«Χρυσός» Μιγκελίτο στην Πάφο

Σκόραρε δευτερόλεπτα μετά την είσοδο του, χαρίζοντας στη Νέα Σαλαμίνα ένα σημαντικό τρίποντο

autokinito.com.cy

facebookinstagram

Η Νέα Σαλαμίνα έφυγε νικήτρια απο το «Στέλιος Κυριακίδης» καθώς επικράτησε με 0-1 της Καρμιώτισσας. Το «χρυσό» γκολ ο Μιγκελίτο που σκόραρε με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο χαρίζοντας στην ομάδα του σημαντική νίκη.

Α' Μέρος

Ο αγώνας στο «Στέλιος Κυριακίδης» ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους.

Μετά το πρώτο δεκάλεπτο η Νέα Σαλαμίνα «πατούσε» καλύτερα στο γήπεδο και προσπάθησε να απειλήσει την εστία του Άντος.
Στο 13ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο με τον Γιάνγκα να κάνει ανενόχλητος τη κεφαλιά απο το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα έφυγέ έξω.

Η Καρμιώτισσα σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσε να απειλήσει στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο καθώς της έλειπε η τελική πάσα.

Έτσι λοιπόν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια στο 0-0.

Β' Μέρος

Η Καρμιώτισσα μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο και προσπάθησε να βρει τους διαδρόμους για να απειλήσει.

Στο 53ο λεπτό έχασαν τη πρώτη τους ευκαιρία οι γηπεδούχοι με τον Χριστοφόρου να επιχειρεί το σουτ μέσα στη περιοχή αλλά έστειλε τη μπάλα πολύ ψηλά.

Η Νέα Σαλαμίνα απάντησε στην ευκαιρία της Καρμιώτισσας με τον Κουσμάνοβιτς στο 57ο λεπτό να κάνει το σουτ απο το ύψος της περιοχής αλλά ο Άντος μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 60ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν το άχαστο με τον Νάρσινγκ να κάνει το γύρισμα και τον Κονέ να στέλνει τη μπάλα έξω.
Εφτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό η Νέα Σαλαμίνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μιγκελίτο με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έδωσε το προβάδισμα της ομάδας του καθώς μετά απο σέντρα του Νάρσινγκ πήρε τη κεφαλιά και έγραψε το 0-1.

Η Καρμιώτισσα προσπάθησε να αντιδράσει μετά το γκολ αλλά ήταν πολύ καλή η αμυντική λειτουργία της Νέας Σαλαμίνας απομακρύνοντας κάθε μπαλιά στην περιοχή του Μελίσσα.

Tίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή με την Νέα Σαλίνα να πανηγυρίζει ένα σημαντικό τρίποντο και να ανεβαίνει στους 31 βαθμούς.

Καρμιώτισσα: Άντος, Νεοφύτου, Τσουκαλάς, Θεοδώρου,Κοβάσεβιτς Ρόσι, Γκραντινάρου, Χριστοφόρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ψύχας

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Μαλόνε, Μιχαήλ, Χαραλάμπους, Μπεν Σαλάμ, Ματθαίου, Σουκ

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σέργιου, Ντιακιτέ, Βίκτωρος, Κονατέ, Μπεχαράνο, Φράγκος Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Γιάνγκα,Νάρσινγκ

Στον πάγκο: Κίσσας, Καλανίδης, Κατσικάς, Μιγκελίτο, Σπυριδάκης, Λέουκο, Χριστοδούλου, Έντσον, Κατσιάρης, Κορομά

Σκόρερ: -/67' Μιγκελίτο

Κίτρινες: Ρόσι,Τσουκαλάς,Αγγελή/Κορομά