Ανόρθωση: Ρεαλιστικά, δεν...

Θέλουν δεν θέλουν στην «Κυρία» θα πρέπει να προχωρήσουν σε αναπροσαρμογή στόχων

Το πάλεψε στο «Στέλιος Κυριακίδης» η Ανόρθωση απέναντι στην πρωτοπόρο και αήττητη Πάφο, ωστόσο δεν κατάφερε να αποφύγει την ήττα. Η ομάδα της Αμμοχώστου υπέκυψε με 1-0, δεχόμενη γκολ σε ένα κομβικό σημείο του παιχνιδιού, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί το πρώτο 45λεπτο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Σίσκο Μουνιόθ επέλεξε ένα διαφορετικό πλάνο κόντρα στην ομάδα του Μπεργκ. Παρέταξε την Ανόρθωση με τριάδα στην άμυνα θέλοντας να οχυρώσει την οπισθοφυλακή του και να περιορίσει τα επιθετικά ατού των γηπεδούχων.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ανόρθωση στάθηκε πάρα πολύ καλά στο γήπεδο και έβαλε δύσκολα στην Πάφο. Μάλιστα είχε μια τεράστια διπλή ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ στο 24’ με τους Γουαρίς και Σάμπο, ωστόσο οι δυο ποδοσφαιριστές δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στο πλεκτό. Το πλασέ του πρώτου αποκρούστηκε πάνω στη γραμμή από τον Κβίντα ενώ το σουτ του δεύτερου σταμάτησε στον Άντος. Όταν δεν μετατρέπονται σε γκολ τόσο ξεκάθαρες ευκαιρίες τότε δύσκολα καταφέρνεις να παίρνεις αποτέλεσμα σε τέτοιου είδους παιχνίδια.

Η εικόνα στο 2ο ημίχρονο δεν ήταν η ίδια με την εικόνα του πρώτου 45λεπτου. Στην επανάληψη η Πάφος είχε τον απόλυτο έλεγχο και δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από την Ανόρθωση, η οποία ήθελε να επιστρέψει στο ματς αλλά δεν είχε τους τρόπους για να το κάνει. Η Πάφος πήρε αυτό που έψαχνε και συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της στην έδρα της, κρατώντας παράλληλα και το μηδέν το οποίο θα μπορούσε να «σπάσει» η Ανόρθωση εάν οι παίκτες της, ειδικά στο 24’, είχαν καλύτερα τελειώματα.

Η προσπάθεια που κατέβαλαν οι παίκτες του Μουνιόθ στο «Στέλιος Κυριακίδης» ήταν φιλότιμη όμως δεν είχε αντίκρισμα. Η Ανόρθωση ίσως να ήταν η ομάδα που δυσκόλεψε περισσότερο την Πάφο στο γήπεδό της όμως αυτό δεν έχει και μεγάλη σημασία, καθώς αυτό που μετρά στο τέλος της ημέρας είναι το αποτέλεσμα. Και το αποτέλεσμα είναι ήττα η οποία αφήνει την ομάδα της Αμμοχώστου 15 ολόκληρους βαθμούς πίσω από την κορυφή. Και δεν είναι μόνο η διαφορά από την Πάφο. Υπάρχει μεγάλη απόσταση και από τις 2-3 ομάδες που βρίσκονται στο κυνήγι της ομάδας του Μπεργκ.

Επομένως, το πρωτάθλημα δεν μπορεί να αποτελεί αυτή τη στιγμή ρεαλιστικό στόχο για την Ανόρθωση, στόχος ο οποίος είχε τεθεί πριν από την έναρξη της σεζόν. Η είσοδος στην εξάδα σε πρώτη φάση και εν συνεχεία η διεκδίκηση ευρωπαϊκού εισιτηρίου (μέσω πρωταθλήματος ή κυπέλλου) είναι οι ρεαλιστικοί στόχοι που μπορεί να έχει αυτή τη στιγμή η «Κυρία». Θέλουν δεν θέλουν στην Ανόρθωση θα πρέπει να προχωρήσουν σε αναπροσαρμογή στόχων, καθώς το τρένο του τίτλου δείχνει να έχει χαθεί.