Ταξίαρχοι με «νισιάνι» του Γιουρόπα!

ΤρελλΑΡΗΣ έγραψε ιστορία διαλύοντας την πρωταθλήτρια Σλοβακίας

Άρης για να… γουστάρεις στους ομίλους του Europa! H «Ελαφρά Ταξιαρχία» ισοπέδωσε με 6-1 τη Σλόβαν Μπρατισλάβας και πήρε το εισιτήριο για τη δεύτερη τη τάξει ευρωπαϊκή διοργάνωση.

Αυτή είναι η πρώτη ιστορική παρουσία του Άρη σε ευρωπαϊκούς ομίλουςμ με την ομάδα να δείχνει ότι μεγαλώνει τόσο σε εγχώριο αλλά και διεθνές επίπεδο.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα της Λεμεσού ο Γιανίκ Γκομίς που με χατ-τρικ (22’,45’, 51’) έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή του σκορ του πρώτου αγώνα. Για το σύνολο του Σπιλέφσκι σκόραραν επίσης οι Σόκε, Μαγιαμπέλα και Μπράουν.

Οι Σλοβάκοι μείωσαν προσωρινά σε 2-1 με τον Στρέλετς στο 37ο λεπτό, ενώ πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μπαρσεγκιάν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Ο Άρης έβαλε πίεση από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τη Σλόβαν ωστόσο να είναι πιο απειλητική με τη μπάλα στα πόδια. Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε μπρος μετά τα πρώτα πέντε λεπτά, όταν και ακολούθησε ένα καταιγιστικό διάστημε με πέντε τελικές από σουτ των Μαγιαμπέλα και Στεπίνσκι που έσωσε ο τερματοφύλακας των Σλοβάκων.

Ακολούθως κόπασε ο ρυθμός μέχρι το 2ο’, όταν και ο Άρης έφερε τα δεδομένα με το μέρος του. Στο 21ο λεπτό ο Μοντνόρ έκανε ωράια κίνηση και τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, εκεί που ο Γκομίς με σουτ στην πρώτη επαφή άνοιξε το σκορ.

Ένα τρίλεπτο μετά (24’) ο Άρης βρήκε και δέυτερο τέρμα. Ο Στεπίνσκι έκανε το σουτ από μακριά, ο Σόκε μπήκε στην πορεία της μπάλας και με πλασέ στην κίνηση την έγραψε το 2-0 και έδωσε σκορ πρόκρισης στο σύνολο του Σπιλέφσκι.

Οι ποδοσφαιριστές της Σλόβαν σαφώς επηρεασμένοι από την εξέλιξη του αγώνα έκαναν λάθη, με τον Άρη να κρατά περισσότερο μπάλα.

Στο 37ο λεπτό κόντρα στη ροή του αγώνα ο Στρέλετς έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με πλασέ μείωσε σε 2-1 για τη Σλόβαν. Ακολούθησε ακόμη μια φάση για την ομάδα της Μπρατισλάβας που πήρε ψυχολογία από το γκολ και έψαξε την ισοφάρισης πριν την ανάπαυλα.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν είπε την τελευταία της κουβέντα όμως και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου βρήκε και τρίτο γκολ, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Γκομίς (45+6). Ο Καζού εκτέλεσε το κόρνερ και ο Σενεγαλέζος με υπέροχη κεφαλιά έγραψε το 3-1.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 3-1.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Στο δεύτερο μέρος ο Άρης με το σκορ υπέρ του έπαιξε με περισσότερη άνεση, έτσι ήρθε και το τέταρτο γκολ της βραδιάς με τον Γκομίς στο 51ο λεπτό να ολοκληρώνει το χατ-τρικ του Ο Στεπίνσκι έστρωσε στον Μαγιαμπέλα που έκανε το μακρινό σουτ, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και ο Σενεγαλέζος πήρε το… ριμπάουντ γράφοντας το 4-1.

Οι Σλοβάκοι προσπάθησαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι, αλλά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» τους τιμώρησε μέσα από τους ανοικτούς χώρους που βρήκε.

Στο 67’ Ο Μαγιαμπέλα στην επαναφορά με δυνατό σουτ έγραψε το 5-1 και ο Μπράουν στο 71’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Το μόνο που κατάφερε να κάνει στη συνέχεια η Σλόβαν ήταν να μειώσει σε 6-2 στις καθυστερήσεις του αγώνα με τον Barseghyan.

Έτσι η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πήρε μια μεγάλη και ιστορική νίκη που τον βάζει στους ομίλους του Europa League.

Εντεκάδες:

Άρης: Βανά, Μποακί, Μπρόρσον, Γιαγκό, Καζού, Σζόκε, Στρούσκι, Μαγιαμπέλα, Μοντνόρ, Γκομίς, Στεπίνσκι.

Στον πάγκο: Χρυσοστόμου, Σωφρονίου, Μουσούντα, Μπένγκτσον, Μπράουν, Σπόλιαριτς, Δημητρίου, Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα.

Σλόβαν: Borjan, Wimmer, Bajrić, Strelec, Marcelli, Kankava, Zuberu, Tolić, Blackman, Kucka, Lovat.

Στον πάγκο: Trnovský, Hrdina, Agbo, Kashia, Križan, Barseghyan, Abubakari, Pauschek, Lichý, Vojtko, Čavrić, Savvidis.

Σκόρερ: 22',45',51' Γκομίς, 24' Σόκε, 67' Μαγιαμπέλα, 71' Μπράουν/37' Στρέλετς, 90' Barseghyan

Κάρτες: 53' Σόκε/23' Κανκάβα, 44' Γουίμερ, 55' Τόλιτς

Διαιτητής:  Erik Lambrechts

VAR: Bram Van Driessche