Πήρε τη ματσάρα και αγκαλιάζει το τέταρτο ο Απόλλωνας!

Πήρε το ντέρμπι τίτλου και ετοιμάζεται για στέψη!

Αυτό το πρωτάθλημα... δεν χάνεται! Μετά από 87 ημέρες και εννέα σερί παιχνίδια χωρίς τρίποντο ο Απόλλωνας επέστρεψε στις νίκες την ιδανικότερη στιγμή, επικράτησε σε βάρος του ΑΠΟΕΛ με 3-2 στο Τσίρειο και εδραιώθηκε στην κορυφή του πίνακα ανοίγοντας τη μεταξύ τους διαφορά στους τέσσερις βαθμούς δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Πίττας, Μαυρίας και Γιάνγκα σε 20’, 30’ και 72’ αντιστοίχως σημείωσαν τα γκολ των νικητών, που θα πάνε στο παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στον Άρη για το τρίποντο που θα τους στέψει και μαθηματικά πρωταθλητές.

Ο ΑΠΟΕΛ, αντιθέτως, αν και κατάφερε να μειώσει δύο φορές στο σκορ με Σατσιά και Οκριασβίλι, γνώρισε την πρώτη του ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές, απέχει πλέον τέσσερις βαθμούς από την κορυφή και θα επιδιώξει να κερδίσει την Ανόρθωση με την ελπίδα ότι ο Απόλλωνας θα «γκελάρει» ώστε να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του τίτλου ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής.

Παρά τη μεγάλη κρισιμότητά του, το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό, τηρουμένων των αναλογιών, στα πρώτα του στάδια και άρχισε να προσφέρει συγκινήσεις από το ξεκίνημα. Με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών ο ΑΠΟΕΛ είχε ήδη τρεις τελικές προσπάθειες, δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ με τους Σόουζα και Νατέλ, οι προσπάθειες των οποίων σταμάτησαν σε Γιοβάνοβιτς και Ρομπέρζ προ τη γραμμής, και ένα γκολ που ορθώς δεν μέτρησε μετά από υπόδειξη για οφσάιντ του Μάγκλιτσα.

Ωστόσο, την αποτελεσματικότητα που δεν είχε ο αντίπαλός του ο Απόλλωνας την είχε και με το παραπάνω και στην πρώτη του τελική προσπάθεια κατάφερε να ανοίξει το σκορ, με υπέροχη κεφαλιά του Πίττα μετά από σέντρα του Ντιγκινί. Δέκα λεπτά αργότερα, μάλιστα, κι ενώ ενδιάμεσα ο Σπόλιαριτς είχε ένα καλό σουτ που κατέληξε άουτ, ο Μαυρίας εκμεταλλεύτηκε το σοβαρό λάθος του Μιχαήλ και με πλασέ σε ανυπεράσπιστο τέρμα διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου οι γηπεδούχοι έδωσαν χώρο στους «γαλαζοκιτρίνους» διαχειριζόμενοι το προβάδισμά τους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να κρατήσει περισσότερο την μπάλα ο ΑΠΟΕΛ, χωρίς όμως να καταφέρει να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία μέχρι την ολοκλήρωση του 45λεπτου.

Το σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αντίστοιχο με αυτό του τελευταίου μέρους του πρώτου. Ο ΑΠΟΕΛ είχε περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή του τη στιγμή που ο Απόλλωνας είχε ως κύριο μέλημά του να διατηρήσει τα κεκτημένα.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» ξεκίνησαν με προϋποθέσεις στα πρώτα λεπτά και στο 61’ κατάφεραν να μειώσουν, με τον Σατσιά να πλασάρει ιδανικά τον Γιοβάνοβιτς από το ύψος της μεγάλης περιοχής μετά από ωραία ενέργεια και ασίστ του Σαρφό. Στο 68’, μάλιστα, ο ίδιος παίκτης θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, όμως το σουτ που δοκίμασε μετά από μελέ στην περιοχή του Απόλλωνα σταμάτησε στο κεφάλι του Χάμπου Κυριάκου που ήταν στημένος ακριβώς πάνω στη γραμμή του τέρματος.

Το γκολ τελικά ήρθε στην απέναντι εστία στο 72’, με τον Γιάνγκα να εκμεταλλεύεται τη σέντρα του Πίττα και να νικά με πλασέ στην κίνηση τον Μιχαήλ. Ο Απόλλωνας απέκτησε αυτομάτως τεράστιο προβάδισμα για τη νίκη, όμως ο Οκριασβίλι με ένα καταπληκτικό βολ-πλανέ τρία λεπτά αργότερα μείωσε σε 3-2 και ξανάβαλε τον ΑΠΟΕΛ στο παιχνίδι.

Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, με αποτέλεσμα ο Απόλλωνας να φτάσει σε μια νίκη που τον φέρνει αγκαλιά με το τέταρτο πρωτάθλημα της ιστορίας του.

Απόλλωνας (Α. Τσόρνιγκερ): Α. Γιοβάνοβιτς, Κυριάκου (67' Β. Γιοβάνοβιτς), Ρομπέρζ, Αλεσάμι, Μαυρίας (78' Φιλιώτης), Χαμάς, Κολ, Σπόλιαριτς (56' Νογιόκ), Πίττας, Νταμπό (56' Γιάνγκα), Ντιγκινί (67' Ογκέντα).

ΑΠΟΕΛ (Σ. Αυγουστή): Μιχαήλ, Πέδρο, Καρώ, Βινίσιους, Σαμπάλα, Σόουζα, Σατσιάς (83' Ντανίλο), Σαρφό (88' Γεωργίου), Θεοδώρου (56' Εντονγκαλά), Νατέλ (56' Οκριασβίλι), Μάγκλιτσα (83' Εφραίμ).

Σκόρερ: Πίττας (20'), Μαυρίας (30'), Γιάνγκα (72') / Σατσιάς (61'), Οκριασβίλι (75')

Κίτρινες κάρτες: Κυριάκου, ΟγκένταΑ. Γιοβάνοβιτς / Βινίσιους, Πέδρο

Κόκκινες κάρτες: - / -

Διαιτητής: Πάμπλο Φουέρτες Γκονθάλεθ

VAR: Αλεχάντρο Ρουίθ Μουνίθ