Μέγα κάζο για Άρη απ' την ουραγό Δόξα

Η ομάδα της Κατωκοπιάς έκανε τη ζημιά στους Λεμεσιανούς

Την μεγαλύτερη έκπληξη στο φετινό πρωτάθλημα έκανε η Δόξα που επικράτησε με 2-0 του Άρη. Κατώτερη των περιστάσεων η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι που παρέμεινε στους 29 βαθμούς και στη 5η θέση.

Α' Μέρος

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά ορεξάτες στο γήπεδο και προσπάθησαν να απειλήσουν απο τα πρώτα λεπτά.

Ο Άρης έχασε τη πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 5ο λεπτό με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το σουτ αλλά ο Προύγιτς να διώχνει τη μπάλα στη γραμμή.

Απο την πλευρά της η Δόξα που δεν έπαιξε παθητικό ποδόσφαιρο απείλησε αρκετά τον Άρη στο πρώτο ημίχρονο. Στο 11ο λεπτό ο Τρούγιτς απο κοντινή θέση έκανε το σουτ αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο 25ο λεπτό ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να απειλήσουν και πάλι με τον Μαγιαμπέλα να κάνει το σουτ αλλά ο Σισκόφσκι φώναξε «παρών».

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άρης απείλησε και πάλι με τον Γκομίς να βγαίνει τετ α τετ με τον Σισκόφσκι αλλά το τελειώμα του ήταν απογοητευτικό στέλνοντας τη μπάλα έξω.

Η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το σκορ του αγώνα στο 34ο λεπτό με τον Ασάντε να εκμεταλλεύεται την άστοχη έξοδο του Βανά και αφού πλησιάσε την κενή εστία σημειώσε το γκολ για την ομάδα του.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τον Αλεξέι Σπιλέφσκι και τους ποδοσφαιριστές του, ένα λεπτό πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η Δόξα σημειώσε και δεύτερο γκολ. Μετά από φάουλ του Βελκόφσκι ο Βανά έκανε ξανά άστοχη έξοδο και ο Γκομίς μετά από διεκδίκηση με τον Αντωνιάδη στέλνει την μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του.

Έτσι λοιπόν η Δόξα πήρε ισχυρό προβάδισμα και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 2-0.

Β Μέρος

Ο Άρης προσπάθησε να φτάσει σε ένα γρήγορο γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Στο 49ο λεπτό μετά το γύρισμα του Μαγιαμπέλα και τις κόντρες ο Καζού έκανε το τελείωμα από κοντά αλλά ο Σισκόφσκι έκανε σπουδαία απόκρουση.

Μπορεί να είχε την κατοχή της μπάλας η ομάδα του Άρη αλλά δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να γίνει ιδαίτερα απειλητικός.

Η Δόξα μέσω αντεπίθεσεων προσπάθησε να τελειώσει το παιχνίδι αλλά δεν μπόρεσαν οι ποδοσφαιριστές της να τελειώσουν ιδανικά τις φάσεις.

Στο 93ο λεπτό ο Άρης πλησιάσε στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Μοντνόρ πέρασε δίπλα απο την εστία του Σισκόφσκι.

Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι και το τελικό σφύριγμα του διαιτητή με την Δόξα να πανηγυρίζει σπουδαία νίκη ενώ ο Άρης προβλημάτισε με την απόδοση του.

Δόξα: Σισκόφσκι, Τρούγιτς, Φοφανά, Ναμπί, Σκόγκλουντ, Αλσέους, Βελκόφσκι, Αντωνιάδης, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε.

Άρης: Βάνα, Καζού, Μουσούντα, Μπράουν, Κακόριν, Γκομίς, Γιαγκό, Μαγιαμπέλα, Στρούσκι, Μπρόρσον, Μοντνόρ.

Σκόρερ: 34' Ασάντε,47΄' Γκομίς(Αυτογκόλ)/-

Κίτρινες: Κυριάκου, Αλσέους , Πούριτς, Σαντίκ, Γκλεόφιλο / Καζού, Μοντνόρ