Άρσεναλ της… επιμονής, καταδίκασε τη θλιβερή Γιουνάιτεντ

Και παραμένει στο κόλπο του τίτλου!

Η Άρσεναλ τη... δουλειά της η Γιουνάιτεντ τον μπελά της! Οι «κανονιέρηδες» πήγαν στο «Ολντ Τράφορντ» με στόχο να πάρουν τη νίκη και να προσπεράσουν τη Σίτι μια «στροφή» πριν το τέλος της Premier League και το κατάφεραν με τον πλέον επιβλητικό τρόπο!

Το γκολ του Τροσάρ στο 20' ήταν αρκετό για την ομάδα του Αρτέτα να επικρατήσει 1-0 να βρεθεί ξανά στην κορυφή και να ελπίζει σε γκέλα των «citizens» με Τότεναμ ή Γουέστ Χαμ προκειμένου να σηκώσει το 14ο πρωτάθλημα της ιστορία της και πρώτο μετά από 20 χρόνια.

Από την άλλη το... τρένο της Ευρώπης για τη θλιβερή Γιουνάιτεντ θα χαθεί αν αυτή δεν κατακτήσει το FA Cup απέναντι στη «συμπολίτισσα» Σίτι, αφού θέλει συνδυασμό αποτελεσμάτων και δική της νίκη στο Μπράιτον την 38η αγωνιστική.

Το 12ο φετινό, αλλά κρισιμότερο του γκολ φέτος πέτυχε ο Τροσάρ, βοηθώντας την Άρσεναλ να πάρει το ένα σερί «τρίποντο» εκτός έδρας.

Η Άρσεναλ έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο ματς με δυο εκτελέσεις κόρνερ και στο 4' έχασε την πρώτη της καλή στιγμή. Ο Πάρτεϊ έδωσε την μπάλα στον Έντεγκααρντ αυτός έκανε το τακουνάκι στον Σάκα που πλάσαρε, αλλά ο Ονάνα μπλόκαρε. Δευτερόλεπτα αργότερα ήταν η στιγμή για τη Γιουνάιτεντ να απειλήσει και να βάλει δύσκολα στους φιλοξενούμενους, όμως ο Χόιλουντ αστόχησε.

Στο 20' το «Ολντ Τράφορντ» πάγωσε και η Άρσεναλ πήρε προβάδισμα. Ο Ονάνα απομάκρυνε, η μπάλα έφτασε στον Γουάιτ που πέρασε στον Χάβερτς, αυτός μπήκε περιοχή, γύρισε την μπάλα στον Βέλγο που πρόλαβε τον Γουάν Μπισάκα και πλάσαρε στην κενή εστία για το 0-1!

Οι «κανονιέρηδες» έκαναν... διαχείριση στο ματς και παρά τη μικρή πίεση της Γιουνάιτεντ πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ της σκορ.

Ίδια εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο με την Άρσεναλ να δίνει την μπάλα στους «κόκκινους διαβόλους» οι οποίοι ήταν αρκετά φλύαροι στο παιχνίδι τους και επιχείρησαν να απειλήσουν με κάποιες ατομικές ενέργειες από τον Γκαρνάτσο.

Ο Αργεντινός προσπάθησε αρκετές φορές από τα αριστερά να ανησυχήσει τους φιλοξενούμενους με το σουτ του στο 61' να φεύγει άουτ.

Οι «κανονιέρηδες» σε μια από τις καλές τους αντεπιθέσεις έφτασαν κοντά στο 2-0. Ο Τροσάρ από τα αριστερά, «σέρβιρε» στον Χάβερτς, αυτός αμέσως με πάτημα στον Έντεγκααρντ που μετά από διαδοχικές προσποιήσεις σούταρε, αλλά ο Ονάνα μπλόκαρε.

Στο 77' ο Γκαρνάτσο ξανά με πλασέ σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτύων του Ράγια, ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Μαρτινέλι, λίγο έλειψε με τρομερό σουτ να σκοράρει, αλλά ο Ονάνα με τρομερή επέμβαση διατήρησε το σκορ και τις ελπίδες της Γιουνάιτεντ για βαθμό.

Η ροή του αγώνα ωφέλησε την Άρσεναλ με τον Αρτέτα να κάνει... μαεστρικές κινήσεις από τον πάγκο θωρακίζοντας τα μετόπισθεν, γεγονός το οποίο «κλείδωσε» τη νίκη για τους Λονδρέζους που προσπέρασαν τη Σίτι και περιμένουν «γκέλα» της για τον τίτλο.