Ο Μπάρνι την κρατάει στον... αναπνευστήρα

Ο Σουηδός μαροκινής καταγωγής έσωσε την παρτίδα στο 92' για την ΕΝΠ

Δεν πήρε το αποτέλεσμα που θα ήθελε η Ένωση, η οποία στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής των πλέι-άουτ, ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της με την Καρμιώτισσα. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Ρομό (12’), ενώ ο Μπάρνι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Με τον εαυτό της και μόνο πρέπει να τα έχει η ομάδα του Παραλιμνίου, που ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της, όμως ο Κίττος και η αστοχία των ποδοσφαιριστών της, δεν της επέτρεψαν να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Ένωση έφτασε τους 33 βαθμούς και πλέον είναι στο μείον πέντε από τις θέσεις που οδηγούν στη παραμονή, ενώ η αξιόμαχη και ουραγός Καρμιώτισσα μετρά πλέον 25 βαθμούς.

Με επιθετική διάθεση ξεκίνησε το παιχνίδι η Ένωση, που είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως η ομάδα που απείλησε πρώτη ήταν η Καρμιώτισσα, με τον Ρείνολτς στο 11’.

Ο Κύπριος μέσος, αφού πέρασε από δύο αντιπάλους, σούταρε εντός περιοχής, η μπάλα κόντραρε σε ποδοσφαριστή της Καρμιώτισσας και πήρε κατεύθυνση προς την αριστερή γωνία του Γκατσέφσκι, ο οποίος έδιωξε σε κόρνερ.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι επικίνδυνοι και δύο λεπτά αργότερα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Νεοφύτου έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Κυριάκου έδιωξε με το κεφάλι προς τα πίσω, εκεί όπου ήταν ο Ρομό, ο οποίος με καρφωτή κεφαλιά, έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του.

Στο 17’, η ομάδα των Πολεμιδιών θα μπορούσε να πάρει αέρα δύο τερμάτων, αφού ο Χέρκοβιτς σούταρε από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στη συνέχεια, ο Γιαννάκης Ποντικός αναγκάστηκε να κάνει αλλαγή τον Ρέινολτς, ο οποίος έδειξε να έχει πρόβλημα στο πόδι, γεγονός που είχε ως αποτέλεσμα η Ένωση να πάρει τον έλεγχο στη κατοχή της μπάλας και να ασκήσει ασφυκτική πίεση στην αντίπαλη εστία, με σκοπό βέβαια να ανατρέψει το σκορ.

Επίσης, στην επιθετική άνοδο των γηπεδούχων βοήθησε και η είσοδος του Ενγκού, ο οποίος πήρε τη θέση του Κυριάκου.

Η πρώτη καλή στιγμή για την Ένωση ήρθε στο 23’, με μακρινό σουτ του Ιρέπ, όμως ο Κίττος απόκρουσε με διπλή προσπάθεια. Δύο λεπτά αργότερα, οι «βυσσινί» απείλησαν εκ νέου με σουτ εκτός περιοχής, αλλά ο Κίττος είπε όχι και στον Λουσέρο.

Στη συνέχεια, ήταν η σειρά του Ουντόζι για να «αγγίξει» την ισοφάριση. Συγκεκριμένα, στο 39’ έπειτα από σέντρα του Θεοδώρου στη περιοχή, ο Ουντόζι έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία. Ο Νιγηριανός, ένα λεπτό αργότερα, σούταρε εντός περιοχής, όμως ο Κίττος απόκρουσε εντυπωσιακά. Η σέντρα αυτή τη φορά έγινε από τον Μαρκόφσκι.

Στο 43’ η Ένωση έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία, καθώς ο Ιρέπ έκανε τη σέντρα στη περιοχή και ο Ενγκού με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και έξω.

Η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους ήρθε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Γκαντό, ο οποίος σούταρε από κοντά, αλλά ο Κίττος απάντησε και πάλι αρνητικά.

Το 0-1 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό στην επανάληψη, αφού η Ένωση συνέχισε να πιέζει με σκοπό να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 52’, όταν ο Φελίπε σούταρε μερικά μέτρα εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κίττου, ενώ στο 57’ ο νεαρός κίπερ μπλόκαρε τη μπάλα στη κεφαλιά του Γκαντό.

Στο 61’ οι γηπεδούχοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς μετά από σέντρα του Φελίπε, ο Θεοδώρου έκανε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση και έστειλε τη μπάλα έξω.

Η Ένωση συνέχισε να υπερέχει έναντι της Καρμιώτισσας και να πιέζει για την ισοφάριση, χάνοντας πληθώρα ευκαιριών.

Οι γηπεδούχοι πέρα από τις αρκετές άστοχες προσπάθειες τους, στο 77’ έχασαν τεράστια ευκαιρία. Ο Μαρκόφσκι γύρισε τη μπάλα στον Μπαρμπόσα, ο οποίος μπροστά από κενή εστία έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα έξω.

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Λουσέρο έχασε νέα σπουδαία ευκαιρία για την ομάδα του, καθώς σούταρε εκτός περιοχής και σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Κίττου!

Τελικά, οι προσπάθειες των «βυσσινί» απέφεραν καρπούς, αφού ο Μπάρνι σούταρε εντός περιοχής και έφερε το ματς στα ίσα.

Ωστόστο, το γκολ αυτό δεν ήταν αρκετό για την Ένωση, που πίεσε για ένα δεύτερο γκολ, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Highlight: Οι πολλές χαμένες ευκαιρίες της Ένωσης.

ΕΝΠ (Σ. Αντωνίου): Γκαντσέφσκι, Μπάρνι, Ίρεπ, Λουσέρο, Θεοδώρου, Γκαντό (82' Μπελόνε), Ουντότζι, Μπαρμπόσα, Κυριάκου (34' Ενγκού), Φελίπε, Μαρκόσκι (77' Μουλαζίμης).

Καρμιώτισσα (Γ.Ποντικός): Κίττος, Στυλιανού (74' Μπουμπακάρι), Ρομό (73' Γεωργίου), Χριστοφή, Χατζηβασίλης, Χρίστου (46' Παχίπης), Μιχαήλ, Δημητρίου, Χέρκοβιτς (61' Γενεθλείου), Ρέινολντς (25' Α. Ορφανίδης), Νεοφύτου.

Σκόρερ: 92' Μπάρνι / 12' Ρομό.

Κίτρινες: 31' Λουσέρο, 39' Γκαντό, 55' Ουντόζι, 80 Ίρεπ / 30' Νεοφύτου, 31' Χρίστου, 86' Κίττος.

Διαιτητής: Βασίλης Δημητρίου.