Κρυώνουν μωρέ τα λιοντάρια στην κορυφή;

Η ΑΕΛ επιβλήθηκε του Εθνικού με 5-0 και ανέβηκε στην κορυφή

Η ΑΕΛ κέρδισε στο Τσίρειο τον Εθνικό με 5-0 και πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στη κορυφή της βαθμολογίας με 27 βαθμούς. Χατ-τρικ πέτυχε ο Μπάμπιτς (8’, 14’ και 41’), ενώ τα άλλα δύο τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν οι Τόρες (31’) και Αντάμοβιτς (72’), που ήταν εύστοχος από την άσπρη βούλα. Το πέναλτι κέρδισε ο Τόρες, ο οποίος ανατράπηκε εντός περιοχής από τον Πρόγιτς.

Εξαιρετική εμφάνιση από την ομάδα της Λεμεσού που καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν ανώτερη από τον αντίπαλο της, ενώ κατά διαστήματα οι ποδοσφαιριστές του Ντούσαν Κέρκεζ έπαιξαν πολύ όμορφο ποδόσφαιρο.

Το πρώτο μέρος άνηκε ολοκληρωτικά στην ΑΕΛ, αφού η ομάδα της Λεμεσού ήταν σαφώς ανώτερη του Εθνικού και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 4-0.

Το σκορ άνοιξε μόλις στο 8’ ο Μπάμπιτς, που μετά από σέντρα που έκανε ο Τόρες από τα δεξιά, ο Κροάτης επιθετικός με κεφαλιά εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα.

Στο 10’ καταγράφηκε η μοναδική καλή στιγμή του Εθνικού στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Μάριος Ηλία μόνος μέσα στη μικρή περιοχή του Βοζίνια έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά την χαμένη ευκαιρία της φιλοξενούμενης ομάδας, η ΑΕΛ έκανε δύο τα τέρματα της και πάλι με τον Μπάμπιτς. Όμορφη εναλλαγή της μπάλας από τους Τόρες και Ριέρα, που με τακουνάκι γύρισε στον Μπάμπιτς ο οποίος από κοντά πέτυχε το δεύτερο του γκολ στο ματς.

Οι γηπεδούχοι δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο στον αντίπαλο τους να βγάλει αντίδραση και στο 31’ πήραν αέρα τριών τερμάτων με τον Τόρες. Ο Νταβόρ με μια εξαιρετική κάθετη πάσα βρήκε στη περιοχή τον Ισπανό, που νίκησε τον Μπογκατίνοφ στο τετ-α-τετ.

Το 4-0 διαμόρφωσε ο Μπάμπιτς, ο οποίος έκανε χατ-τρικ. Ο Κροάτης επιθετικός έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα μετά από γύρισμα του Αντωνίου στη περιοχή.

Β΄ Ημίχρονο

Χαμηλότερος ήταν ο ρυθμός στο δεύτερο ημίχρονο, όμως η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Η πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη σημειώθηκε στο 56’ όταν Μάιντεβατς πήρε από Μπάμπιτς και με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπογκατίνοφ.

Στο 71’ ο Τόρες ανατράπηκε από τον Πρόγιτς εντός περιοχής και ο Αντάμοβιτς ένα λεπτό αργότερα ήταν εύστοχος από τα έντεκα βήματα, κάνοντας το 5-0.

Άξιο αναφορά από το δεύτερο ημίχρονο είναι το ότι οι Κωνσταντινίδης, Μελαναρκίτης και Νεοφύτου πραγματοποίησαν σήμερα το ντεμπούτο τους με τη πρώτη ομάδα της ΑΕΛ. Επίσης ως τραυματίας αποχώρησε ο Μηνάς Αντωνίου.

Η τελευταία ευκαιρία του αγώνα σημειώθηκε στον 86', όταν ο Ζάκπα απείλησε την εστία του Βοζίνια με σουτ από το ύψος του πέναλτι, όμως ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ έδιωξε σε κόρνερ.

Highlight: Το χατ-τρικ του Μπάμπιτς, που εκμεταλλεύεται με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του Μαέ.

ΑΕΛ (Ντ.Κέρκεζ): Βοζίνια, Κέρκεζ, Τεϊσέιρα, Σάντος, Αντωνίου (48' Νεοφύτου), Νταβόρ (46' Αντάμοβιτς), Παπαφώτης, Ριέρα (66' Κωνσταντινίδης), Αβραάμ (Μάιντεβατς), Τόρες, Μπάμπιτς (66' Μελαναρκίτης)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Πρόσεκ, Αντάμοβιτς, Νεοφύτου, Μάιντεβατς, Κωνσταντινίδης, Αντωνίου, Μελαναρκίτης, Νικολεττίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ (Α.Μακρίδης): Μπογκατίνοφ, Περατικός, Μιγκελίτο, Μ.Ηλία (Ντόλεζαλ), Παπαγεωργίου, Γκονσάλο (20' Γκόρουπετς), Πρόγιτς (77' Ιωάννου), Χουντόμπιακ, Κοστόφσκι (46' Χαραλάμπους), Σάβιτς, Κονέ (46' Ζάκπα)

Στον πάγκο: Στρατηλάτης, Ιωάννου, Κ. Ηλία, Χαραλάμπους, Ντόλεζαλ, Ζάκπα, Γκούρουπετς, Κυπριανού, Κουσιάππα

Σκόρερς: 8', 14' και 41' Μπάμπιτς, 31' Τόρες, 72' Αντάμοβιτς/-

Κίτρινες: 35' Αντωνίου, 62' Μάιντεβατς/17 Κονέ