Λύτρωση στις καθυστερήσεις για τη Ρεάλ

Μια ανάσα από την καταστροφή

Η Ρεάλ μετά την ήττα – σοκ στην πρεμιέρα από τη Σαχτάρ (2-3) πήγε στη Γερμανία με μοναδικό σκοπό τη νίκη, απέναντι στην Γκλάντμπαχ η οποία την πρώτη αγωνιστική είχε έρθει ισόπαλη (2-2) με την Ιντερ στο Μιλάνο. Τελικά, έπειτα από ματς θρίλερ, οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 με τους Ισπανούς να παίρνουν τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και έβαλαν δύσκολα στη βασίλισσα. Στο 33’ ο Μάρκους Τιράμ σκόραρε με ωραίο αριστερό πλασέ για το 1-0. Οι Μαδριλένοι πίεσαν, προσπάθησαν να σκοράρουν, αλλά το σκορ παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου
ημιχρόνου.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη καλύτερα για την Γκλάντμπαχ και χειρότερα για τη Ρεάλ Μαδρίτης. Ο Τιράμ ξανά στο 58’ με κοντινό πλασέ
έκανε το 2-0 και σόκαρε για τα καλά τους Ισπανούς.

Οι φιλοξενούμενοι, ενώ έμοιαζαν χαμένοι από χέρι, κατάφεραν να μειώσουν με γυριστό του Μπενζεμά στο 87' και η συνέχεια ήταν ακόμη πιο συναρπαστική! Με γκολ του Κασεμίρο, η βασίλισσα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-2 και πήρε τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση, κλέβοντας στο φινάλε τη νίκη από τη γερμανική ομάδα.