Ο Φράγκος με τα δώρα… στο «Αμμόχωστος»!

Πρωταγωνίστησε με την επιστροφή του ο Κύπριος χαφ, για τη νίκη (3-2) της Νέας Σαλαμίνας κόντρα στον Οθέλλο

Δεύτερη σερί νίκη για τη Νέα Σαλαμίνα, που στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής κέρδισε στο «Αμμόχωστος» τον Οθέλλο με 3-2. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «ερυθρόλευκους» ο Ανδρέας Φράγκος που με την επιστροφή του σημείωσε δύο γκολ! Αρχικά ισοφάρισε (76’) με απευθείας εκτέλεση φάουλ, για να διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 86΄.

Το σκορ στο ματς άνοιξε ο Μιγκελίτο (23’), ενώ τα τέρματα των φιλοξενούμενων πέτυχαν οι Ουεσλάτι (63’) και Ντούρις (81’). Με αυτό το τρίποντο η ομάδα της Αμμοχώστου έφτασε στους 28 βαθμούς κι έχει κάθε λόγο για να ελπίζει στην είσοδο της στην εξάδα. Στους 13 βαθμούς και στη δέκατη θέση παρέμεινε ο Οθέλλος.

Α΄ Ημίχρονο

Ο αγώνας ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο την άμυνα τους και την Νέα Σαλαμίνα να κρατάει περισσότερο μπάλα.

Η πρώτη τελική καταγράφηκε στο 15’, όταν ο Μιγκελίτο για λογαριασμό των γηπεδούχων βρέθηκε με ωραία ατομική ενέργεια φάτσα με τον αντίπαλο κίπερ, στέλνοντας ωστόσο την μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Πάντως, ότι δεν κατάφερε να κάνει στο πρώτο τέταρτο του ματς το πέτυχε εφτά λεπτά μετά ο Πορτογάλος, όταν μετά από γύρισμα του Φερνάντες στην περιοχή, από πλεονεκτική θέση άνοιξε το σκορ.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, κρατώντας τον αντίπαλο μακριά από την εστία του Μελίσσα και προσπαθώντας παράλληλα να εκμεταλλευτούν κάποιο λάθος… για να απειλήσουν εκ νέου.

Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους ανέβασε στροφές ο Οθέλλος, με τον Ουεσλατί να αστοχεί από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής στο 39’. Το σουτ του Τυνήσιου ήταν η μοναδική αξιόλογη στιγμή από πλευράς φιλοξενούμενων με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Σημειώνεται ακόμη πως στο 17’ προέκυψε μια εξάλεπτη διακοπή λόγω του ότι οι σημαίες των οργανωμένων της Νέας Σαλαμίνας εμπόδιζαν ένα συγκεκριμένο πλάνο του VAR. Παρότι υπήρξε ακόμη και ο κίνδυνος οριστικής διακοπής εν τέλει το θέμα επιλύθηκε και το ματς συνεχίστηκε κανονικά.

Β΄ Ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δυο ομάδες διατεθειμένες να δώσουν ένα καλό ρυθμό στην αναμέτρηση με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει.

Ο Οθέλλος μετά το 50ο λεπτό συνέχισε όπως ακριβώς τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο. Όπου πίεζε ψηλά και ήθελε να δημιουργήσει έτσι ώστε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα.

Στο 61ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα μπορούσε να πέτυχει δεύτερο γκολ όταν Φράγκος άλλαξε την μπάλα με τον Κονέ, για να αστοχήσει εντός περιοχής.

Τη χαμένη φάση του αντιπάλου εκμεταλλεύτηκαν οι φιλοξενούμενοι, που στο επόμενο λεπτό έφεραν το ματς στα ίσα με τον Ουεσλάτι.

Η Νέα Σαλαμίνα πίεσε για να πάρει εκ νέου προβάδισμα και τα κατάφερε στο 76’, όταν ο Φράγκος σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ!
Στη συνέχεια ο ρυθμός έγινε ακόμη πιο γρήγορος, με τον Ντούρις να κάνει το 2-2 στο 81’! Ο Σλοβάκος σκόραρε από κοντά μετά από γύρισμα στην περιοχή του Μελίσσα.

Παρόλα αυτά, ο Φράγκος δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, αφού μετά από γύρισμα του Κονέ στην αντίπαλη περιοχή, ο Κύπριος χαφ πλάσαρε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι.

Παρότι ο Οθέλλος πίεσε για ένα τρίτο γκολ, το 3-2 έμεινε μέχρι τέλους και έτσι οι «ερυθρόλευκοι» πήραν μια πολύ σημαντική νίκη.

Νέα Σαλαμίνα : Μέλισσας, Σεργίου, Ντατκοβιτς, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντεζ, Μπεχαράνο, Καρλίτος, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Ντιακιτέ.

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Κονατέ, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Σπυριδάκης,Φράγκος, Χριστοδούλου, Γιάνγκα, Κατσιάρης, Κορομά.

Οθέλλος : Παναγιώτου, Σταμούλης, Γιάνσεν, Ναρντίνι, Κυριάκου Κ., Ράμος, Ανάνγκ, Άνταμ Κόπας, Ντούρις, Πιχ, Ουεσλάτι.

Στον πάγκο: Τζιακουρής, Ταουντούλ, Μαλλούρη, Χριστοδούλου, Σούτο, Σανγκαρέ, Ποπέσκου, Κατσιατή, Καστάνας, Γκαρσία, Χατζηπασχάλης, Ιωάννου.

Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης

VAR: Manganiello Gian Luca

Σκόρερ: 23.Μιγκελίτo, 75. Φράγκος, 84. Φράγκος / 63. Ουεσλάτι, 82. Ντούρις

Κίτρινες: - / Χριστοδούλου, Σταμούλης , Ποπέσκου, Ράμος , Ντούρις