Ανατροπή, κόκκινη και η μπίλια στο «Χ»

ΑΕΖ και Νέα Σαλαμίνα πρόσφεραν θέαμα μένοντας στο φινάλε στην ισοπαλία 2-2

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι ΑΕΖ και Νέα Σαλαμίνα έμειναν στο 2-2 στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής. Ο αγώνας συναρπαστικός έχοντας πέναλτι, παρεμβάσεις VAR, κόκκινη, αυτογκόλ κι ανατροπές. Η ΑΕΖ άνοιξε το σκορ στο 14’ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ντιγκινί, σε μια φάση που ο διαιτητής Θωμάς Χατζηβασιλείου χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR για να το υποδείξει. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον Κατσιατή στο 21’, ενώ στο 54’ ο Ντουρμισάι έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο 89’ ο Μπεχαράνο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα κι ως εκ τούτου η ΑΕΖ πήρε αριθμητικό πλεονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε καθώς στο 90+1’ έφθασε στην ισοφάριση μετά από αυτογκόλ του Σεργίου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α' ημίχρονο

Τα πρώτα λεπτά στην αναμέτρηση πέρασαν χωρίς την μεγάλη ευκαιρία αφού ήταν περισσότερο αναγνωριστικά με τις δυο ομάδες να προσπαθούν να διαβάσουν την τακτική των αντιπάλων.

Στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης μετά από εκτέλεση κόρνερ της ΑΕΖ, η μπάλα κτύπησε στο χέρι του Κονέ με τον διαιτητή να μην βλέπει την παράβαση. Εκεί επέμβει το VAR με τον Αντωνίου να καλεί τον Θωμά Χατζηβασιλείου σε on field review για να δει την φάση και να υποδείξει το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ντιγκινί ο οποίος δεν λάθεψε απ’ τα 11 βήματα γράφοντας το 1-0 για την ΑΕΖ.

Το τέρμα λειτούργησε σαν καμπανάκι για τη Σαλαμίνα η οποία άμεσε κέρδισε μέτρα στο γήπεδο ψάχνοντας την ισοφάριση. Μάλιστα αυτό έπραξε στην πρώτη καλή ευκαιρία της, όταν στο 21’ μετά από κόρνερ οι «ερυθρόελυκοι» κέρδισαν την κεφαλιά με τον Ντελμίρο να προσπαθεί να διώξει στη γραμμή ωστόσο να μην το πράττει αποτελεσματικά και τον Κατσιατή να «τσιμπά» τη μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα, γράφοντας το 1-1.

Στο 38’ η ΑΕΖ έχασε σπουδαία ευκαιρία για να ανακτήσει το προβάδισμα όταν αρχικά το σουτ Ρέινολντς σταμάτησε ο Μελίσσας, ενώ εν συνεχεία η προσπάθεια του Ντιγκινί δεν βρήκε στόχο.

Μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου δεν καταγράφηκε άλλη σπουδαία ευκαιρία παρά μόνο κάποιες προϋποθέσεις απ’ τις δυο ομάδες. Ως εκ τούτου το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα με το οποίοι ΑΕΖ και Σαλαμίνα βάδισαν στα αποδυτήρια.

Β' ημίχρονο

Στο δεύτερο ημίχρονο πιο δυνατά μπήκε η ΑΕΖ που απ’ την αρχή έδειξε πως ήθελε να βρει το δεύτερο τέρμα. Στο 50’ ήρθε ένα καλό σουτ του Κάστρο στην κίνηση όντας στην περιοχή της Σαλαμίνας, χωρίς όμως να βρει στόχο.

Μετά τα πρώτα λεπτά η Νέα Σαλαμίνα ισορρόπησε και με τη σειρά της έψαξε να φέρει το παιχνίδι τούμπα. Αυτό ακριβώς έπραξε στο 55’ όταν ο Ντουρμισάι βρέθηκε στην περιοχή της ΑΕΖ και με απίθανη ενέργεια άδειασε τον Ντελμίρο για να κάνει το σουτ το οποίο νίκησε τον Μπέκερ και έγραψε το 1-2.

Η ΑΕΖ πλέον ήταν υποχρεωμένη να βγει μπροστά, ενώ με τη σειρά της η Σαλαμίνα θέλησε να ελέγξει το τέμπο του παιχνιδιού. Στο 75’ ο Κάστρο εκτέλεσε από καλή θέση ένα φάουλ το οποίο όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Μελίσσα, ενώ στο 81’ το σουτ του ίδιου ποδοσφαιριστή απ’ το ύψος της περιοχής πέρασε λίγο πάνω απ’ την εστία.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως η Νέα Σαλαμίνα θα έφθανε στη νίκη, στο 89’ της αναμέτρησης το παιχνίδι απέκτησε νέα αριθμητικά δεδομένα όταν ο Μπεχαράνο αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Δυο λεπτά αργότερα και μετά από μπαλιά στην περιοχή της Σαλαμίνας ο Σεργίου στην προσπάθεια του να διώξει έστειλε τη μπάλα στο τέρμα της ομάδας κάνοντας έτσι το 2-2. Στο 98’ η Νέα Σαλαμίνα έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανατρέψει ξανά το αποτέλεσμα, καθώς μετά από μπαλιά στην περιοχή, ο Ντιακιτέ κέρδισε την κεφαλιά, βρίσκοντας όμως σε ετοιμότητα τον Μπέκερ.

Κάπως έτσι οι δυο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία 2-2 σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα. Από παρέμβαση VAR, σε πέναλτι, ανατροπή του σκορ, κόκκινη, και ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

ΑΕΖ : Μπέκερ, Παστελλής, Ε. Αντωνίου, Σαρφό, Ντελμίρο, Κάστρο, Ρέινολντς, Χατζηβασίλης, Ρουίζ, Ντιγκινί, Γιουσούφ

Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Κ. Αντωνίου, Φοστάβε, Χριστοφή, Ρόχα, Ματόνγκο, Μιχαηλίδης, Φράγκος, Ελευθερίου, Σιφνέος, Χρίστου, Ιωσηφίδης

Νέα Σαλαμίνα : Μελίσσας, Σεργίου, Ντιακιτέ, Ντάτκοβιτς, Κονατέ, Κατσιάρης, Μπεχαράνο, Κουζμάνοβιτς, Κονέ, Νάρσινγκ, Ντορεγκαράι

Στον πάγκο: Κίσσας, Κατσικάς, Τσελέα, Μιγκελίτο, Ντουρμισάι, Φερνάντες, Παπαγεωργίου, Λέουκο, Χριστοδούλου, Βίκτωρος, Έντσον, Κορομά

Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς

VAR: Αντωνίου Μάριος

Σκόρερ: 14. Ντιγκινί(Π), Σεργίου(Αυτογκόλ) / 22. Κατσιάτης, 54. Ντουρμισάι

Κίτρινες: Γιουσούφ, Κάστρο, Βίκτωρος,Χρίστου  / Νάρσινγκ, Μπεχαράνο, Λέουκο, Βίκτωρος

Κόκκινη: - / Μπεχαράνο (89' δεύτερη κίτρινη)