Salut του Μπεριγκό… στους «φτεροπόδαρους»

Νίκη της Πάφου εις βάρος του Ερμή με 3-1

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την Πάφο, που στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής των πλέι-άουτ, κέρδισε τον Ερμή με 3-1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ο Κέβιν Μπεριγκό, ο οποίος σημείωσε τα πρώτα δύο γκολ της ομάδας του (19’ και 40’), ενώ σκόραρε και ο Μέρφι (88'). Για τον Ερμή μείωσε στη τελευταία φάση του αγώνα ο Παντελή.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Πάφος έφτασε τους 42 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά της από τον πρωτοπόρο του ομίλου ΑΠΟΕΛ, στους τέσσερις βαθμούς. Στην έκτη θέση και τους 29 βαθμούς παρέμεινε ο Ερμής, ο οποίος συνεχίζει να βρίσκεται στη ζώνη του υποβιβασμού και στο μείον πέντε από τις θέσεις που οδηγούν στη παραμονή.

Ανώτερη η Πάφος στο πρώτο μέρος, που κράτησε περισσότερο μπάλα και έψαχνε να απειλήσει με οργανωμένες επιθέσεις. Παιχνίδι αντεπιθέσεων από τον Ερμή, ο οποίος όμως δεν δημιούργησε ιδιαίτερα προβλήματα στον Ρούτκο.

Με εξαιρετικά επιθετική διάθεση ξεκίνησε το παιχνίδι η γηπεδούχος ομάδα, που έχασε μεγάλη ευκαιρία μόλις στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης. Υπέροχος συνδυασμός από τους Βα, Μπεριγκό και Βαλακάρι, με τον τελευταίο να πλασάρει εντός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Πάφος έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς ο Μπεριγκό σούταρε από πλάγια θέση εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Φιρινίδη.

Η υπεροχή των γηπεδούχων απέφερε καρπούς στο 19’, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Κβίντα, ο Μπεριγκό κατέβασε πολύ όμορφα τη μπάλα με το στήθος, ντρίμπλαρε τον Σάντο, πάτησε περιοχή και στη συνέχεια τελείωσε υποδειγματικά τη φάση.

Ο Ερμής προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να απειλήσει με ένα μακρινό σουτ του Κυριακίδη. Μπλόκαρε με ευκολία ο Ρούτκο.

Στο 40’ η ομάδα του Στηβ Κωνσταντινίδη πήρε αέρα δύο τερμάτων, καθώς μετά από σέντρα του Φουρ στη περιοχή, ο Μπεριγκό με προβολή σκόραρε το δεύτερο του σημερινό γκολ.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Χαμηλότερος ήταν ο ρυθμός στην επανάληψη, με την Πάφο όμως να έχει τον έλεγχο του αγώνα και να μην επιτρέπει στον Ερμή να φτιάξει τις προϋποθέσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Η πρώτη αξιόλογη ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκε στο 59’, όταν ο Βαλακάρι σούταρε εντός περιοχής, αναγκάζοντας τον Φιρινίδη να αποκρούσει με υπερένταση. Η μπάλα θα βρει και στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ελλαδίτη κίπερ.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε ακόμη περισσότερο, ενώ μέχρι και το γκολ του Μέρφι στο 88’ δεν είχε σημειωθεί κάποια καλή στιγμή μπροστά από τις δύο εστίες. Ο Άγγλος επιθετικός με ωραία ενέργεια και εξίσου καλό τελείωμα σκόραρε το τρίτο γκολ της ομάδας του.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Παντελή στη τελευταία φάση του αγώνα, με προβολή εντός περιοχής, έπειτα από σέντρα του Κοβάσεβιτς.

Highlight: Το δεύτερο γκολ του Μπεριγκό το οποίο σημειώθηκε στο 40' και είχε ως αποτέλεσμα η Πάφος να ελέγξει το παιχνίδι με μεγαλύτερη άνεση.

Πάφος (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Βα (69' Μέρφι), Μπεριγκό (86' Τόρες), Φουρ (86' Σπόντας), Αουρέλιο, Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Πάντσεον (78' Βαλεριάνος).

Ερμής (Σ. Ντομπρασίνοβιτς): Φιρινίδης, Δημητρίου, Γαβριήλ (46' Κοβάσεβιτς), Μέιρα (83' Χαρή), Ρουσιάς, Κύπρου (65' Παντελή), Ντίας, Φόλμπρεχτ, Σάντο, Γκάταριτς, Κυριακίδης.

Σκόρερ: 19' και 40' Μπεριγκό, 88' Μέρφι / 92' Παντελή.

Κίτρινες: 24' Πάντσεον / 12' Μέιρα.

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.