Πρώτο βήμα για το ξεκαθάρισμα

Νικηφόρο ποδαρικό στα play out για τους «γαλαζοκίτρινους» που διατήρησαν το +6 από τη ζώνη του υποβιβασμού

Πολύ σημαντική για τον ΑΠΟΕΛ που επικράτησε του Εθνικού με 2-0 στο ΓΣΠ για την 1η αγωνιστική της Β' Φάσης του Πρωταθλήματος Cyta. Τα γκολ για τους «γαλαζοκίτρινους» σημείωσαν οι Ενσούε και Γκάρνερ, ενώ ο Εθνικός είχε χάσει μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ αλλά ο Ουζόχο απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ. Με την νίκη του αυτή ο ΑΠΟΕΛ πάει στην 7η θέση και τους 33 βαθμούς, ενώ ο Εθνικός παραμένει προτελευταίος με 22.

Στο 14ο λεπτό είδαμε την πρώτη αξιόλογη φάση στο ματς η οποία ήταν για τους φιλοξενούμενους. Ο Χουντόμπιακ εκτέλεσε το φάουλ και ο Ζάκπα πήρε την κεφαλιά με τον Ουζόχο να διώχνει δύσκολα την μπάλα.

Στο 25’ ο Εθνικός έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς ο Ουζόχο απέκρουσε το πέναλτι του Χουντόμπιακ, το οποίο κέρδισε ο Ηλία και έτσι παρέμεινε το 0-0.

Στο 41’ ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ. Ο Ανουάρ έδωσε στον Κατσαντώνη ο οποίος έπαιξε κάθετα ωραία και βρήκε τον Ζαχίντ ο οποίος γύρισε για τον Ενσούε που με σουτ έκανε το 1-0.

Στο 64’ ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με το 5ο γκολ του Γκάρνερ με την γαλαζοκίτρινη φανέλα. Ο Άγγλος φορ εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Κλωναρίδη και έκανε το 2-0 με κοντινό πλασέ.

Δεν είδαμε κάτι άλλο στο δεύτερο ημίχρονο και έτσι ο ΑΠΟΕΛ πήρε την νίκη και τους τρεις βαθμούς.

ΑΠΟΕΛ: Ουζόχο, Ενσούε, Βινίσιους, Σάντος, Ζαμπάλα, Ανουάρ, Ζαχίντ (Ζαχίντ 88'), Ντε Βινσέντι (Κλωναρίδης 60'), Ντονγκαλά, Κατσαντώνης (Σατσιάς 76'), Γκάρνερ (Νούχιου 75')

Εθνικός: Μπογκατίνοφ, Περατικός, Ηλία Μ., Παπαγεωργίου (Κονέ 61'), Ντεϊβίσον, Ντόλεζαλ (Χαραλάμπους 72'), Χουντόμπιακ (Κ. Ηλία 72'), Ζάκπα (Μαιντεβατς 78'), Γκόρουπετς, Κυπριανού (Χριστοφή 61'), Ταράσοφς

Σκόρερς: Ενσούε, Γκάρνερ /-

Κίτρινες Κάρτες: Σάντος / Ντόλεζαλ