Ο Μπεριγκό «έσωσε την παρτίδα»

Πήραν από έναν βαθμό Πάφος και ΑΠΟΕΛ

Στο 1-1 έμειναν Πάφος και ΑΠΟΕΛ στο «Στέλιος Κυριακίδης» στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής της Β' φάσης του πρωταθλήματος CYTA. Το σκορ άνοιξαν οι γαλαζοκίτρινοι στο 51' με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι, ωστόσο ο Μπεριγκό έφερε το ματς στα ίσα στο 84' και έτσι οι δυο ομάδες πήραν από έναν βαθμό.

Στο 5ο λεπτό ο Κλωναρίδης έδωσε στον Σατσιά, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε σε παίκτης της Πάφου, στο πρώτο σουτ που είδαμε στο ματς.

Στο 17’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς. Συγκεκριμένα, ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή, γύρισε στον Μπεν Σαχάρ και ο επιθετικός του ΑΠΟΕΛ από πολύ κοντινή απόσταση, έστειλε τη μπάλα έξω.

Στο 39’ ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε ο Κλωναρίδης, ωστόσο η μπάλα πέρασε για πολύ λίγο εκτός.

Στο 41ο λεπτό ο Τόρες μετά από ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ αλλά η μπάλα κόντραρε στον Ζόρζε.

Στο 51’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι και έκανε το 0-1.

Στο 66’ οι γαλαζοκίτρινοι σκόραραν με τον Κατσαντώνη όμως το γκολ ακυρώθηκε για χέρι του Μπεν Σαχάρ και έτσι παρέμεινε το 0-1. Λίγα λεπτά μετά, Σαχάρ και Εντογκαλά συνδιάστηκαν ωραία, με τον πρώτο να κάνει το σουτ και τον Ρούντκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 84’ η Πάφος έφερε το ματς στα ίσα με τον Μπεριγκό που εκμεταλλεύτηκε την σέντρα του Αουρέλιο και με πλασέ έκανε το 1-1.

Πάφος: Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Τόρες (Μπεριγκό 72'), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (Βα 63'), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ράκελς (Καμπράλ 63')

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Σάντος, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ (Νούχιου 86'), Ανουάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς (Γαβριήλ 75'), Κλωναρίδης (Εντογκαλά 59'), Γουήλερ, Σιέλης (Ενσούε 85')

Σκόρερς: Μπεριγκό / Ντε Βινσέντι