«Λέοντες» στην Περιστερώνα (vid)

Έστω και αν ολοκλήρωσε με δέκα παίκτες, η ΑΕΛ κέρδισε εκτός έδρας τη Δόξα με 1-0

Η ΑΕΛ κέρδισε με 1-0 την Δόξα στο Στάδιο «Κατωκοπιά-Επιστροφή/ Γλαύκος Κληρίδης», σε αγώνα της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Κατωκοπιάς. Οι «λέοντες με καλή παρουσία πήραν δίκαια το πρώτο τους τρίποντο στο φετινό «μαραθώνιο» με γκολ του Μόρσαϊ στο 8ο λεπτό, ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του. Η ομάδα της Λεμεσού κατάφερε να κρατήσει μέχρι το τέλος το προβάδισμα, ενώ είχε και δύο δοκάρια με Μεντόσα (75’) και Φραντζή (82’). Απευθείας κόκκινη κάρτα δέχτηκε ο ντεγόεστ στο 86'.

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Καλός ο ρυθμός του αγώνα στα πρώτα λεπτά, ωστόσο δεν είχαμε κάποια αξιόλογη φάση. Αμφότερες οι δύο ομάδες επιχειρούσαν με μακρινές μπαλιές να βγουν στην επίθεση, δεν είχαμε όμως κάτι αξιόλογο μέχρι το 8ο λεπτό, όταν και ο Μόρσαϊ με ωραία προσπάθεια έβαλε μπροστά στο σκορ την ΑΕΛ. Ο μεσοεπιθετικός από τη Σιέρα Λεόνε σούταρε με δύναμη από μακριά και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Σισκόφσκι.

Γκολ το οποίο έδωσε ψυχολογία στην ΑΕΛ που κρατούσε μπάλα και προσπαθούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ. Ακολούθως ο ρυθμός έπεσε, με το παιχνίδι να σταματά συνεχώς από σφυρίγματα για φάουλ.

Η Δόξα ήταν ακίνδυνη στο πρώτο μέρος με την ομάδα της Λεμεσού να πλησιάζει σε δεύτερο γκολ με δυνατό σουτ του Μεντόγεβιτς και να κρατά με ευκολία το υπέρ της προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα.

B’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΛ συνέχισε να έχει τον έλεγχο, με την Δόξα να μην μπορεί να γίνει επικίνδυνη.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς είχε διάθεση και ανούσια κατοχή, αλλά πέρα από ένα σουτ του Ναμπί που κατέληξε στα χέρια του Ολιβέιρα (52’) δεν ανησύχησε ιδιαίτερα την άμυνα της ΑΕΛ.

Στο 55’ το σύνολο του Κώστα Σακκά διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι μετά από χέρι του Ράβι Τσούκα. Ο Δημήτρης Κουμή σφύριξε την παράβαση, ωστόσο μετά από έλεγχο στο on field review ακύρωσε την απόφαση του.

Η ομάδα της Λεμεσού, χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα κράτησε το υπέρ της προβάδισμα και είχε μάλιστα δύο δοκάρια. Ο Μεντόσα στο 75’ και ο Φραντζής στο 82’ πλησίασαν στο να κλειδώσουν τη νίκη, ωστόσο απέναντι τους ήταν η οριζόντια δοκός του Σισκόφσκι.

Η ΑΕΛ ολοκ΄λήρωσε τον αγώνα με 10 παίχτες αφού ο Ντεγόεστ δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα στο 86’ μετά από αγκωνιά στον Τρούγιτς.

Οι ποδοσφαιριστές του Χρίστου Χαραλάμπους σε γενικές γαρμμές είχαν καλή παρουσία και δικαίως πήραν τους πρώτους τους τρεις βαθμούς στη σεζόν.

Εντεκάδες:

ΔΟΞΑ:  Σισκόφκσι, Πάντιτς, Σιέλης, Τρούγιτς, Τραϊτσέφκσι, Σαντίκ, Ναμπί, Μουχάμεντ, Στυλιανού, Κυριάκου Ε. Ασάντε.

Στον πάγκο: Αντωνίου, Κυριάκου Π., Τσισόνε, Κωνστανίνου Κ., Σεσέροβιτς, Αντωνιάδης, Άπια, Νιάρκο, Πούριτς

ΑΕΛ: Ολιβέιρα, Φιλίποβιτς, Τσούκα, Ντεγόεστ, Τζάλμα, Μαρς, Μεντόγεβιτς, Μακρής, Ανδρέου, Μέντες, Μορσάι.

Στον πάγκο: Μπέκερ, Κυριάκου, Φραντζής, Σωτηρίου, Παπαφώτης, Μπεραχίνο, Μεντόσα, Τσέρνιχ, Σιλβέστρος, Κολιάς, Θεμιστοκλέους, Κοντινέλα.

Σκόρερ: -/8' Μορσάι

Κίτρινες: 23' Σαντίκ, 42' Μουχάμεντ, 59' Κυριάκου/24' Τσούκα, 31' Μαρς, 78' Φραντζής

Κόκκινες: -/ 86' Ντεγόεστ

Διαιτητής: Κουμή Δημήτρης