Με δίμπαλο φώναξε παρών… στο πρωτάθλημα

Πολύ σημαντική νίκη για τον Άρη που κέρδισε (2-0) την Ομόνοια στη Λεμεσό

Τη πρώτη του νίκη για το 2024 πανηγύρισε ο Άρης ο οποίος νίκησε την Ομόνοια με 2-0. Με αυτή την νίκη η «ελαφρά ταξιαρχία» ανέβηκε στους 35 βαθμούς και έπιασε την Ομόνοια και την Πάφο στην τρίτη θέση.

Α' Μέρος
Το παιχνίδι στο «Αλφαμέγα» ξεκίνησε με την Ομόνοια να μπαίνει καλύτερα στο γήπεδο και να προσπαθεί να επιτεθεί.

Παρ'όλα αυτά η πρώτη φάση ήταν για τον Άρη με τον Γκομίς να κάνει δυνατό σουτ και τον Παπαστυλιανού να απεκρούει. Η Ομόνοια απάντησε στην ευκαιρία του Άρη καθώς στο 12ο λεπτό ο Σίμιτς έκανε τη σέντρα με τον Λοίζου να πιάνει το γυριστό αλλά ο Βανά απέκρουσε.
Η ομάδα του Σπιλέφσκι στα επόμενα λεπτά ισσορόπησε το ματς και έγινε πιο επιθετική. Στο 29ο λεπτό ο Μπαμπίκα έκανε το γύρισμα η μπάλα έφτασε στον Καζού ο οποίος έπιασε εξαιρετικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Παπαστυλιανού.

Το γκολ του Καζού επηρρέασε αρκετά τους ποδοσφαιριστές του Σωφρόνη Αυγουστή καθώς δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Έπρεπε να φτάσουμε στο 41ο λεπτό για να απειλήσουν οι φιλοξενούμενοι με τον Σίμιτς να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να φεύγει λίγο πιο πάνω απο τα δοκάρια του Βανά.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης κατάφερε να σκοράρει και δεύτερο γκολ με τον Μπαμπίκα να στρώνει στον Κοκόριν που με ωραίο πλασέ δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει τον Παπαστυλιανού.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τον Άρη να προηγείται με 2-0 της Ομόνοιας.

Β' Μέρος

Ο Σωφρόνης Αυγουστή προχώρησε σε διπλή αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους για να αλλάξει την εικόνα της ομάδας. Μέσα πέρασαν οι Μάθιους και Μπέζους στη θέση των Μίλετιτς και Κακουλλή αντίστοιχα.

Η Ομόνοια κατάφερε να απειλήσει στο 60ο λεπτό με τον Χαραλάμπους να πιάνει ωραίο πλασέ αλλά ο Βανά πραγματοποιήσε φοβερή απόκρουση κρατώντας το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 66ο λεπτό ο Άρης έμεινε με 10 ποδοσφαιριστέςλόγω αποβολής του Σανέ με δεύτερη κίτρινη σε μαρκάρισμα που έκανε πάνω στον Σίμιτς.

Η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έψαξε ένα γκολ που θα την έβαζε ξανά στο παιχνίδι και λίγο έλειψε στο 70ο λεπτό να τα καταφέρει. Ο Σίμιτς πήρε τη μπάλα μπήκε στη περιοχή έκανε το σουτ αλλά και πάλι ο Βανά φώναξε παρών.

H Ομόνοια πίεσε περισσότερο και προσπάθησε να μειώσει στο σκορ αλλά οι ποδοσφαιριστές του Άρη αν και με 10 ποδοσφαιριστές κατάφεραν να διαχειριστούν ορθά το υπόλοιπο του αγώνα.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με τον Άρη να πετυχαίνει τη πρώτη του νίκη στο 2024 και να πιάνει στη βαθμολογία την Ομόνοια και την Πάφο που βρίσκονται στη τρίτη θέση.

Άρης:  Bανά, Καζού, Μουσούντα, Κοκόριν, Γκομίς, Σανέ, Νίκολιτς, Στρούσκι, Σόκε, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα

Ομόνοια: Παπαστυλιανού, Κουλιμπαλί, Σιπριάνο, Κακουλλής, Λοίζου, Αλιούμ, Σίμιτς, Λανγκ, Κούσουλος, Μίλετιτς, Χαραλάμπους.

Σκόρερ: 29' Καζού,45+ Κοκόριν/-

Κίτρινες: 55'Σανέ/93' Κουλιμπαλί

Αποβολές: 65' Σανέ(Δεύτερη κίτρινη)/-

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος

Var: Kristoffersen Mads Kristoffer