρούει ξανά. Γενικότερα ο Βα ήταν ο καλύτερος ποδοσφαιριστής του αγώνα στο πρώτο μέρος και οι συμπαίκτες του τον έψαχναν συνεχώς. Η Τρίτη καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήρθε στο τελευταίο λεπτό όταν ο Πανός έπιασε με τη μία ένα δυνατό σουτ αλλά η μπάλα κατάληξε έξω. Ο Εθνικός ήταν καλός ανασταλτικά, δυσκολευόταν όμως στην δημιουργία φάσεων.

Το Β μέρος ξεκίνησε μουδιασμένα, όμως τα πράγματα άλλαξαν όταν ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι στο 54’. Το πέναλτι κέρδισε ο Κονέ, όμως ο Λαφράνς φαίνεται να αγγίζει την μπάλα. Εκτέλεσε ο Κουντόμπιακ και ευστόχησε γράφοντας το 0-1. Στο 58’ βρήκε μεγάλη ευκαιρία ο Εθνικός να διπλασιάσει τα γκολ του, όμως το σουτ του Κοστόφσκι απόκρουσε ο Ρούντγκο. Ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν ξανά με κεφαλιά του Μαρκόφσκι, η οποία πέρασε λίγο έξω. Στο 68’ η Πάφος απείλησε μετά από ώρα με ένα δυνατό μακρινό σουτ από τον Βαλεριάνο, απόκρουσε όμως ο Μπογκατίνοφ ξανά. Τρία λεπτά αργότερα ο Λαφράνς έπιασε ένα πολύ δυνατό σουτ από μακριά με τον Μπογκατίνοφ να διώχνει ξανά σε κόρνερ. Στο 81’ η Πάφος θα καταφέρει να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Νέμετς έκανε τη σέντρα προς τον Ράσιτς ο οποίος με το κεφάλι έγραψε το 1-1. Η Πάφος πίεσε και δημιούργησε κι άλλες φάσεις κυρίως με τον Λουλίνια που ήταν πολύ καλός όταν πέρασε στο ματς. Στο 89 ο Βαλεριάνος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, αφού ανάκοψε αντεπίθεση του Εθνικού με προϋποθέσεις. Στο 90’ ο Κονέ έχασε τεράστια ευκαιρία όταν πλάσαρε άστοχα απέναντι στον Ρούντγκο.

Διακρίθηκε: Ο Βα της Πάφου ήταν για ακόμα μια φορά πολύ επικίνδυνος και φυσικά ο σκόρερ Ράσιτς. Από πλευράς Εθνικού πολύ καλός στο Β μέρος ήταν ο Κονέ που κέρδισε και το πέναλτι.

Κοουτσάρισμα:

Ζέλικο Κόπιτς (Πάφος FC): 4-3-3 για τον Κόπιτς. Η ομάδα του είχε την κατοχή δεν έβρισκε όμως την ουσία. Ευτυχώς για αυτόν στην τελική βρήκαν τον τρόπο να ισοφαρίσουν.

Γιώτης Εγκωμίτης (Εθνικός): 4-3-3 και για τον Γιώτη που προτίμησε να προσέξει περισσότερο την άμυνα του. Νωρίς στο Β μέρος ευτύχησε η ομάδα του να κερδίσει πέναλτι και να προηγηθεί. Αυτό βοήθησε πολύ την ομάδα ψυχολογικά και της τόνωσε την αυτοπεποίθηση.

Πάφος FC: Ρουντγκό, Σιρόκ(60' Καμπράλ), Πανός(68' Λουλίνια), Λαφράνς, Βαλεριάνος, Μπεσάρα, Γουίλιαμς, Πάντσεον, Νέμετς, Βά, Ράσιτς

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Ευσταθίου, Γκλομπάρτ, Μιγκελίτο, Ντεϊβίσον, Λαμπάν, Κουντόμπιακ(86' Παπαγεωργίου), Μαρκφόσκι, Κοστόφσκι, Κυπριανού(94' Ιωάννου), Κονέ

Σκόρερς: 81' Ράσιτς/55' Κουντόμπιακ

Κίτρινες Κάρτες: Πανός, Βαλεριάνος, Καμπράλ/Κοστόφσκι, Γκλομπάρτ, Μαρκόφσκι, Κυπριανού

Κόκκινες Κάρτες: Βαλεριάνος/

Διαιτητής: Χρυσοβαλάντης Θεουλή

Πάφος FC: Τελευταία Ενημέρωση