Πεντάστερη Πάφος...

Καθάρισε τον Ολυμπιακό με Τόρες και Βαλακάρι πρωταγωνιστές!

Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι της 18ης αγωνιστικής η Πάφος FC συνέτριψε εντός έδρας τον Ολυμπιακό με το εντυπωσιακό 5-0. Τα γκολ των γηπεδούχων σημείωσαν οι Βαλακάρι (32', 89'), Τόρες (36΄, 62') και Μέρφι.

Πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της Πάφου, που κέρδισε μια ομάδα με την οποία έχουν ως κοινό στόχο την είσοδο στην πρώτη εξάδα, όπου βρίσκεται από σήμερα το συγκρότημα του Μιχαιλένκο.

Πιο συγκεκριμένα οι γηπεδούχοι «έπιασαν» στην έκτη θέση τον σημερινό τους αντίπαλο και την Δόξα στους 24 βαθμούς, όμως έχουν προβάδισμα από τις νίκες που πήραν στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Ισορροπημένος ήταν αγώνας μέχρι το 30’, ενώ η πιο επικίνδυνη ομάδα ήταν αυτή του Ολυμπιακού. Παρόλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και με την συμπλήρωση μισής ώρας, τα πάντα άλλαξαν προς το χειρότερο για αυτούς.

Παίρνοντας τα πράγματα από την αρχή, η πρώτη τελική στον στόχο καταγράφηκε στο 21’ με σουτ του Πεχλιβάνη από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ο Ρούτκο ήταν σωστά τοποθετημένος και μπλόκαρε τη μπάλα. Τρία λεπτά αργότερα είχαμε νέα απόκρουση του Ρούτκο, από δυνατό σουτ του Γαρουφαλιά.

Στο 30’ η Πάφος κέρδισε πέναλτι μετά από παράβαση του Νάνι πάνω στον Μπεριγκό εντός περιοχής. Την εσχάτη τον ποινών ανέλαβε ο Βαλακάρι, ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Μετά το γκολ που δέχθηκε ο Ολυμπιακός ήταν φανερά επηρεασμένος, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι διπλασιάσαν τα τέρματα τους με γκολ του Τόρες στο 36'. Στο γκολ του Αργεντίνου επιθετικού προηγήθηκε διπλή επέμβαση του Καραδαή από σουτ των Βαλακάρι και Πάντσεον εντός περιοχής.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι και έτσι το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προσπάθησε να πιέσει για να μειώσει στο σκορ, όμως οι προσπάθειες των φιλοξενούμενων δεν απόδωσαν καρπούς.

Η πρώτη καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου σημειώθηκε στο 52’, όταν ο Φουρ με ψηλοκρεμαστό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα μόλις πάνω από την αντίπαλη εστία.

Στο 54’ ο Ολυμπιακός απάντησε στις ευκαιρίες του δευτέρου μέρους με δυνατό άστοχο σουτ του Κα.

Η Πάφος πήρε προβάδισμα τριών τερμάτων με το δεύτερο σημερινό γκολ του Τόρες. Ο Αργεντίνος επιθετικός μετά από σέντρα του Φουρ, έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα με καρφωτή κεφαλιά εντός περιοχής.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν πει ακόμη τη τελευταία τους λέξη, καθώς σκόραραν ακόμη δύο γκολ με τέρματα των Μέρφι (77’) και Βαλακάρι (89’). Και οι δύο σκόραραν με σουτ εντός περιοχής.

Highlight: Το πρώτο γκολ που σκόραραν οι γηπεδούχοι, αφού μετά από αυτό η απόδοση των παικτών του Ολυμπιακού έπεσε κατακόρυφα, γεγονός που εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο οι ποδοσφαιριστές της Πάφου.

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Πάφος FC (Ν. Μιχαϊλένκο): Ρούτκο, Σάιθ, Μπεριγκό (64' Καμπράλ), Τόρες (64' Μέρφι), Βαλεριάνος (10' Αντωνίου), Φουρ, Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον.

Ολυμπιακός (Λ. Βόκολος): Καραδαής, Ψάλτης, Σάλι (72' Χάνι), Γαρουφαλιάς (72' Κοστόφ), Μάντζης, Γκουστάβο (85' Χαραλάμπους), Μανρίκε, Πεχλιβάνης, Ανδρέου, Νάνι, Φαν Κέσελ (46' Κα).

Σκόρερ: 32΄Βαλακάρι, 36' Τόρες, 69' Τόρες, 77' Μέρφι, 89' Βαλακάρι / -

Κίτρινες: 27' Πάντσεον, 45' Αραγιούρι / -

Διαιτητής: Γιώργος Νικολάου.